Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Психотестовете за шофьори стават три пъти по-бързи

Ключови думи: психотест, шофьори, влияние, безопасност

Психологическата годност на водача на моторно превозно средство ще бъде изследвана три пъти по-бързо след завършване на проекта "Повишаване на нивото на пътна безопасност чрез разработване на методики за изследване на психологическата годност на водачи на моторни превозни средства".

Той е сключен между Института за изследване на населението и човека към БАН и Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Методиката за оценка на психологическата годност на водача е авторска и ще бъде предоставена в края на изпълнението на проекта през месец декември на ресорното министерство, предава Монитор.

В изследователския интерес попадат професионалните шофьори или тези, които са категория С - автобуси, камиони, таксиметрови шофьори, рискови шофьори - тези, които са с отнети точки или пък са хванати в тежки пътнотранспортни произшествия. Досега психологическата годност на водачите е изследвана по критерии, които са разработени в далечната 1974 г. от Психологическата лаборатория към Министерство на транспорта и БАН.

Изследвани са личностните и когнитивни способности на човека, неговата възможност за концентрация, внимание, памет, визуално-пространствени функции и възможността му да отсява определени пространствени стимули.

Целта на методиката е да се оцени способността за безопасно шофиране и да се отсеят рисковите водачи на пътя. Изследвано е влиянието на афекта на пътя, употребата на психоактивни вещества. Така например в интервютата, които са проведени попадат и лица, които изтърпяват присъда в затворническо общежитие заради употребата на алкохол.

Оценени като рискови тези водачи са склонни да прехвърлят отговорността за вината на външните фактори, а не да търсят проблема в себе си.

Геймърите също се свързват с проблема със затрудненото възприятие на действителността.Визуално-пространствените функции са свързани и с конкретни дефицити, свързани с възрастовите промени у човека - намаляване на периферното зрение с възрастта, отслабване на слуха.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Стриптийз или балет? Гонзо заяви, че... Иванов категоричен по темата Инфлуенсърка разби сърцето на мъжа си Тя изневери пред хиляди
САЩ дава оръжие за 500 милиона долара на Украйна, а Зеленски поиска и армия от НАТО Той вижда във връщането на Доналд Тръмп в Белия дом нови възможности, а не проблеми Руснаците са бесни? Цената на водката се вдига...
ЦСКА с любопитен ход Хайнц се оказа коректен, дали "червените" не сгрешиха с раздялата? Разтърсваща ситуация в Русия Исинбаева скърби, но продължава да търпи критики от някои хора в страната
Потресаващи условия в Центъра за психично здраве в Бургас Разрухата е ужасна, близките на пациентите се жалват заради ръжда и мухъл  Излиза с 2 пъти по-млада, но... Твърдо не иска да слуша "Менделсон"
Рускиня: Не правете тези 3 неща Лоши са... 100-годишната баба Манда разкри рецепта за дълголетие Трябва повече движение и по-малко месо в менюто, каза тя
Христо Стоичков за Алберт Попов: Момче... Камата е очарован Челен сблъсък между два тира, шофьорите са в болница Инцидентът е станал между селата Винище и Смоляновци