В борбата с мръсния въздух можете да получите 1200 евро безвъзмездно за газифициране на дома
Жечо Станков е зам.-министър на енергетиката. Роден на 4 август 1982 г. Възпитаник на германския университет "Universitat Regensburg", където получава магистърска степен по икономика. Има близо 10-годишен професионален опит в сферата на енергетиката. Участвал е в управлението на няколко дружества с дейност в областта на техническия надзор на съоръжения с повишена опасност и изграждането на компресорни станции. Съосновател и секретар е на "Българска асоциация компресиран газ". Той е бивш общински съветник от листата на ГЕРБ в Бургас, а във второ правителство е зам.-министър на енергетиката.
- Много е актуална темата за мръсния въздух тази година. Фините прахови частици са почти всеки ден над нормите. Какви програми има държавата, за да се бори с този проблем?
- Една от програмите, които се предлагат, е Програма „Дезире“, която се Финансира от Международен фонд „Козлодуй“ чрез Европейската банка за възстановяване и развитие и се изпълнява от Министерство на енергетиката. Чрез нея гражданите могат да получат безвъзмездна помощ от 1000 до 1200 евро за газифициране на своя дом. Общия размер на средствата по Програмата е 10 млн. евро, т.е. средствата са достатъчни за газифицирането на около 10 000 домакинства.
- За какво става въпрос. Всеки сам може да газифицира собствения си дом или е нужно целия блок, кооператив да даде съгласие за това?
- Всеки може да газифицира собствения си апартамент или къща абсолютно индивидуално.
- Какви са критериите по програмата?
- По програмата са допустими собственици - физически лица, които си обитават вече домовете и искат да преминат от дърва, въглища, ток или нафта на природен газ.
- А хората, които ползват парно и услугите на Топлофикация?
- Не. В повечето случаи там, където има топлофикационна мрежа, няма газова мрежа. Предвид факта, че голяма част от топлофикациите произвеждат своята топла вода и пара на природен газ, те са достатъчно екологични в момента.
От тази гледна точка сме се съсредоточили от една страна да повишим енергийната ефективност на сградите, от друга страна – да се погрижим за околната среда чрез намаляване на фините прахови частици, които са наболяла тема в момента.
А те често биват причинени от използването на твърдо гориво - дърва, нафта, въглища.
- Бихте ли обяснили какво предлага програмата на хората?
- Програмата я има и в момента. Но до сега държавата поемаше 20% от разходите за преминаване на природен газ, като изграждането на вътрешната инсталация и други съпътстващи дейности.
Преди броени дни Министерство на енергетиката подписа изменение на Меморандумите с газоразпределителните дружества, съгласно което Програмата поема 30% от общите допустими разходи и 100% от цената (таксата) за присъединяване. Остават допустими разходите за оборудване - самия котел, радиаторите, всички газови арматури, циркулационни помпи, както и дейностите по проектиране и надзор. Важното обаче е да е ново, втора употреба оборудване не е допустимо.
- Това договорено ли е вече?
- Да, кандидатстването вече се извършва при новите условия.
- Какво трябва да направи гражданинът, който иска да се включи към програмата и да газифицира дома си?
- Това, което гражданинът трябва да направи, е да отиде в газоразпределителното дружество, което е на територията на неговия град. Там той попълва необходимите документи и от там-нататък единственото, което се очаква от него, е да избере фирмата – инсталатор и да осигури достъп до обекта. Разбира се и да заплати своята част от инвестицията, като за това има възможност и за ползване на кредит – две банки са разработили специален кредитен продукт за осигуряване на съфинансирането по Програма Дезире и предоставят преференциални лихвени проценти.
Газоразпределителното дружество подава документите към Министерството по електронен път, след това има максимално кратки срокове за одобряване. Заявления за газификация ще се одобряват до изразходване на финансовия ресурс, като принципът е „първи по ред, първи по право“.
Нашия съвет е да се използват предстоящите месеци за подаване на заявление и получаване на одобрение, за да може самото изпълнение да се извърши преди отоплителния сезон, и да се възползват от екологично чистия източник на гориво от есента
Важно е също да кажем, че срокът на Програмата е до м. юни 2020 г. или следващите две години.
- Има ли хора с предимство, някакви социални критерии?
- Абсолютно всеки, който е физическо лице, има дом и живее в него, включително и хората, които са си взели жилищата на кредит, е допустим бенефициент. Всеки може да се възползва от безвъзмездната помощ по Програмата, като нейният максимален размер е 1000 евро за обикновени котли, а за новия вид котли – кондензационни, максимумът на безвъзмездната помощ е 1200 евро.
- Разкажете повече за изпълнението на програма „Дезире“ в България от нейното начало преди две години досега?
- Програмата „Дезире“ е част от международен фонд „Козлодуй“, която стартира през м.юли 2016 г., с размер на гранта - 20% от общите допустими разходи. Тъй като в допустимите разходи не влизаше таксата за присъединяване, както и ДДС, размерът на реално предоставяната помощ до момента е средно около 700 лева – далеч по-малко от допустимия максимум от 1000/1200 евро. Затова от лятото на 2017 г. Министерството на енергетиката предприе действия за промяна в условията на Програмата, така, че тя да стане по-привлекателна за гражданите и средствата да се усвоят в максимална степен. Така се стигна до увеличението на гранта, за което вече споменахме, като много важна промяна е включването на таксата за присъединяване като допустим разход, който се покрива на 100 % от Програмата. По този начин реално предоставяната безвъзмездна помощ ще стигне допустимия максимум от 1000/1200 евро за едно домакинство.
Имаше бързи, предприемчиви граждани, които още с отварянето на програмата започнаха да подават документи. Ние не искаме да ги поставяме в по-неприятна ситуация, затова е разработен механизъм за компенсиране на собствениците, които са участвали при старите условия.
- Каква е сметката за отопление, ако се премине на газификация?
- Сметката показва, че икономията е между 30 и 50%, в зависимост от вида на старото гориво. Преминаването на природен газ е най-чистият вариант, най-комфортният, най-евтиният и напълно безопасен.
Очаква се чрез програмата да бъдат спестени около 3 млн. лева от сметките за отопление, което е 300 лева на домакинство за един сезон.
- Има ли хора, които вече са се газифицирали и каква ще е конкуренцията при желаещите?
Към момента са усвоени около 1,4 млн.евро приблизително от тези 10 млн.евро, като 3300 собственика са подали заявления, а голяма част от тях вече са завършени – все пак това са краткосрочни проекти. Гражданите са доволни от резултата.
- Навсякъде в България ли може да се направи тази газификация?
- В момента Министерството на енергетиката има сключени договори с 13 газоразпределителни дружества за изпълнението на Програмата.
Имаме голяма активност от градове като София, Пловдив, Бургас, Варна, но имаме и значителен интерес от по-малки общини.
- Кажете точно и ясно, ако усвоим изцяло тази програма за газифициране, има ли реална възможност да намалее замърсяването на въздуха?
- При използването на природен газ не се отделят никакви фини прахови частици, които се причиняват най-вече, както споменах, от използване на твърдо гориво за отопление. Очакваното намаляване на емисиите на парникови газове от изпълнението на Програма „Дезире“ е 70 хиляди тона въглероден диоксид. За сравнение това, което чух от колегите – новата линия на метрото ще спести на година 90 хиляди тона. Т.е. ефектът от програмата може да бъде сравнен с трафика, който се поема от една нова линия на метрото в София.
Тук може да се запознаете с програма Дезире“, която предлага преференции при газифициране на вашия дом.
16
Коментара по темата
16.
Мима Димова
21.07.2018 18:46:21
Жителите на гр Свищов към кое дружество трябва да се обърне за съдействие ?
15.
Газта не ми я хвали
20.07.2018 00:23:26
Един приятел си газифицира жилището и много съжаляваше след това.
Голяма първоначална инвестиция и вместо икономия се оказа двойна месечна сметка. Като бонус получи и стабилна влага в жилището си
Голяма първоначална инвестиция и вместо икономия се оказа двойна месечна сметка. Като бонус получи и стабилна влага в жилището си
14.
*********
19.07.2018 23:26:11
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
13.
burgazlia
19.07.2018 21:58:14
То бива облизване, то бива ама и тоя "експерт" с тези 30-50% намаляне на сметката за отопление....... само показва колко не е в час с реалния резултат. Освен на хартия - на практика няма национална стратегия за газификация, изсякоха горите, изнасят дърва за съседите, ще станем пустиня, но важното е властимащите да хвърлят прах в очите на матряла, пардон животните и да се усвояват едни кинти и на метанстанция Дебелт газа да върви - това е жалката истина
12.
До Геро
19.07.2018 20:27:45
Това и в България го има с разликата, че не слагаш батерии а слагаш електромер който мери в двете посоки и накрая на месеца в зависимост от консумацията и произведеното плащаш или ти плащат разликата. Това е възможно за домакинства да инсталират до 30 киловата. Мисля че точно зам министъра ги договаряше тези неща с Европа по време на председателството
11.
lukoil
19.07.2018 20:24:42
lukoil e nomer edno ,
ne zamyrsqva I dishash svobodno
ne zamyrsqva I dishash svobodno
10.
Geo
19.07.2018 18:21:18
В Германия миналата година за първи път новопостроените къши с топлинни помпи са повече от тези с друг вид отопление. Първоначалната инвестиция е голяма, но след това се изплаща. Цената на фотоволтаиците все повече намалява и при нашите климатични дадености с толкова много слънце е грехота да не го използваме. Домакинствата в Западна Европа, разчитащи на фотоволтаици, се оборудват и с батерии, от които черпят ток при облачни дни и през нощта. Има къщи, които произвеждат повече ток отколкото са им нуждите и го продават на мрежата.
9.
Marinero
19.07.2018 16:25:22
А дали ще имаме природен газ след 2019 ако Русия вземе, че спре транзита през Украйна, и ако имаме на каква цена ще е ? Гориво с много неизвестни относно цената.
8.
жечко..
19.07.2018 14:42:17
...спри да си играеш на зам. министър ами се прибираи да движиш бизнеса , че баща ти е вече възрастен , а брат ти не става за нищо , освен за касиерка на новата ви бензиностанция в сл. бряг xxxxxx
7.
ДпС-Дорожное Проверовочноя Служба
19.07.2018 14:38:16
GERB бушони и слуги на евреите И Азерите от ЕБВР /Златев наи-големия бушон дет не платил стотици милиони даньци за 9 години и има 5 хотела за 400 милиона лева и 12 ВЕИ парка зао=е толкова
6.
еми
19.07.2018 14:36:25
Пропусна да кажеш дали вашата фирма ще ни газифицира , че захранвате половин Бургаска област с метан , като започнеш от бургасбус и всички общински имоти които ползват природен газ :)
5.
*********
19.07.2018 14:31:19
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
4.
*********
19.07.2018 14:22:41
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
3.
Лобистки закони и програми
19.07.2018 13:51:34
Фирмите в този сектор явно са закъсали.
Как ще спестя по 300лв на отоплителен сезон, като на мен отплението ми през зимата е 40-60лв на месец. За целия отоплителен сезон едва разходвам 300лв
Как ще спестя по 300лв на отоплителен сезон, като на мен отплението ми през зимата е 40-60лв на месец. За целия отоплителен сезон едва разходвам 300лв
2.
*********
19.07.2018 13:38:16
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
1.
A
19.07.2018 13:29:49
Браво на момчето, мамин златен.
Ама с тази наша битова култура има да гърмим като крушки.
Ама с тази наша битова култура има да гърмим като крушки.