Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Facebook се притича в помощ на медицината

Ключови думи:

Лабораторията за изкуствен интелект на Facebook работи съвместно с медицинския факултет към Нюйоркския университет (NYU), за да направи изследванията с ядрено-магнитен резонанс 10 пъти по-бързи. В случай на успех това ще позволи на рентгенолозите да правят тест за няколко минути, предава CNN.

Лекарите използват ЯМР - стенография за магнитно-резонансно изображение - за да се запознаят по-отблизо с органите, тъканите и костите, без да се излагат пациентите на вредна радиация. Качеството на изображението ги прави особено полезни при съмнения за увреждане на меките тъкани. Проблемът е, че тестовете могат да отнемат дори час. Всеки, който има дори само намек за клаустрофобия, може да се уплаши да остане съвършено неподвижен в подобната на тръба машина. Обвързването с машината за толкова дълго време също така води до увеличаване на разходите, като ограничава броя на тестовете, които една болница може да извършва всеки ден.

Научните работници във Facebook смятат, че могат да използват машинното обучение, за да ускорят значително процеса. За тази цел NYU предоставя анонимен набор от 10 000 теста за ядрено-магнитен резонанс, който ще включва до три милиона изображения на колена, мозък и черен дроб.

Изследователите ще използват данните, за да обучат алгоритъм, използвайки метод, наречен "дълбочинно обучение", за да разпознаят подреждането на костите, мускулите, меките органи и други неща, които съставляват човешкото тяло. Изграждането на тези знания в софтуера, който управлява устройството за ЯМР, ще позволи на изкуствения интелект да създаде част от изображението, спестявайки време.

„Бихте могли да влезете и излезете за пет минути, това ще бъде истинска промяна в работата“, казва Даниъл Содиксън, заместник-ръководител по радиологичните изследвания към медицинския факултет, пред CNNMoney.

Предизвикателството се състои в това как да се случи бързото полуавтоматично изследване, без да се изпускат важни детайли, като например малка сълза в лигамент (връзки, обикновено здрава съединително-тъканни ивици или сухожилия, б., ред.). Все пак изследователите остават оптимисти. Предварителните резултати, публикувани от рентгенолозите на Нюйоркския университет, показват, че изкуственият интелект може да се използва за реконструкция на данните за ЯМР.

Ускоряването на тестове ще позволи на радиолозите да извършат по-голямо разнообразие от тестове, казва Содиксън. То напомня на увеличаването на скоростта на затвора на камерата. Така например турбокомпресорните тестове могат да се използват за проследяване на биенето на сърцето, казва още Содиксън.

Facebook е започнал да обсъжда проекта с университета през миналата година, защото неговият екип по изкуствен интелект е искал да работи над нещо, което да има реални предимства, дори и да извършва основни изследвания, казва Лари Зитник от подразделението за изкуствен интелект към социалната мрежа. Социалната мрежа планира да пусне проекта си с отворен код с надеждата, че споделянето на данните ще насърчи другите изследователи в тази сфера да разширят дейността си.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Бяла ивица на късмета дава нов старт в живота на три зодии Меркурий им прави щедри подаръци Мощна експлозия на пристанище в Иран, най-малко 200 са пострадалите Взривът се е чул в радиус от няколко километра според ирански медии
Огромна дупка зейна насред път в столичния квартал "Младост" (ВИДЕО) Кратерът се е появил в локалното платно към болница Света Анна Предлага й брак в луксозен хотел Нощувката започва от 500 лева двойната стая
Защо наричаха Франциск папата на народа и различния Той обичаше бежанците, децата, футбола и дори затворниците Зодиите, които винаги получават каквото искат Какво да се прави – късметлии са и нещата им се получават безпроблемно
Огромно задръстване на "Тракия" Не е ясна причината за тапата Тръмп и Зеленски се срещнаха в Рим Двамата разговаряха преди погребението на папата
Навършват се 39 години от аварията в АЕЦ "Чернобил" В момента реакторът е покрит със защитен саркофаг, който беше ударен от руски боен дрон тази година Идилия в Морската градина в Бургас Европейските навици постепенно намират място в България
Пиян шофьор удари паркиран автомобил Екшън в Казанлък За трети път България ще бъде домакин на международен конкурс за видео 3D мапинг в рамките на фестивала LUNAR Министерството на туризма насърчава културния туризъм чрез международни събития в сърцето на София