Започват глоби за писане на латиница, премиерът също трябва да си смени сайта
Проф. Станислав Станилов е депутат от групата на Обединени патриоти в Народното събрание.
Роден e през 1943 година в Габрово. През 1961 година завършва средното си образование в Априловската гимназия в родния си град, а в 1968 година се дипломира във Великотърновския университет, специалност История. През 1976 година защитава дисертация на тема „За етническия състав на населението в Долнодунавския басейн от края на VI до края на IX в. (по археологически данни)“.
От 1977 година е научен сътрудник, а от 1987 - старши научен сътрудник. От 1986 до 1990 година е агент на Държавна сигурност.
През 2005 година професор Станилов е избран за депутат в 40-ото народно събрание от Коалиция „Атака“. На 13 ноември 2007 година е избран за заместник-председател на Парламентарната група на Атака.
- Г-н Станилов, каква е целта на Закона за българския език, който внесоха в парламента Обединени патриоти?
- Този закон се прави, за да се изпълни повелята на Конституцията, която според член 34, последната алинея казва, че приложението на официалния български език се прави според закона. А такъв закон няма.
Има отделни части от този закон, проблеми, които третира законът и има решение в отделни закони – например Търговския закон, където е казано как трябва да се слагат надписи на фирми, но това никой не го спазва.
Всички тези неща сме ги урегулирали в един закон, за да се ползва и да се изисква директно отговорност от тези, които не го изпълняват,
- Какво се предвижда, за какво ще се следи? Чу се, че SMS-ите на мобилни оператори и банки ще се вече само на кирилица.
- SMS-ите, които се получават на телефоните, не трябва вече да се пишат на латиница. Това е по предложение на ВМРО. Изисква се да се постави на първо място общуването на български език. Един мой съученик току-що ми написа SMS на латиница, аз му написах – ако не ми пишеш на кирилица, няма да ти отговарям избощо.
Трябва да се постави в ред писането на български език. Законът третира как се използва официалният български език в съда, прокуратурата, в МВР, във всички държавни институции, във всички учебни заведения, за да няма объркване. Например, употребяват се чужди трермини, за които има български думи. А се прилагат непрекъснато чужди термини. Например, в Закона за академичния състав, на който аз съм автор, останалите колеги наложиха термин „научно жури”. В българския език „жури” има смисъл, когато се оценява изкуство. Иначе за науката е „комисия”. Ако беше приет Законът за българския език, нямаше да се случи това.
- Ще има ли специален орган, който да следи за спазването къде и как се изписват думите?
- Ще има специален орган, който е в обхвата на Института по български език на БАН, към който ще идват сигналите и понякога при големи нарушения, ще се налагат и административни глоби чрез държавните органи. Освен това, когато се нарушава законът, се стига и до прокуратура.
- Какви са глобите?
- От 1000 до 5000 лв.
- Кога ще се глобява и при какви случаи – когато се използват чужди думи, турцизми, обяснете.
- Става дума за надписи, трябва да има регулация и да се знае. В съдебните документи – речта не може да се управлява, тя е подвижна, голяма част от хората – 90% не са чели закона и започват да протрестират и казват, че щяло да има езикова полиция,
- Кое е езиковата полиция – БАН ли?
- Това е нова Комисия в Института. Това е Закон за книжовния български език, не за говоримия, който не може да се следи. Той се саморегулира. Книжовният закон не може да се регулира сам и трябва да има някакви рамки.
- Добре - къде, какво, как?
- В държавните институции, всичко, което е свързано с държавата и държавността с образованието и училищното и висшето. Всичко там трябва да бъде регулирано, например напдписи в сградите, документи, имена на улици.
- Как трябва да е например надпис на улицата?
- Отгоре с по-едри букви на български език, отдолу с по-дребни на латиница.
- Законът задължава всички кметове в цялата страна да си узаконят улиците?
- Да, естествено. Пътни табели, на кирилица, отдолу на латиница.
- Има ли срок това да се въведе?
- Ще определим такъв на второ четене на закона в парламента.
Законът е правен от мен с консултации на филолози и от колегата юрист Огнян Стоичков, който прави справка с юристи.
- Включват ли се сайтовете на държавните институции. Как ще стане Министерски съвет. Сега е government.bg. На български език ли трябва да стане, на кирилица?
- Ще си решат самите институции. Но трябва да е на български език, на кирилица, може да си преведе дори заглавието, но трябва да се спази законът.
- SMS-ите също на български език. Как ще стане заъдължаването на операторите и на банките?
- Операторите трябва да прочетат закона, ще получат няколко глоби и ще ввъведат кирилица. Това се отнася до всички оператори и банки, които са базирани в България и които имат български адресати.
- Глобите как ще се преценяват?
- Преценява ги органът. Той получава сигнали, може да се самосеризра да обсъжда.
- Специално ли се създава този орган, за да следи за употребата на книжовния език?
- Да, законът създава този нов орган към базата към БАН, за да не се създават щатни бройки. Там са учени, които да ръководят процеса. Например получава сигнал за неверен надпис и го обсъжда на експертно ниво.
- Имате ли подкрепата на ГЕРБ за закона?
- Има много критици, доцентка от университета – намала нищо против, но казала, че трябва да е правен опт професионалисти. А тя не знае кой го е правил.
Законът е направен преди 6-7 г. беше обсъден и одобрен на първо четене на виски комисии, премиерът Бойко Борисов беше запознат и го беше одобрил. На първо четене в парламента колегите от ГЕРБ обаче се обърнаха и гласуваха „против”. Сега ще се направят сондажи, тръгва по комисии.
- Премиерът засяга ли го законът?
- Не, чиновниците му трябва да спазват закона, работейки върху документите на Министерски съвет. Премиерът има отношениое само дали е патриотично настроен и смята ли, че трябва да има ред в използването на български книжовен език или не трябва да има ред.
11
Коментара по темата
11.
*********
27.06.2018 07:11:46
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
10.
оффф...
25.06.2018 15:49:59
Идеята е ДОБРА, но за съжаление ще се въвежда от дъртаци, които все още си вярват, че промените трябва да стават с ГЛОБИ, с ПРИНУДА, с ТЕРОР.
9.
Георги
25.06.2018 15:43:40
Ами отивай в Казахстан.
8.
Jjd
25.06.2018 14:45:54
Вече дори Казахстан мина само на латиница
7.
Иван
25.06.2018 14:33:07
Leji toi v kurvi i pyshka ...
Ей за тва е цялата работа :)
Ей за тва е цялата работа :)
6.
Глобен
25.06.2018 14:10:28
Пак нови органи, бюрокрация, администрация и едни нови търтеи, които ще храним цял ден да си клатят краката.
5.
ra
25.06.2018 13:45:02
Флагмана от кога ги пишат тия работи ейй...
Момиче с името Пътка е в смут, чуди се дали в личната й карта ще пише „Patka” или „Putka”
https://www.flagman.bg/article/61504
Момиче с името Пътка е в смут, чуди се дали в личната й карта ще пише „Patka” или „Putka”
https://www.flagman.bg/article/61504
4.
ra
25.06.2018 13:42:36
Иване заради теб ги мислят тия работи.
Не става ясно "Лай ми тутурутката" или "Яж ми тутурутката" :)
Не става ясно "Лай ми тутурутката" или "Яж ми тутурутката" :)
3.
Иван
25.06.2018 13:35:14
Iaj mi tuturutkata :)
Айде олекнах с едно 100 лева
Айде олекнах с едно 100 лева
2.
...
25.06.2018 13:28:50
Заради тъпанарите от БАН имаме БДС, Фонетична и Фонетична традиционна клавиатура. Като ги питаха каква езикова подретба да включат, толкова време обсъждаха, че хората им писна да ги чакат и си направиха каквото си искат.
1.
Berserker
25.06.2018 13:17:57
Всичката Мара втасала...