Сериозен интерес към Музея на солта в Поморие, посещават го по 5 хил.туристи (ВИДЕО)
Ключови думи:
луга, ставни заболявания, солници, Поморие, Елена Йорданова, музея на солта, Илия Кусев,
Между 5 хиляди и 6 хиляди души преминават месечно през единствения в Източна Европа музей на солта край Поморие. Соленото езеро, на което е разположен, пази историята и технологиите за добив на сол отпреди 2500 години и дава възможност за извличане на лиманна кал и поморийска луга, съобщава БНТ.
Музеят има собствени открити солници и до ден днешен тук се добива сол по много древна и уникална - така наречената анхиалска, технология.
„Това, което е характерно за нашата технология, се отлагат вредните замърсители като калциевите соли или гипса, които биха придали един горчив вкус на солта, ако водата бъде директно изпарена. Солта излиза в сравнително чист вид и понякога няма нужда и от измиване“, каза пред камерата на националната телевизия уредникът на музея Елена Йорданова.
На вкус поморийската сол е мека, естественото ѝ съдържание на йод е нестабилно, затова се йодира допълнително. Това я прави по-полезна от хималайската, черната и други видове сол, толкова модни в съвременната кулинария. Лугата пък е остатъчен продукт от производството.
„Това е една жълтокафява течност, гъста като моторно масло, на пипане мазна. Става въпрос за така наречената магнезиева течност, защото чрез нея се лекуват и профилактират различни заболявания – ставни, мускулни, на вегетативната нервна система“, поясни уредникът в Музея на солта Илия Кусев.
Интересът към медицинските качества на солните продукти преживява истинско възраждане, затова и такава гледка – на плътно покрити със солена езерна кал хора, е обичайна край морето.
Специалистите обаче напомнят, че дори приложена външно, солта силно дехидратира организма и самолечението е опасно, особено за децата и за възрастните със сърдечни проблеми и високо кръвно налягане.
7
Коментара по темата
7.
помориец
06.07.2018 13:09:08
уредникът в Музея на солта Илия Кусев отново намери топло местенце, некадърника му с некадърник. Цял живот по перваза, простотията му лъсва където и да се е намърдал.
6.
Ноунейм
06.07.2018 11:47:28
Защо в този музей не отделят един кът да представят и историята на наркотика в този регион?Има какво да се види.Все е бяло.
5.
Павката
06.07.2018 10:40:13
Поне след всичките тези пари от входа на музея да бяхте извадили анализен сертификат, изследване на влиянието върху здравето, някаква научна обосновка за която да се хванем. Да не се окаже, че е като минералнат вода- полезна ама не чак толкова. :))
4.
Бургазлия
06.07.2018 10:02:26
Тъпанчета, сигурно щото лугата е поморийска
3.
flegman
06.07.2018 09:39:12
Добър ден флагман :)))) Може да патентовате това велико откритие . Сега остава да откриете и топлата вода :)))
2.
Ала бала
06.07.2018 09:29:38
Ала бала..
1.
Гад
06.07.2018 08:50:47
Всех сволачи там свинится,блят! Бедняки!