Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кога заплатите в България ще се изравнят с европейските и защо заплащането тук е по-зле от Китай

Ключови думи:
Двама чужденци, които са лицата на милиони работещи по света, дойдоха в София, където се събраха представители на 15 държави и синдикати.
Шарън Бъроу и Лука Византини – те са лицата на повече от 2,5 милиона работещи по света. Представляват международната и европейската конфедерация на профсъюзите. В България са, за да сложат началото на Алианс за сближаване на заплатите в Европа.

България категорично изостава. Минималната заплата тук е 10 пъти по-ниска, отколкото в Люксембург например. Съотношението спрямо френската минимална заплата е 1 към 7. И тези разлики в заплащането не могат да продължават. Това е и темата ни в България – как да се гарантира, че заплатите в България и останалите източноевропейски държави ще растат с темп, с който да достигнат средните в Европа, казва пред bTV Лука Византини, който е генерален секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите.

Минималните заплати в България са по-ниски, отколкото минималните заплати в градските части на Китай, което е наистина доста сериозен сигнал, допълва Шарън Бъроу, генерален секретар на Международната конфедерация на профсъюзите.

Двамата смятат, че до 10 години можем да догоним развитите страни в ЕС по отношение на заплащането.

84% от хората ни казват, че минималната заплата не е достатъчна, за да живеят достойно. Очевидно има нещо сбъркано. Ще чуете, че ръстът на минималната заплата ще коства работни места, че ще накара фирмите да изместят производствата си и да отворят другаде тези работни места – затова трябва да се работи за увеличаване на минималните заплати в цяла Европа и света, за да не се създава подобен дисбаланс, казва Бъроу.

Т. нар. автоматизирани работни места трябва да бъдат свързани с нови договори за заетост. Автоматизацията и промяната в производството ще променят съществено естеството на задачите на работниците и това трябва да бъде взето предвид. Страните от Г-20 трябва да се борят за създаване на фондове за справедлив преход към този нов тип работни места. Необходими са инвестиции в образование, преквалификация и обучение през целия живот. И те трябва да идват не само от правителствата, но и от работодателите. Това е жизненоважно, смята Бъроу.

Сблъскваме с два основни проблема. От една страна, автоматизацията ще доведe до загубата на хиляди работни места в традиционните производства. Това е и една от задачите на синдикатите и социалните партньори – да се уверят, че по време на този преход на мястото на всяко загубено работно място ще бъде създадено ново, по-добро. Това обаче означава много инвестиции както в създаване на работни места, така и в обучение през целия живот и придобиване на нови умения. Другият въпрос, който изниква в отговор на дигитализацията и прехода за традиционната икономика, са новите форми на бизнес. Платформите и дигитализацията създават изцяло нови бизнес модели и нов тип работни места. За тях няма стандарти и не са защитени. Това е второто предизвикателство, с което трябва да се справим – как да гарантираме същата социална защита и за тези служители, казва Лука Византини.
5
Коментара по темата
5.
Хммм
01.07.2018 22:05:45
С това правителство и с този модел на лъжи и лицемерие, кражби, липса на контрол и наказания... няма как да стане!!!
4.
Работник
01.07.2018 21:40:19
Истината е по средата, т.e. некоректни работодатели, но и мързеливи работници. Така няма да стане.
3.
Бай Ташак
01.07.2018 20:20:22
Ще се изравнят ама на 36 май демек никога добре казано и написано но не е реалистично да стане някога или по точно никога
2.
ALF
01.07.2018 20:07:28
На запад работят и плащат добре.
Тук работиш и ако ти платят, добре.
1.
Слави
01.07.2018 19:43:53
НЯМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!!!!!!!
  Добави Коментар
От днес: Един ден във Венеция - 10 евро такса Сумата е двойно по-висока от миналогодишната Патриарх Даниил: Кръстът не е краят, кръстът е сила Да си спомним какво Бог е претърпял и да си дадем сметка къде сме, призова духовникът
Засилват контрола по пътищата за почивните дни: Цивилни полицейски коли ще следят за нарушители Очаква се днес да е много по-спокойно с оглед на това, че в четвъртък беше натоварено движението по пътищата С този вит козунак с течен шоколад ще оберете точките на Великден Ето я рецептата
Хотелите по Северното Черноморие били пълни с румънци по Великден Немалко са и българските туристи за празника Жълт код за интензивни валежи е обявен за шест области Прогноза за времето - петък, 18 април 2025 г.
Падат лихвените проценти Икономическият растеж на Еврозоната ще пострада сериозно от американските мита, предупреждава ЕЦБ Голяма палачинка за закуска! Готви се сама, има тайна съставка Може да е и сладка, и солена
Извънредно: Бизнесмен изчезна в София, полицията е накрак Апел за помощ: Мъж е в неизвестност в София, близките търсят информация Голямото завръщане: Гурбетчии пълнят полетите за Великден Пътуват предимно към София и Варна
Разводът на годината. Легендарна двойка продава имотите си Майкъл изглежда все по-крехък и неподвижен, сподели близък на холивудските звезди Трагедия с рибари в... САЩ