Що е то постдокторант и защо ще взима заплата от 1500 до 3000 лева
Правителството одобри научни програми на стойност 61 милиона лева. За първи път се регламентира статутът на постодокторанта – учен, защитил докторат, който ще може да получава възнаграждение между 1500 и 3000 лв. на месец, докато си намери работа.
Това обявиха на пресконференция в Министерския съвет образователният министър Красимир Вълчев и председателят на Българската академия на науките (БАН) акад. Юлиан Ревалски.
Повечето дейности от одобрените програми ще бъдат със срок на изпълнение три години. Малка част ще бъдат отпуснати за четвърта и пета година.
Министър Вълчев припомни, че миналата година парламентът е приел стратегия за насърчаване на научните изследвания, което е изиграло положителна роля.
Отпуснатите средства са за 11 програми. Една от тях е насочена към младите учени и постдокторантите.
„По програмата за млади учени и постдокторанти – за първи път регламентираме статута на постдокторанти. Това са млади учени, които са придобили докторска степен и които започват научната си кариера в България”, обясни Красимир Вълчев.
По думите му, това е своеобразна реинтеграционна политика за учените, а целта е те да се завърнат от чужбина.
„По компонента за млади учени ще бъдат предоставени от 200 до 500 лева допълнително, ако съответният учен има трудово правоотношение, и 900 лева допълнително месечно, ако той няма трудово правоотношение. По компонента за постдокторанти ще бъдат предоставени от 1500 до 3000 лева месечно допълнително на един постдокторант”, заяви просветният министър.
Според акад. Ревалски за първи път в България от 30-тина година се формира политика за спиране на изтичането на мозъци.
След въпрос за постдокторантите той обясни: „Специално да ви кажа как функционира постдок в чужбина и така ще функционира и в България – ние няма нужда да откриваме топлата вода. Вие имате средства, за да откриете позиция за постдокторант - тя винаги е временна позиция. Обикновено е за една учебна или календарна година. Да речем висш институт или едно висше училище – да речем Факултета по математика в Софийския университет, има възможност да открие такава постдокторантска позиция. Открива я в определена област. И както се кандидатства за асистентска позиция, така се кандидатства и за нея.”
Кандидатите подават съответните документи. Комисия извършва класиране. Хубаво било, че кандидатите могат да бъдат и чужденци.
„Този човек не е на постоянна работа. Това са позиции, които съществуват в света, в Европа, в цял свят, в Америка – в Северна и Южна, които дават възможност на хората, които са защитили докторат, докато си търсят работа до пет години след доктората, да могат да бъдат на такива позиции, естествено, във водещи лаборатории. За това ще е много важно как тези средства Министерството на образованието и науката ще ги разпредели към водещите научни организации, за да може да има интерес към тях както от България, така и от чужбина. Така че това е смисълът на статута на т. нар. постдокторант. Обикновено това може да бъде продължено, ако имате средства. Често се прави, в Европа е така. За една година се взима, ако го харесате, може да продължите за още една година. И през това време той, ако желае да постъпи при вас, ще си подаде документи за работа. Ако не, случва се и така – прекарват известно време и отиват на друго място. Но в науката, без това нещо, без това движение, повярвайте ми, тя просто се капсулира - става само между хората от съответното място и работата никога не свършва добре”, коментира още шефът на БАН.
Министър Вълчев обясни по отношение днешното решение на Министерския съвет: „За тази година одобрените бюджетни средства са 18 милиона за стартиране на изпълнението на тези програми. Отделно по постановлението за стипендиите на докторантите предоставяме 1,5 милиона, които са за половин година – от 1 юли тази година. Т.е. на годишна база това ще бъдат 3 милиона, с 3 милиона ще бъдат увеличени допълнително стипендиите на докторантите през следващата година. Но тук е важно да се каже, че те ще бъдат увеличени диференцирано. Общата стипендия е 500 лева. По промяната на постановлението ще могат в зависимост от научната организация, научната оценка докторантите да получат допълнителни средства. Те могат да бъдат и 50 лева месечно, могат да бъдат и 350 лева месечно.”
3
Коментара по темата
3.
БАНан
15.08.2018 15:26:20
Всички институти като напуснат БАН и шефът ще е на_БАН
2.
Вече ставате снешни
15.08.2018 15:24:36
Дрън, дрън ярина... на килограм
Големи думи, никакви дела
Големи думи, никакви дела
1.
ALF
15.08.2018 11:53:58
Да, ама в чужбина им плащат и обучението. Намират работа, платени стажове, платени публикации. Зависи и каква е сферата в която работи. Обикалят света - конференции, екскурзии. А тук - само простотия и цигания.