Имперският колеж в Лондон със сензационна версия за разгрома на Наполеон при Ватерло
Изригването му взе живота на около 100 000 души и засегна климатичните условия по целия свят. Според изследователя д-р Матей Денджа последствията от изригването вероятно са повлияли на резултата от битката при Ватерло.
Денджа разкри, че вулканичната пепел може да предизвика "късо съединение" в йоносферата и да се създаде импулс за образуването на облаци. Според учените, изригването на Тамбора е довело до проливни дъждове в Европа, за които са говорили съвременници и които са опоменати в художествената литература като например в романа на Виктор Юго "Клетниците". Лекарят проведе серия от експерименти, за да потвърди теорията си.
След като е създал модел, който изчислява обхвата на заредената вулканична пепел, Данджа установи, че частиците с диаметър, по-малък от 0,2 милиметра, могат да достигнат йоносферата по време на изригването. Резултатите от експеримента съответстват на историческите доказателства за други изригвания.
Битката при Ватерлоу на 18 юни 1815 г. е решителният момент в опита на Наполеон да възвърне властта във Франция след завръщането си от изгнание от италианския остров Елба, където е бил от 1814 г. След като загубил битката, Наполеон отново бил заточен, този път в Света Елена, където прекара последните си дни.
Добави Коментар