Снимка на зъба отключва рак на щитовидната жлеза
Безусловно йонизиращото излъчване не е полезно за организма. С това не спорят и специалистите. Неслучайно такъв тип изследвания не се правят на деца под 15 години и на бременни и кърмещи жени, ако за това няма преки медицински показания. Прилагането на рентгенови апарати при децата е много по-опасно, тъй като те са 20 пъти по-чувствителни. Често и след рентгенова диагностика се дават и няколко дни отпуск за възстановяване у дома. Различните органи от човешкото тяло поглъщат различно количество от рентгеновото лъчение. След направена снимка ясно се виждат органите и костите с различна наситеност.
Органите, които поемат повече от рентгеновото лъчение, се виждат с по-тъмен цвят, а тези, които го поемат по-слабо, са в по-блед цвят. Изследователи са установили, че менгиомите, най-разпространените мозъчни тумори, са до 3 пъти по-чести при хора, които поне веднъж в годината са си правили рентгенова снимка. Тази група тумори се развиват в менингите - три слоя от тъкани, които заграждат мозъка. Седем на всеки 100 000 жени и 5 на всеки 100 000 мъже страдат от този тип рак. Най-опасни са панорамните снимки. Те могат да доведат до три пъти повишаване на риска. За хората, които са си правили панорамни рентгенови снимки още преди 10-годишна възраст, рискът от развитие на това смъртоносно заболяване се повишава до над 5 пъти. Събраните доказателства предполагат, че снимките увеличават до 50% риска от рак. Рентгеновите лъчи, използвани в стоматологията, могат да доведат до увреждане на щитовидната жлеза. Резултатите от проучването, включващо повече от 300 пациенти с рак на щитовидната жлеза, са показали, че лъчението увеличава до два пъти риска.
Нещо повече, опасността се повишава правопропорционално с увеличаване честотата на рентгеново лъчение. Според препоръките на учените възрастните трябва да посещават рентгеновите кабинети веднъж на две или три години и само ако това е крайно наложително. В случай че се налага да се направи снимка, задължително трябва да се изиска поставянето на оловни защитни облекла, включително задължително върху щитовидната жлеза. Това може да запази не само здравето, но и да спаси живота на много хора. Младите хора, на които им предстои да станат родители, трябва да предпазват от облъчване коремната област и половите органи.
Рентгеновото излъчване действа най-негативно върху кръвните и половите клетки. При децата трябва да бъде защитено цялото тяло с изключение на изследваната област. Освен това всеки пациент трябва да има радиационен паспорт, който се прилага към медицинската карта, където лекарят рентгенолог задължително отбелязва дозата на облъчване, получена при всяко изследване. След облъчване с рентген е препоръчително да се засили приемът на пресни зеленчуци и плодове, месо и млечни продукти, червено вино.
2
Коментара по темата
2.
лично преживяване
10.08.2018 14:30:38
преди време имаше обява че в очното на новата болница.СПЕЦИАЛИСТ ще извършват безплатни прегледи.Записах се и отидох реално никакъв преглед не ми направиха.Те си търсеха КЛИЕНТИ за поставяне на лещи.След като лекаря реши че съм подходящ на принципа ""желязото се кове горещо""започна да ме увещава колко е важна за мен тази трансплантация–ЗАЩОТО ПЪЛНИ НЕГОВИЯ ДЖОБ.След този случай поситих двама лекари за консултация чиито съвет беше че не е наложителна операция.Две години след този случаи нямам проблеми.СКЪПИ СЪГРАЖДАНИ ПАЗЕТЕ СЕ ОТ ЛЕКАРСКАТА АЛЧНОСТ!!!!!!!!!!
1.
за ПАРИ
10.08.2018 14:14:28
ФАКТ–УМРЯ ЗДРАВ ЧОВЕК/ПОСТАВЯНЕ НЕНУЖНИ СТЕНТОВЕ//УРОДИ.