Карнобат празнува 110 г. на ловното движение, стотици са на събора на “Сокол-2“
Ловците в Карнобат посрещнаха 110-тата годишнина от създаването на организираното ловно движение в общината. Честването събра няколкостотин членове на Ловно-рибарско дружество „Сокол - 2“. По повод годишнината УС на сдружението организира Ловен събор, който се проведе в местността „Лозанска чешма“ край село Невестино, община Карнобат. Под дебелите сенки, за да почетат делото на основателите, се събраха представители на всички ловни дружинки в Община Карнобат, както и много гости.
На тържеството присъстваха областният управител на област Бургас Вълчо Чолаков, директорът на Дирекция „Ловно стопанство“ към Изпълнителна агенция по горите инж. Мирослав Джупаров, инж. Недко Недев от Регионална дирекция по горите-Бургас, Даниел Тошков - гл. секретар на Национално ловно рибарско сдружение - Съюз на ловците и риболовците в България, председателят на УС на СЛРД “Сокол”-Айтос Евгени Петров и др.
Поздравителни адреси и подаръци бяха изпратени от зам.-министъра на земеделието, храните и горите Атанас Добрев, кмета на община Карнобат, специална статуетка от НЛРС-СЛРБ, от кмета на община Сопот Деян Дойнов - плакет и специално издание на "Под игото", статуетка от община Карлово, картина от СЛРД Сокол“ - Айтос.
Първото Ловно-рибарско дружество в Карнобат е учредено от 30 ентусиазирани ловци от града, през 1908 година. За няколко години те стават над 500 с 33 дружинки, включително и от община Сунгурларе.
Ловният събор бе открит от Веселин Калев – председател на УС на ЛРД “Сокол-2“, който пожела здраве, слука и успехи по време на излетите.
От времето на своето съществуване местната организация никога не се е разцепвала и не е преустановявала дейността си, подчерта адвокат Стефан Кенов, член на УС и водещ на събора. „Тя винаги е била обединена и днес е най-голямата неправителствена организация в община Карнобат, наброяваща над 1200 членове“, допълни той.
Главният секретар на Националното сдружение Даниел Тошков, от името на председателя на УС инж. Васил Василев, поднесе поздравителен адрес и статуетка. Той се обърна с апел към ловците да пазят единството на националната организация, да се живи и здрави и да имат много слука.
Областният управител Вълчо Чолаков се оказа член на ловната дружинка в с. Венец, която е част от сдружението. „За мен е особена чест да съм сред Вас, да съм част от Вас, макар и новобранец и да Ви поздравя по случай празника. Хубавото на лова е, че по времето, когато си в гората, няма значение кой си и какъв си. Аз в момента съм новобранецът Вълчо, защото и след ден правя две години. Научавам ловни истории за гората, за животните, за приятелството, за отношението между хората, за отношението към природата. Благодарен съм , че дружинката във Венец ме прие“, заяви Чолаков.
Поздравителен адрес бе получен от кмета на общината Георги Димитров, който с дълбоко уважение се обърна към всички с думите: „Днешният ден е вълнуващ за всички нас, които сме свързани с миналото и настоящето на нашето дружество. Ловът е емоция и страст, но основната ни цел е да се грижим за опазването на българската природа“. На всички, които са допринесли за развитието и с общи усилия градят успехите на ЛРД „Сокол–2“ той пожела здраве, лично щастие, успехи и амбицията да работят с ентусиазъм и професионализъм в името на българското ловно дело.
По случай 110-тата годишнина Веселин Калев подари на всяка дружинка знаме, извезано с нейното име и с изображение със специфичния за съответния регион дивеч. Под звуците на родопска каба гайда, предвождани от знаменосеца на сдружението Светослав Марчев, знамената бяха гордо развети. Ставрофорен иконом Павел Гърбов от храм „Св. Йоан Богослов“ ги освети и благослови. Осветени бяха и петте курбана, които се дадоха за здраве и берекет.
ЛРД „Сокол - 2“ уважи председателите – ветерани, с най-дълъг стаж. Всеки от тях получи за спомен нож, с надпис 110 години ЛРД“Сокол-2“.
Празникът продължи с веселие, емоции и с настроение. Разказани бяха стотици истории, които са поредното доказателство, че ловните традиции в карнобатско са с дълбоки корени и са част от културната идентичност на хората в общината.