Парадокс: Защо мразим лошите новини, но се интересуваме от тях повече?
Городской репортер, който е базиран в Ростов на Дон, след проведен експеримент, съобщава, че е загубил 2/3 от читателската си база за 1 ден, публикувайки само добри новини.
„Чувствате, че сте заобиколени само от негативна информация? Дори не ви се четат новини сутринта?“, пита читателите си сайтът и допълнили в официално съобщение: „Ще ви докажем обратното!“
И така няколко дни по-късно водещо заглавие на сайта било „Няма проблеми с пътищата въпреки снега“
Не е тайна, че човекът е така устроен, че да се впечатлява повече от негативните новини за сметка на позитивните.
Помним ги по ярко и те играят много по-голяма роля в живота ни. Сбогувания, инциденти, лоши родители, финансови загуби, самоубийства и т.н. оставят малко място в паметта ни за позитивните събития.
Стотици са научните изследвания, които водят до заключението, че един добър ден, не се пренася на следващия, докато един лош може да има ефект върху човека с месеци напред. Мозъците ни процесират негативната информация по-бързо и по-обстойно.
Експериментът, който руският уебсайт проведе, доказава за пореден път, че причината, поради която медиите отразяват лошите събития в ежедневието много повече от позитивните е проста: Всички вие, които в момента четете този текст, предпочитате да четете за лошото.
Статии за убийци, инциденти на пътищата, за самоубийства и изнасилвания, колкото и грубо да звучи, се „харесва“ на публиката много повече от една добра новина за ученик, спечелил олимпиада и прославил града си, например.
Да направим следният експеримент. Публикуваме две новини – коя от тях ще бъде кликната повече пъти? Ние вече знаем отговора.
Трагедия на пътя Варна-Бургас: Двама непълнолетни загинаха при зверско меле
Учениците от Търговската гимназия представиха града ни на Европейска олимпиада по статистика, поздрави ги губернаторът на Бургас
А причината е и чисто еволюционна и биологична. В човешкия мозък има набор от ядра, разположени в тясно сътрудничество помежду си, наречени амигдала или бадемовидно тяло. Тя е част от лимбичната система, която е отговорна за емоциите в отговор на неприятни гледки, усещания и миризми. Амигдалата изпълнява ключова роля в изявата на важни от еволюционна гледна точка емоции като страх, гняв, агресия. По този начин тя е отговорна за реализацията на социалната активност у хората.
С други думи – лошите новини предизвикват у нас набор от емоции, които съответно са отговорни за множество различни реакци – от възмущение, до погнуса и така те водят до по-голяма дискусия.
6
Коментара по темата
6.
Самсурник
08.08.2018 08:25:56
Добрата новина не е кой какво е представил или направил.Добротата се носи в душата и сърцето а те ако са закърмени с лошо тогава и хиляди добри новини да има пак една лоша ще е на дневен ред.А доброто отстъпва на безхаберието и слогана на всеки чукундур аз да съм добре но на другия да му е зле.
5.
Бургазлия
07.08.2018 23:00:53
Една от най-смислените статии в сайта. Естествено е с малко коментари.
4.
Трол
07.08.2018 22:51:20
И какво сега? ”Научно” обосновахте извратената тенденция?
3.
Sefte
07.08.2018 21:16:25
Отоговорът е много лесен. Журналистите с купените дипломи желат да се представят на главния редактор, че "разбират" от журналистика и за да напълнят посещаемостта на сайтчето си или вестника си пишат за кръв и убийства, убийства и кръв и хората за почват да се тревожат за сигурността си и започват да четът за да се осведомят от какво да се пазят (народна поговорка: "Страх лозе пази"), а истинските журналисти се занимават с разследваща журналистика, изследват проблема показват на обществото следствие и последствия от дадени настъпили събития, хората се осведомяват и спят нормално, но знаят, че има честни и съвестни журналисти, които ще бдят за тяхното спокойствие.
Колко и да ви е мъчно "Флагман" вие сте от платената журналистика. Вие не можете да бъдете истински журналисти като пишете такива статии с гръмки заглавия.... и платено съдържание. Айде трийте коментара. Това го можете най-добре.
Колко и да ви е мъчно "Флагман" вие сте от платената журналистика. Вие не можете да бъдете истински журналисти като пишете такива статии с гръмки заглавия.... и платено съдържание. Айде трийте коментара. Това го можете най-добре.
2.
конкурс за простотия
07.08.2018 20:47:46
Отговорът е много лесен и даже няма да чета статията. Отговорът е защото нищо не работи, но хората се надяват нещо да проработи. Докато накрая някой не вземе сопата или патлака и не почне да пуца боклуците. Но малцина им стиска защото има какво да губят макар и малко. И се надяват и се гневят но до там. A журналята само това чакат, тровейки психиката на хората, а не на отговорните институции.
1.
Kiko
07.08.2018 20:29:28
Много правилно.тук коментарите са много за очите и бенчев,отколкото за медалистите по математика.всеки комплексар иска да ги познава,но ако не ги плюе.срам.срам.