Емил Радев: Терористите се финансираха с криптовалути, но съмнителните сметки излизат на светло (ВИДЕО)
С петата директива обхванахме и криптовалутите, биткойните, защото има данни, че организираната престъпност и терористични организации се финансират анонимно посредством тях. Това каза в интервю за БНТ евродепутатът Емил Радев. Трябва да спрем този процес, добави той.
„Вече ще наблюдаваме платформите, които търгуват с криптовалути. Когато се преобразуват в явни пари, ще се подава информация кой придобива тези средства. Правят се публични регистри. По този начин звената за финансово разузнаване ще имат информация за реалния собственик на компаниите“, заяви евродепутатът.
Разследващите журналисти също ще имат достъп до регистрите, уверява той.
Така много по-лесно ще излизат на светло съмнителните сделки и реалните собственици на компании, които са заподозрени за пране на пари и за престъпни схеми, добави Радев.
Депутатът от Европейския парламент, който е и член на Комисията по правни въпроси, съобщи, че е прието и предложението за Директива относно рамките за превантивно преструктуриране.
„Тя урежда много по-добре рамката, по която може да се преструктурират предприятия, изпаднали в затруднение- как те да се запазят, да не се закриват и да не остават безработни хора“, обясни той в интервю за рубриката „Законът и ние“ с Ренета Николова.
„Целта на директивата за преструктурирането е да се запазят добрите практики в държавите членки, но да може по едни унифицирани правила да се дава шанс предприятията, изпаднали във финансови затруднения, да бъдат оздравени. Новият момент тук е, че за първи път се включват и физически лица предприемачи“, обясни Радев.
„Целта е да се създаде такъв механизъм, че да могат да отсрочват задълженията си и да влизат в такава процедура, която да не ги води до несъстоятелност. Да могат да бъдат оздравени и да си запазят работните места“, добави той.
„Не може да останем последната държава, в която колекторски фирми да могат да те преследват 15 години, след като е възникнало задължението. Имаме и такива оплаквания за задължения към мобилен оператор от 2003 г. Има претенции за лихви, което е несправедливо“, коментира евродепутатът.
„Затова настоявахме в обхвата на директивата да влязат физическите лица предприемачи. Става въпрос най-вече за свободните професии“, каза още той.