Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Китайски криптомилионери използват биткойни, за да купуват имоти в чужбина

Ключови думи:
Гуо Хунцай, продавач на говеждо месо от китайската провинция Шанси, който не останал встрани от манията по биткойна, е един от многото новоизлюпени милионери, които изнасят част от богатството си извън страната, като купуват недвижими имоти в чужбина, пише Инвестор.

През април Гуо е продал 500 биткойна в САЩ, след което е използвал парите, за да си купи имение с площ от 9290 кв. м в Лос Гатос, край Сан Франциско, щата Калифорния. Неговият Rolls-Royce, купен също благодарение на биткойните, е паркиран на алея близо до малка градина с див лук.

„Съвсем обичайно е да се продават биткойни в САЩ. След като продадеш биткойн, можеш да си купиш, каквото пожелаеш“, казва Гуо пред CoinDesk.

Той нарича ваканционното си жилище „Имението на дивия лук“, тъй като в китайския език зеленчукът е жаргонното определение за инвеститори в криптовалути, които са уязвими при големи разпродажби.

На фона на мерките на китайските регулатори срещу изтичането на капитали от континенталната част на Китай, криптомилионерите се насочват към имотните пазари в чужбина, за да разнообразят активите си. Някои купуват имоти директно с криптовалута, а други като Гуо Хунцай използват биткойни, за да се сдобият с чуждестранна валута без да преминават през банка.

Основателите на американски стартъп в областта на покупката на имоти с криптовалута, пожелали да останат анонимни, разказват пред CoinDesk, че близо една трета от потребителите им идват от Азия, включително китайски инвеститори, които искат да поставят права върху имоти в блокчейн чрез брокери в Хонконг.

South China Morning Post съобщава, че имоти, закупени в Хонконг, не изискват същите данъци и документи като други финансови активи, държани в чужбина. Китайските инвестиции в имоти в чужбина, често чрез брокери в Хонконг, нарастват от години.

„Запитванията от тях започват от цена между 50 хил. и 100 хил. долара, а в последно време достигат три до четири милиона долара за жилище в Силициевата долина“, казва пред CoinDesk Наталия Караянева, главен изпълнителен директор на Propy, друг стартъп за закупуване на имоти с криптовалута.
„Все повече хора искат да купуват имоти с криптовалути, защото става по-лесно да изнесат парите си от страната, като използват биткойни вместо да откриват банкова сметка в Хонконг и да изнасят парите си от страната по бизнес канали“, казва Караянева.

Според Караянева САЩ и Великобритания са най-търсените страни за недвижими имоти, особено финтех хъбове като Лондон или Бей Ериа в Калифорния.

„Те се интересуват главно от жилищни имоти близо до добри образователни центрове като Станфордския университет и също така искат да диверсифицират активите си, както и да държат част от притежанията си в по-стабилни страни в чужбина“, казва Караянева.

До момента около половината от трафика на сайта на Propy идва от Китай при близо 50  хил. преглеждания на месец.

Тази тенденция се проявява далеч извън Китай, особено в Калифорния, където според статистически данни от последните десет години на компанията ATTOM Data Solutions близо една четвърт от еднофамилните жилища се купуват чрез трансакции с пари в брой без ипотека.

От друга страна, много блокчейн ентусиасти купуват второ жилище или имот с цел инвестиция, което води до увеличаване на броя на продавачите, заинтересовани да приемат криптовалути директно от международни купувачи.

Причините за тази тенденция надхвърлят укриването на данъци и са свързани с реални проблеми на легитимните пазари.

През януари New York Times писа, че процъфтяващият жилищен пазар в Китай е „като казино“. Освен това Ройтерс съобщи, че ограниченията пред имотните предприемачи продължават да се затягат и включват дори намаляване на субсидиите за строеж на жилища.

„В Пекин само миналата година цените са се повишили с 40%. Исторически имотните инвеститори от Китай са много активни в чужбина, защото собственият им имотен пазар полудява“, отбелязва Караянева.

Китайските купувачи обаче съвсем не са единствените, които се сдобиват с имот чрез криптовалута. През 2017 г. европейците са използвали биткойн, за да купят луксозни апартаменти от проекта Aston Crypto Plaza в Дубай.

При всички случаи обаче става все по-ясно, че криптобогатството може да има истинско въздействие върху глобалния пазар на недвижими имоти.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Жена, оцеляла от Холокоста: Бръснеха ни главите до кожа в лагера на смъртта Тереза Регула още пази номера, татуиран на ръката ѝ Повечето фенове на ЦСКА сигурно смятат, че този въпрос е за 100 лева Интересно питане в "Стани богат"
Румен Радев набутан до крал Чарлз III в концлагер Десетки държавни и правителствени ръководители изслушаха разказите на оцелели от Холокоста и отдадоха почит пред жертвите Жив и здрав е Фалшива новина хвърли в траур фенове на известен българин
Моряците ни от „Вежен“ задържани против волята им, адвокат зове държавата да се намеси Все още не е установено категорично, че именно корабът е скъсал кабела в Балтийско море, а според шведските власти белята е направена умишлено Показа зашеметяваща форма Ратайковски е бишва сърфистка, още обича морето и да спортува, но любителски
Ограничават движението към София в тунел „Железница“ Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите да пътуват внимателно Пищна актриса съблече връхните дрехи Дамата е бразилка
Зори от "Игрите" съобщи прекрасна новина Чака бебе момиче Тя разпуска с приятелки Паула Бадоса е звезда в тениса
88-годишна жена и 43-годишен мъж отпразнуваха 20 години брак! Съпругът споделя, че... Адриан никога не е съжалявал за избора Кметът на Царево с приемен ден и в селата, ще представи бюджета за 2025 г. Марин Киров очаква жителите, за да обсъди с тях проблемите им