Университетите търсят студенти на прага на академичната година
Местата по държавна поръчка в университетите са повече от зрелостниците, добили право да продължат образованието си.
През лятото своите дипломи са взели над 45 000 дванадесетокласници, а местата във висшите учебни заведения са с близо 1000 повече. В три факултета на Софийския университет местата са изчерпани - Стопанския, Журналистическия и Факултета по математика и информатика.
Обявеният допълнителен прием е за 850 места държавна поръчка в редовна и задочна форма. Най-много са незаетите места в специалността "Религията в Европа" - 44, но липсват кандидати и при специалности с установена традиция като "Българска филология" - 17, "История" - 28, "География" - 26, дори "Право".
Един от хилядите зрелостници, предпочели образованието в чужбина, е Теодор. Обучението му по медицина във Франция вече е започнало и бъдещият лекар е доволен от избора си.
"Реализацията в чужбина е по-добра, защото се обръща повече внимание на човека като индивидуална личност и като цяло тук образованието се цени повече", казва Теодор пред bTV.
Проучвания сочат, че около една десета от зрелостниците също като Теодор всяка година избират чуждите университети. Нели и Александър обаче преди 4 години са избрали да учат "Културология" в Софийския университет - една от специалностите, за които сега няма достатъчно кандидати.
"Ако трябва да съм честен защо има толкова свободни места, то е защото има изключително много университети извън софийския, които правят изключително ниско качество на каквото и да е образование", обясни Александър Цветков.
Миналото лято незаетите места след трето класиране са били над 600, а това - 850. От Алма матер обаче обясняват, че ръст няма - повечето свободни места се дължат на по-големия прием.
"Това не бива да бъде разглеждано като проблем на университета или останалите университети в страната като цяло", смята доц. Георги Вълчев от Софийския университет. Според него в годините на прехода се е създала една нездрава конкуренция, която е далече от пазара на труда. "Не можем да сравним право в някой университет с право в Софийския университет", отбелязва доц. Вълчев.
От министерството на образованието коментираха, че насърчават финансово специалности, които доказват качество. Затова са спрели субсидията към 6 направления в 10 университета. Добави Коментар