Защо българите се връщат в България
Въпреки че държавата се опитва да неглижира ефекта на изпращаните от емигрантите средства, почти цялата покупателна способност на българина е свързана с парите, идващи от чужбина, посочва Бенатова.
Данните на БНБ сочат, че това са 506,9 млн. евро само за първите 5 месеца на годината, като в тази статистика влизат само банковите преводи над 2500 евро, но не и по-дребните суми и парите в брой.
В същото време Държавната агенция на българите в чужбина се опитва да доведе българите от чужбина в страната, като им праща писма с оферти за работа.
„Общо казано е, че пращаме писма – говорим по телефона, по скайп, пращаме мейли”, коментира Ива Крумова от агенцията.
По думите ѝ така във фирма в Костинброд са дошли да работят 40 души от Западните покрайнини в Сърбия.
Въпреки че агенцията постига успехи най-вече в българските общности, живеещи в държави с по-нисък стандарт от този в България, като Молдова, Украйна и Македония, Крумова подчертава, че писма се пращат и към емигрантите в Западна Европа.
Това става според потребностите на бизнеса. Например на българите във Франция агенцията предлага работни места с френски език в България.
„Опитваме се – знаем, че малка част се връщат”, признава Крумова. Според нея друга причина за връщането на емигранти в България е това, че имат имоти в страната, както и че тук с по-малка заплата разполагат по-голяма покупателна способност. Агенцията няма статистика колко точно българи са се завърнали.
По данни на НСИ броят на напускащите страната за година е около 35 хиляди, а на връщащите се близо 25 000, като след влизането на България в Европейския съюз през 2007 г. има трайна тенденция на спад на нетната емиграция.
Миролюба Бенатова обаче не смята, че държавата може масово да привлече обратно с писма емигриралите българи.
Тя дава за пример младо семейство живяло 7 години в Испания преди да си дойде в България. Жената на име Валя бяга в САЩ, след като е блъсната от син на депутат на пешеходна пътека и не получава правосъдие от българските власти. След това тя се мести в Испания, където среща бъдещия си съпруг, Валентин.
Поводът семейството да се върне в България е раждането на децата им – близнаци. А причината не са нито ръстът на икономиката, нито новите работни места в България, а това, че младите работещи родители се нуждаят от помощ и подкрепа за отглеждането на бебетата. Тази помощ семейството намира от роднините и приятелите си в родината.
Двамата посочват, че след емигрирането им нещата в България не са се променили кой знае колко. Валентина заявява, че вече е простила на българската правосъдна система. Недоволна е обаче от това, че трудно си е намерила работа, след като се е върнала.
Друг повод за възмущение на младата майка е качеството на здравеопазването в провинцията. Тя споделя, че когато едното от децата ѝ се разболяло сериозно, в Пазарджик настояли да го държат седмица в болница с грешна диагноза, за да получат пари по пътеката на НЗОК. В крайна сметка се наложило момчето да се лекува в София.
„Държавата няма да върне българите у нас с любезни писма”, заявява Миролюба Бенатова. „Твърде много неща трябва да се променят, за да може човек, устроил живота си в чужбина, да се завърне”.
3
Коментара по темата
3.
Koko
07.08.2018 12:41:12
Ее връщам се при Миралюба няма как да .....
2.
Да!
07.08.2018 12:10:19
Бенатова е една от малкото качествени журналисти, с точни коментари! Права е, емигриралите и устроени българи няма да се върнат в нашата мизерна държава! Тук политиците крадат, докато са на власт и ИЗОБЩО не мислят за развитието на икономика, здравеопазване, образование...Няма ред, законност, контрол...на автопилот сме!
1.
Haha
07.08.2018 11:43:02
Връщат се за ракия, малко прясно сиренце, цигари и си трагват пак.