Управляващите готвят удар по пушачите на бездимните цигари
Така акцизът за една кутия от тези изделия (20 бр. цигари в кутия с общ грамаж 6,1 г. и цена 5,50 лв. за кутия) е 0,93 лв., пише в мотивите на депутатите. А ако за тези нагреваеми тютюневи изделия се прилага акцизната ставка за цигарите, то акцизът ще бъде 3,54 лв. за кутия, пише Днес.БГ
Това ще доведе до съществено поскъпване на нагреваемите цигари у нас само осем месеца след появата на българския пазар на технологията за бездимно пушене IQOS, която в момента е единствената бездимна, предлагана у нас.
Като аргумент за предложението си депутатите посочват, че и в обикновените цигари, и в бездимните изделия се съдържа тютюн и акцизът трябва да е еднакъв. Не се отчита обаче ефектът върху здравето от едните и другите.
Ако предложението бъде прието, сегашната кутия със стикове (5.50 лв./бр.) ще поскъпне поне с 2,50 лв., а според анализатори цената може да стигне и 10 лв., което едва ли ще зарадва пушачите на бездимни цигари.
При подобна цена продуктът ще стане двойно по-скъп от цената му в съседна Сърбия, в Гърция също кутията ще излиза по-евтино.
Поскъпването на акциза може да доведе и до увеличаване на контрабандата на бездимните стикове, което всъщност ще има обратен ефект за хазната, смятат други експерти.
"Нагреваемите тютюневи изделия са фундаментално различни продукти от цигарите. Те са класифицирани като бездимни и имат различен рисков профил от традиционното пушене. Това обуславя и диферензираното им облагане в целия ЕС", коментира пред Мediapool Вержиния Джевелекова, представител на "Филип Морис България". Тя допълва, че България в момента е в крак с принципа на облагане в останалите 22 страни, където се предлагат продуктите.
"За огромно съжаление, изравняването на акциза с този за цигарите, заложен в законопроекта, не подкрепя идеята за намаляване на вредата и ще отдалечи България от добрите европейски практики. Това е екстремна мярка и, видно от мотивите към предложението, то е насочено само срещу един конкретен продукт на нашия пазар, без да се отчита всеобхватно концепцията за нагряване на тютюна. Вярваме, че предложението подлежи на обсъждане и търсене на баланс между фискалните и здравните аспекти", посочи Джевелекова.
В момента по данни на Евробарометър около 36% от пълнолетното население в България, или 2.7 млн. души пушат. Philip Morris не публикува официални данни за броя на клиентите си с IQOS в България.
"България е страна със сравнително високи нива на тютюнопушене. Затова не знаехме дали би имало интерес от страна на хората да спрат цигарите и да се пренасочат към бездимни алтернативи. Това определено не е нещо очевидно. Освен това от гледна точка на устройството не бяхме сигурни дали хората биха имали желанието и покупателната сила да купят нещо, което струва известна сума пари. А и като цяло дали средата в страната е достатъчно отворена за подобни алтернативи. Наистина не бях убеден дали тази категория ще се хареса и ще набере сила тук. Но бях изненадан от реакцията на хората, от желанието да обмислят нещо различно, от стремежа на пушачите да се пренасочат към бездимна алтернатива, от интереса към научната страна на продукта, а и от споделянето на опита си с IQOS сред познатите си", заяви в интервю за Investor.bg Фредерик де Вилде, президент за региона на ЕС на Philip Morris International.
"Все още не можем да кажем, че нашите продукти са по-малко рискови. Научното изследване предоставя някои много силни доказателства, които се трупат с времето, и то от различни етапи – става въпрос за състава на аерозола от употребата на продукта, токсичността, излагането на човешкото тяло към него, както и клинични данни. В момента финализираме този пакет от научни данни. Това, което можем да кажем засега, е, че нивото на токсичност е намалено с 90-95%, а показателите на потребителите на IQOS са сравними с тези на отказалите се от всякакви цигари. Затова всичко сочи в правилната посока. Щом учените финализират пакета, ще можем да предоставим по-категорични заключения, но това, което можем да заявим в момента, е, че бездимните продукти със сигурност са по-добра алтернатива на употребата на конвенционални цигари", допълни Вилде.
Европейската комисия смята, че нагреваемите тютюневи изделия не са цигари. В междинен доклад от началото на 2018 г. преди преразглеждането на директивата за акцизите върху тютюна ЕК коментира, че предвид факта, че този пазар е нов и развиващ се, на този етап ще е изключително трудно да се изготви ясна дефиниция, която покрива тези продукти - както тези, които вече са познати, така и бъдещите разработки, пише "Капитал". Комисията отбелязва, че някои от продуктите са обхванати от директивата, макар и непряко, тъй като съдържат тютюн и възможният режим е те да бъдат облагани със същата ставка като тютюна за пушене.
Прочети още на: https://www.dnes.bg/obshtestvo/2018/06/30/upravliavashtite-gotviat-udar-po-pushachite-na-bezdimnite-cigari.380901
3
Коментара по темата
3.
Грух
30.06.2018 15:19:45
Тоя глиган вдигна и българските цигари, които са дори с 0.10 лв по скъпи от други "вносни". В България мутрите си имат държава....
2.
Така е,
30.06.2018 13:25:51
те и празните цигари с филтър навсякъде се продават в Европейския съюз,ама тука ги забраниха.
1.
Хм
30.06.2018 12:28:20
Еми нормално, все повече хора започнаха да пушат iqos и явно на свинята Пеевски цигарения бизнес намалява, така че куклата на конци ББ предприема контра мерки, за да вдигне цената и върне хората към нормалните цигари