Началникът на спешното в МБАЛ „Бургасмед“ д-р Иван Вуцов: Топлинният и слънчевият удар могат да имат фатален край
Слънчевото изгаряне е форма на радиационно изгаряне, засягащо жива тъкан - кожа. То е резултат на прекомерното излагане на УВ радиация от слънцето. Признаците от слънчевото изгаряне включват зачервяване на кожата, която е гореща при допир, изразена умора и замайване. Излагането на кожата на по-малки количества УВ-радиация често ще произведе така желания от летуващите загар. Умерения слънчев загар може да предотврати последващо слънчево изгаряне, тъй като увеличава количеството на меланина - пигмент, който е естествена защита на кожата срещу ултравиолетовите лъчи. Слънцето произвежда три вида УВ лъчи.
• Тип А - по-малко мощни, проникващи по-дълбоко в кожата, увреждащи средния слой -дермата, който придава на кожата еластичност. Продължителното излагане на тези лъчи може да доведе до преждевременно остаряване на кожата
• Тип В - тези лъчи се абсорбират от най-горния слой на кожата - епидермиса. Последният освобождава при увреда, като изгарянето, химически вещества , причиняващи болка, подуване и зачервяване.
• Тип С - филтрира се от земната атмосфера и не изисква защита от тях.
Излагането на кожата на типА и тип В лъчи увеличава риска от развитие на рак на кожата.
Има хора, за които слънчевото изгаряне носи по – голям риск. Сред тях са деца под 6-годишна възраст и възрастни над 60 години, хора с бледа и бяла кожа и руса или червена коса, хора, изложени на слънце във времето между 10.00 и 16.00 часа. Дори и при облачно време-вредните УВ лъчи преминават през облаците, те нанасят вреда на кожата и при голяма надморска височина, при близост до отразяващи лъчите повърхности - сняг, лед или вода. Първоначален симптом на слънчевото изгаряне е зачервяване и възпалена кожа -еритема, последвано от различна степен на болка. Други симптоми могат да са отток, сърбеж, обрив, гадене, повишена температура, втрисане и синкоп. Признаците се появяват обикновено 3 до 5 часа след излагане на слънчева светлина и се влошават най-много 12-24 часа след експозицията.
Предпазването от слънчево изгаряне става, като се използват кремове със слънцезащитен фактор, който трябва да се нанася по кожата 15 – 30 минути преди излагане, последвано от повторно нанасяне 15-30 мин след прякото излагане на слънце, както и стоенето на открито във времето между 10.00 и 16.00 часа. Хранителните фактори също повлияват чувствителността към слънчеви изгаряния. Хранителни добавки с витамин С, витамин Е и витамин А и хранителни антиоксиданти променят чувствителността на кожата към слънцето.
Топлинния удар е състояние на топлинна апоплексия, при която телесната температура е по-висока от 40 градуса по Целзий в резултат на прекомерно излагане на топлина от околната среда с липса на терморегулация, най-често в ранна детска и напреднала възраст, придружено от припадък, делюзии или кома. Топлинният и слънчевият удар са спешни медицински състояния и могат да доведат до фатален край,ако не се приложат правилни и своевременни мерки. Най-често тук се включват деца, възрастни, работници на открито и спортисти. Като причина се приема излагането на слънце продължително време, висока влажност и енергични физически натоварвания. Значение оказва и дехидратацията. Симптомите при топлинно изтощение, при по-лека форма са влажна и топла кожа, разширени зеници и нормална или субнормална телесна температура, гадене слабост, умора, виене на свят. При топлинния удар нещата стават по сериозни - суха гореща кожа, свити зеници, много висока телесна температура, ускорен пулс, затруднено дишане, халицюнации, възбуда, дезориентираност.
За да се избегнат нежеланите последствия е необходимо да се избягва дехидратацията на организма и енергични физически дейности в горещо и влажно време. Ако все пак това се налага, е задължително да се приемат много течности, основно вода. Трябва да се избягват алкохол, кофеин, включително безалкохолни напитки и чай. Човек трябва да прави чести почивки, да носи шапка и светли , леки и свободни дрехи. Да не се оставят деца и възрастни в затворени коли без надзор.
Кърлежите са доста разпространени в този сезон и за предпазване е необходимо да се ползват репеленти, като се пръскат както откритите части на тялото, така и дрехите. При ухапване да се потърси медицинска помощ.
Спешното приемно отделение на МБАЛ „Бургасмед“ се намира в гр. Бургас, жк. „Меден Рудник“, зона А, тел.: 0892 222 800. Обслужва спешно болни пациенти, преглеждат се също амбулаторно болни, пациенти на общопрактикуващи лекари, сключили договор със здравното заведение за обслужване в извънработно време.