Бургаски депутат с претенции към антимонополния регулатор заради картелите и нагласените търгове
Ключови думи:
Петър Кънев, Комисия за защита на конкуренцията, парламент, БСП за България, ГЕРБ, Обединени патриоти, Воля, търгове, икономика, конкуренция, картели
Бургаският депутат от „БСП за България” Петър Кънев има сериозни забележки към работата на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Днес парламентът гледа Годишния доклад за дейността на КЗК за 2017 г.
От „БСП за България” не подкрепиха проекторешението за приемане на доклада.
От трибуната на Народното събрание Петър Кънев, който е и председател на парламентарната икономическа комисия, заяви, че миналата година имало сериозни турбуленции заради избора на ново ръководство на КЗК. Този въпрос все пак бил решен.
Кънев обаче добави, че положението с КЗК не било толкова розово, както било описано в годишния доклад. Според бургаския депутат това е един от най-важните регулатори, който има вертикално положение и е всеобхватен, а не контролира просто даден сектор от икономиката.
Той отбеляза още, че в КЗК има много повече производства, свързани с жалби по обществени поръчки, отколкото с проблеми с конкуренцията.
„Не бива да се забравя обаче, че дейността на комисията по прилагане на конкурентното законодателство е изключително важна за развитието на икономиката ни като цяло, коментира Петър Кънев. В изпълнение на тази си задача е необходимо КЗК да използва по-пълноценно възможностите за образуване на производства по собствена инициатива за установяване на нарушения, представляващи нарушения по глава трета на закона – това са забранени споразумения, решения и съгласувана практика. Поради факта, че КЗК служебно разполага със значителна по обем информация, свързана с провежданите обществени поръчки, би било добре тази информация да бъде анализирана по начина, който да позволи да бъдат направени конкретни изводи за евентуални възможности за наличие на т. нар. тръжни манипулации. Това е като метастаза, като раково образувание вече в Закона за обществените поръчки, в прилагането на закона – манипулирането на тръжните документи в определени региони или при определени дейности.”
Според бургаския народен представител КЗК трябва да прави съответни проверки за нарушения.
„Борбата с този вид нарушения следва да бъде безкомпромисна”, отсече Петър Кънев.
Освен това той смята, че ръководството на комисията в бъдеще следва да наблегне и на превантивната дейност: „Необходимо е да бъде отделено повече внимание и на застъпничеството за конкуренцията, това, което говори и Жельо Бойчев преди малко – за пазарната среда, за бизнес средата. Извършването на оценка за съответствието на правилата на конкуренцията, на проекти, на нормативните актове и на действащите такива е от изключително значение”, коментира още Петър Кънев.
Реплика по изказването му нямаше.
Дебатът по годишния доклад на КЗК мина вяло. Документът бе одобрен с 96 гласа „за”, 3 „против” и 30 „въздържал се”.
Срещу доклада гласуваха само „БСП за България” и един депутат от „Обединени патриоти”.
Днес парламентът прие още два годишни документа на институции – на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и на Българската телеграфна агенция (БТА).
Отчетът на БТА бе приет безконфликтно. Не така минаха нещата обаче с КЕВР. Таско Ерменков от БСП първо заяви, че ще подкрепят доклада на регулатора. След това обаче лидерът Корнелия Нинова и други „червени” депутати предизвикаха скандал заради висящата сделка за активите на ЧЕЗ.
Те потърсиха сметка от КЕВР защо не взимат решение, след като законът вече им дава право да спрат покупко-продажбата.
При гласуването докладът мина със 102 „за”, 48 „против” и 4 „въздържал се”.
От БСП само един депутат подкрепи документа въпреки заявката на Таско Ерменков. Останалите представители на формацията гласуваха срещу доклада.
ГЕРБ, ДПС и „Воля” бяха „за”. „Обединените патриоти” се разделиха - 5 „за” и 2 „въздържал се”. Добави Коментар