Предизвикателството „Пеевски” и един въпрос за няколкостотин милиона
Темата за най-могъщия депутат Делян Пеевски е почти пълно табу в 44-ото Народно събрание. Скоростното забогатяване на медийния собственик и задкулисен играч е въпрос, за който рядко може да се чуе да говори представител на българските институции.
Т.нар. закон на Пеевски за медиите обаче извади герой на политическата сцена в парламента в сряда. Депутатът Антон Кутев от „БСП за България” се осмели да засегне темата. Любопитна ще е реакцията на медийния конгломерат на Делян Пеевски – една от причините почти всички политици от нас да се страхуват да говорят за народния представител от ДПС.
В парламента днес Пеевски, разбира се, не се появи. Той обаче бе защитен от колегата си Йордан Цонев.
Любопитен бе спорът между Кутев и Цонев, който все пак остана в границите на добрия тон.
Антон Кутев обясни, че самият подпис на Пеевски като вносител на подобен закон е вид „изнасилване на общественото мнение”. Той казвал „нищо не можете да ми направите”.
„Самата идея, че този законопроект може да мине със заглавието след това в „Монитор” или който и да било друг вестник – че парламентът подкрепи Делян Пеевски, самото това заглавие стига оттук нататъка цялата среда да се срине надолу”, коментира още Антон Кутев.
Ролята на Делян Пеевски като вносител била предизвикателство срещу обществото.
„Между другото то от негова страна не е умно предизвикателство, защото колкото и да е силен, тази енергия, която се събира срещу него, рано или късно ще даде резултат. Аз на негово място бих бил по-скромен”, заяви депутатът от „БСП за България”.
Според Кутев отсъствието на Делян Пеевски от парламента е без значение, защото така или иначе неговото влияние било много голямо.
Йордан Цонев от ДПС отвърна, че е впечатлен от откровеното изказване на Кутев и защити законопроекта, чийто вносител е и той.
Колегата му от БСП обаче не се примири и отново взе думата в процедура по реплика. Антон Кутев този път обясни, че не иска да прави лична атака срещу Пеевски, за да го омаскарява.
„Тук става дума за друго. За това, че човекът, който по някакъв начин… законно ли е примерно преди четири години да нямаш нищо в декларацията, а сега да имаш няколкостотин милиона? Ами законно е. И той най-вероятно може да докаже всеки лев от тях. Това е така. И въпреки всичко, това означава точно това, с което ние с вас сега се занимаваме – че някакви закони са направени така, че го позволяват или че някакви служби не са си свършили работата. Защото възможността в Западна Европа и в Америка да се случи това, го е имало преди Втората световна война (ВСВ). Преди ВСВ е имало големи магнати, които продавайки оръжия, са успявали за няколко дни да направят огромни милиони и милиарди. След ВСВ това там не се случва. И нито на Бил Гейтс ще му се случи да иска да бъде сенатор, нито на някого другиго. Общо взето тезата за това, че е нормално да се събират тези двете неща, е абсолютно нереална”, каза още Антон Кутев, защитавайки тезата, че смесването на бизнес и политика е порочно.
„И именно затова ви казвам, че борбата за изсветляване не трябва да минава през парламента. Ако иска г-н Пеевски да се бори за изсветляване на имиджа, той може да го прави, никой не може да го спре. Той има инструментите. Но не въвличайте парламента в това”, призова Кутев.
Въпреки извънредната му и фактически сензационна смелост изказването му предизвика едва доловимо единично ръкопляскане.
Йордан Цонев отговори на Кутев, че греши и че се е отклонил от темата за законопроекта.
„Ако Вие ще се занимавате с произхода на средствата на този и на онзи, или аз ще се занимавам с това, това е капитална грешка. Страшно смесване на функциите и влизане в една роля, в която влизат някои, пак да кажа, някои наблюдатели, медии и политици от други партии, която е много грозна и която допринася за влошаване на климата в страната”, изтъкна Йордан Цонев.
Той добави, че тезата на Кутев е грешна поради още една причина: „Ако е вярно Вашето твърдение, моментално трябва да се изгони Тръмп от политиката в Щатите, защото той е един от най-богатите хора там. Трябва да зачеркнем кариерата на Силвио Берлускони. Искате ли още примери, стотици можем да дадем от тази трибуна?”
Според Йордан Цонев целта била да се внесе яснота в бизнеса и в политическите действия, за да няма злоупотреба с власт.
Такъв бил и случаят с медийния закон, а инициативата на Пеевски била „много смела”.
И все пак остана да виси въпросът на Кутев за стотиците милиони на Делян Пеевски. Как, аджеба, стана това?
9
Коментара по темата
9.
До № 8
05.07.2018 11:58:04
За тях пък, питай Здравко - № 6.
8.
Ами..
05.07.2018 10:51:39
..за милионите на Данчо кога ще питат???
7.
Ok
05.07.2018 01:20:24
Абе как. Откраднали и му ги, дали как да стане.Абе,да нее толкова умен тоз бе.Я,го вкарайте в милионер предаването.Дали ще,стигне до 1000 лв не знам.Гадни комунисти крадливи
6.
Здравко Станчев
04.07.2018 20:37:20
мента голям предател излезе
5.
предатели
04.07.2018 20:36:10
гласуват си закони в тяхна полза
4.
Този закон не засяга ли НПО-тата?
04.07.2018 19:31:35
Прокопиевите и Цветан Василевите и Огнян Доневите медии ли са засегнати, че БСП е против?
3.
Турчин
04.07.2018 19:11:00
Не на русчиите комунисти доносници от дпс
2.
Цирк
04.07.2018 18:09:39
И данчо и делянчо са за бесилото.
1.
*********
04.07.2018 18:05:01
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.