Готови са 11 км от оградата с Румъния срещу африканската чума по прасетата
Порожанов участва в оперативно заседание, на което ръководители на ветеринарни и горски служби от Североизточна България са докладвали за предприетите мерки за ограничаване на риска от заразата.
На още осем километра коловете за оградата са забити, а на други шестнайсет километра са разнесени, отбеляза Порожанов. Оградата по цялото протежение на границата достига 133 километра.
По думите на министъра близо 500 служители на държавните горски стопанства са ангажирани в работата по оградата и в контрола на границата, като патрули следят и през нощта за движение на диви свине. Той коментира, че досега патрулите не са забелязали движение на диви прасета, чиито набези се очаква да започнат след прибирането на реколтата. Цялата ограда ще бъде подсилена със спираловидна режеща тел, което ще оскъпи съоръжението, а финансовият ресурс ще бъде за сметка на държавните горски стопанства, добави министърът.
Участъкът от предпазната ограда от ГКПП - Дуранкулак, до морската зона е завършен. Цялото 40-километрово съоръжение между граничните пунктове Дуранкулак и Кардам в Добричка област ще бъде поставено до края на идващата седмица, съобщи директорът на Североизточното държавно предприятие Веселин Нинов.
Горските служители информираха на пресконференцията, че в близките дни по граничното трасе през всеки 50 метра започва и разпръскването на репеленти - отблъскващи дивите свине вещества.
„Тук бяха и регионалните директори на БАБХ в Русе, Силистра, Добрич и Варна. Темата за домашните прасета е изключително важна. В момента тече идентификацията на тези стопани. Не мога да не отбележа, че има много стопани, които отглеждат прасета без да са ги регистрирали – за съжаление, това в България съществува като практика. Така че обхващането на тези стопани – особено тези, които са в 10-километровата зона около индустриалните комплекси, е изключително важно. Както нашите служители от БАБХ, така и кметовете и областните управители, работят, за да определим дали тези животни като рискови да се „усвоят", както се казва", обясни Порожанов.
Той посочи като основен проблем в Румъния са огнищата именно на домашните животни. „В една-единствена индустриална ферма, която е засегната там, са малко над 40 хил. животни, а останалите всички са домашни животни. Това, което попитах днес при колегите, е дали е имало случаи на заболели диви прасета - има два или три такива случая. Има много теми, които са свързани със ситуацията с дезинфекция, така че ще видим и тя как върви. Вчера стана ясно, че под контрол са абсолютно всички ГКПП-та, така че да можем да осигурим максимална дезинфекция", поясни Порожанов.
На въпрос дали оградата ще се оскъпи, той отговори: „Мрежата „Бруно" ще оскъпи оградата, но това ще бъде за сметка на държавните предприятия".
Добави Коментар