Предлежащата плацента- предизвикателство за бременната жена и акушер- гинеколога
Ключови думи:
предлежаща плацента, състояние, бременна жена, д-р хубчев, умбал дева мария, бургас, флагман
Предлежащата плацента се среща в около 1 % от всички бременности, но ако се прибавят и случаите с ниско прикрепена плацента, която в последствие „мигрира“ с нарастване на бременността, процентът е по-голям. Причините за състоянието могат да бъдат разнообразни - многократни кюретажи на матката, цикатрикси на матката, наличие на миоми, късна нидационна зрялост на плодното яйце, многоплодна бременност. Не липсват и случаи, при които причината остава неизвестна. Плацента превия всъщност е състояние, при което плацентата е под предлежащата част на плода. Тя бива няколко вида според степента на предлежанието- колкото по-ниско е разположена, толкова вероятността за отделянето ѝ от матката намалява, като понякога дори е невъзможно.„Предлежащата плацента е предизвикателство и за бременната жена, и за акушер- гинеколога. Диагнозата се поставя най-често на база оплакванията на бременната за кръвотечения без наличието на болки или изразени контракции“, разяснява за сериозното състояние доц. д-р Георги Хубчев д.м., един от най-известните акушер- гинеколози в България и специалист от университетска болница „Дева Мария“. „Ако с ултразвуков преглед се докаже плацента превия, но бременната няма кръвотечения,обикновено поведението е очаквателно, наблюдава се. В случай, че бъдещата майка кърви, тя непременно трябва да постъпи в болница. За съжаление при обилно кръвотечение, което застрашава живота на майката, бременността трябва да бъде прекъсната без оглед възрастта на плода" допълва гинекологът. При необилно кървене, добро състояние на майката и плода, се започва задържаща терапия, която да даде възможност на плода да достигне зрялост.
Доц. д-р Хубчев обяснява, че диагнозата плацента превия не значи задължително оперативно раждане. „При ниско разположена или маргинална плацента превия, подходящ акушерски статус и необилно кръвотечение може да се пристъпи към вагинално родоразрешение.“ Парциалната или тотална плацента превия, обилно кръвотечение или фетално страдание, обаче, са задължителни показатели за цезарово сечение. „Трябва да се има предвид, че в тези състояния не рядко се стига до отстраняване на матката, заради врастванията на плацентата в истмико- цервикалната област.“ допълва топ-специалистът. Поради това при доказана предварително плацента превия, родоразрешението трябва да се извърши в родилно отделение с акушер-гинеколог, владеещ тазова хирургия, III- ниво неонатология, с предварително осигурена кръв за кръвопреливане.
„За последните 2 месеца в университетска болница “Дева Мария“ имахме два случая на тотална предлежаща плацента, като и при двата случая благодарение на добрия синхрон в работата на акушер-гинеколози, анестезиолози- реаниматори и неонатолози, бременностите завършиха благополучно със здрави майки и бебета“, заяви доц. д-р Георги Хубчев. При сериозното заболяване кръвоизливите са значителни и ако не бъдат овладяни навреме, може да се отключи животозастрашаващия ДИК- синдром. Това е състояние, при което съсирването на кръвта е намалено или тотално липсва и поставя живота на родилката в сериозна опасност.