Лекарката, спасила бебе с вътреутробна операция: Рискът беше огромен, но природата бе с нас (ВИДЕО)
Ключови думи:
уникална операция, вътреутробна операция, Кристина Чачева, чудо, спасение, близнаци, паразитен близнак,
В болница „Надежда“ се роди момченце, което получи шанс за живот благодарение на д-р Кристина Чачева и нейния екип след извършване на сложна вътреутробна операция. В утробата на майка си то споделя обща плацента със своя еднояйчен близнак без сърце – т. нар. „паразитен близнак”.
В „Тази сутрин“ по бТВ д-р Кристина Чачева сподели, че се е съмнявала в благоприятния изход при операцията. Рискът жената да загуби плода, бе огромен, призна тя.
Тъй като единият близнак няма развити сърдечни структури, другият го кръвоснабдява и по този начин с напредване на бременността и наедряване на паразитния близнак, здравото бебе е изложено на сериозна заплаха да развие сърдечна недостатъчност.
Състоянието е изключително рядко и по тази причина този вид операции се извършват рядко, каза д-р Чачева.
За да се спаси здравото бебе, е предприета вътреутробна операция в 15-тата седмица от бременността. След успешната вътреутробна операция бременността е проследена от екипа на д-р Чачева и благодарение на общите им усилия, бебето се ражда здраво и доносено в 38-ма гестационна седмица.
„Слепени близнаци не могат да бъдат разделени. Колкото нараства паразитният близнак, толкова повече се товари сърцето на помпещия и опасността да получи сърдечна недостатъчност е огромен. Без бърза терапия, между 50 и 70% от случаите завършват фатално“, заяви д-р Чачева.
„Иглата влиза през стената на матката и целта е да се уцели мястото, където пъпната връв на паразитния близнак влиза в него, за да може да бъде прекъснато кръвоснабдяването му. Дължината на „паразитния близнак“ бе около 7-8 см, а пъпната връв бе с дебелина 2-3 мм“, уточни лекарката.
„Наложи се да се проведе манипулацията преди 16-ата седмица, когато рискът от аборт е много голям, но когато „паразитният близнак“ е повече от 70% от размера на другия, шансът да загубим помпещия докато влезем в по-добро време, е 30-40%. Почти не вярвахме в успеха, но природата беше с нас“, сподели д-р Чачева.
„Бях дълго време в чужбина, но реших да се върна. Имам привилегията да работя на място, на което се чувствам добре. Върнах се, защото смятах, че в България ще съм по-щастлива“, добави тя.
Всеки е най-щастлив там, където е израснал, каза още лекарката, извършила уникалната операция.