Българи се върнаха с медали от световното по заваряване
Българските заварчици бяха много високо оценени и в индивидуалните представяния. Международно жури присъди златен медал на Петьо Опров по метод аргонодъгово заваряване, процес 141/GTAW. Лилян Тодоров се завърна със сребърен медал по метод МИГ МАГ, процес 135/GMAW. Ненко Иванов участващ с метод ръчно електродъгово заваряване, процес 111 също се класира в челни позиции по своя метод.
Лилян Тодоров е от Белене, но работи като заварчик от 5 години в Пловдив. Запалва се по професията от приятели. Казва, че я избира и заради доброто заплащане. Никога не си е представял, че с тази професия ще донесе не само гордост за семейството, но и за страната ни.
„Да си заварчик не е лесно, нито пък е трудно, стига да влагаш чувства в работата си и да го правиш с хъс.Семейството ми ме чакаше на летището, бяха много радостни. Те не знаеха, че съм се върнал с медал. Бяха много щастливи. Казаха ни, браво сине, ти за нас си номер 1, нищо, че си със сребърен медал. Не се отчайвай, не се предавай, нали. Искам да спечеля златен медал, да стана първи в света, не втори”, разказва Лилян Тодоров, сребърен медалист.
За да донесе отличие на страната ни, Лилян казва, че е заложил на своята прецизност и бързина. Но въпреки щастливото второ място, той споделя и своето разочарование.
„В България този труд не се цени, преди години може и да се е ценял, но сега не се получават нещата”, споделя Лилян.
Павел Попгеоргиев, който освен участник е и ръководител на националния ни отбор по заваряване, се надява, че на професията заварчик ще се гледа с по-добро око.
„С успехите, които постигнахме много бързо придобихме популярност и българският заварчик така марка за добро качество, бързина и прецизност. Аз лично не останах изненадан, поради това, че е пословично българското трудолюбие и упоритост, това, че искаме да се докажем”, казва Павел Попгеоргиев.
За да се класират за международното състезание, българите преминават първо през националния ни конкурс.
„На националното ни състезание се канят абсолютно всички индустриални компании, чиято основна дейност е заваряването, като участниците са младежи от 18-45 години, мъже и жени. Победителите, определени в националното състезание, представят и страната в международния конкурс, който тази година се проведе в Джу Джоу в Китай”, пояснява Павел.
По време на участието си отборът прави специален поздрав за организаторите и състезателите от другите страни. Изпълнението им става сензация и кара публиката да пропее на български език.
„Заваряването е една от тъй наречените регулирани професии, тъй като, за да може човек да стане заварчик, то би следвало той да премине специално обучение за това нещо. В миналото заваръчната професия се свързваше с абревиатурата на английски, за което ви моля да ме извините, но това са dirty, dangerous, dusty, което означава мръсно, прашно и опасно, докато нашата цел е да вървим към абревиатурата на clean, clever and cool, което е чисто, интелигентно и готино, казано на младежки език”, добавя още Павел.
През последните години в сферата на заваряването навлизат и много нови технологии, идващи от дигиталния свят.
В края на миналия месец Министерство на образованието и науката включи професията заварчик в списъка на защитените професии, за които се очаква недостиг от кадри. Добави Коментар