Нелекуваните разширени вени могат да костват живота
- Статистиката за съдовите заболявания е стряскаща- всеки трети човек в България има някаква форма на венозна недостатъчност. Често проблемът е неглижиран, именно защото за много хора това е само козметичен проблем. Време е всички да осъзнаят, че разширените вени са заболяване, което може да доведе до тежки последици и трябва да се приема сериозно. Масово хората не знаят какъв лекар да потърсят, когато забележат признаците на венозна недостатъчност. Започва се едно лутане между невролози, ортопеди, дерматолози, от което проблемът не намира решение. Съдовият хирург е този, който може да помогне.
В обществото битува мнение, че от разширени вени по-често страдат жените. Да, те имат своите рискови периоди като бременност, вариране на килограмите, период на прием на противозачатъчни медикаменти, но твърдението, че разширените вени са женски проблем, е мит. Заболяването е еднакво разпространено и при двата пола. Просто жените обръщат повече внимание, защото приемат проблема като козметичен и търсят лечение.
- Какви са симптомите, които алармират, че нещо с вените ни не е наред?
- Началните симптоми на венозната недостатъчност са лесно разпознаваеми, ако човек е запознат с тях. Чувство на тежест и умора в долните крайници, отоци в краката, особено вечер след натоварване, зачервяване на подбедриците или по хода на подкожните разширени вени, много често съчетано с болки, показват, че нещо в краката ни се случва. Чувство на парене, мравучкане, болезнени крампи най-често през нощта, също може да ни наведе на мисълта, че е време за посещение при съдов хирург.
- Има ли момент, в който консултацията с лекар да стане неотложна и до какво може да доведе отлагането ѝ?
- Да, има такъв момент и това е моментът, в който се появи внезапно траен оток на подбедрицата, който не се повлиява от положението на тялото. Това е симптомът, който говори за развиваща се дълбока венозна тромбоза, изискваща своевременно лечение. Нелекуването ѝ често води до белодробна тромбоемболия, от която всички знаем, чеизходът понякога може да бъде летален. Появи ли се този оток, отлагането на посещение при съдов хирург може да коства живота!
- Как се лекуват разширените вени и задължително ли се стига до операция?
- Когато се спазват определени правила за профилактика и лечение, оперативните интервенции могат да бъдат отложени във времето, а понякога дори и избегнати. От съществено значение е ранната диагностика, която се прави от съдов хирург и включва доплерова сонография. Лечението може да бъде консервативно и оперативно, като в последните години навлязоха редица минимално инвазивни методи или така наречените безкръвни операции, някои от които се утвърдиха като златен стандарт при лечение на разширени вени и хронична венозна недостатъчност. В Клиниката по съдова хирургия на университетска болница „Дева Мария“ прилагаме почти всички методи на лечение, включително лазерна аблация. Разполагаме и с единствения апарат за лечение на разширени капиляри с радиофреквентна аблация, който е алтернатива на добре познатата склеротерапия. Добави Коментар