Деца от Малкото българско училище в Чикаго сa върнати в Бургас
Придружавани от двама свои преподаватели и от директора на МБУ г-жа Живка Бубалова - Петрова, децата се срещнаха със заместник-кмета по образование Йорданка Ананиева, която ги запозна с историята и културата на града, както и със структурата и дейността на общинската администрация.
Посещението на децата, живеещи в Чикаго, е част от подписаното в края на миналата година споразумение между Община Бургас и "Малко българско училище" за ученически обмен с цел провеждане на езикови лагери и провеждане на различни съвместни събития.
Срещата предизвика интереса на децата и те поискаха да узнаят кога е построена сградата на Общината, колко жители има града, кой е авторът на герба на Бургас и какво символизира, кой е най-големият празник на града, кои са символите му и кое отличава бургазлии от останалите им сънародници.
Учениците са на 10-дневен лагер в Бургас. През това време те ще посетят Туристически комплекс "Акве калиде" в кв. Ветрен, Етнографския музей, Морската градина, Културен център "Морско казино", Експо център "Флора", остров Света Анастасия, СУ "Димчо Дебелянов" и ОУ "Александър Георгиев Коджакафалията".
В сряда, 20 юни, от 19.00 часа българчетата от Чикаго канят бургазлии и гостите на града на съвместен концерт на открита сцена "Охлюва", в който освен тях ще се включат още връстниците им от детски фолклорен ансамбъл "Радост" и хор "Трепетлика".
На следващия ден децата ще участват в Арт работилници на "Акве Калиде" и ателие по изобразително изкуство с Христо Христов за изработване на пеперуди и троянски войници. В петък учениците ще гостуват на музея в Созопол и ще разгледат Стария град.
На 25 юни гостите от Чикаго ще посетят пчелин в Странджа планина между селата Крушевец и Индже войвода, а на 26 юни ще проведат репетиция в зала 1 на Младежкия културен център в Бургас.
"Малко българско училище" в Чикаго всъщност е най-многочисленото българско училище извън страната. Наричат го още "бургаското", защото директорите на организацията, както и много учители и ученици са родом от Бургас и областта. То е регистрирано през лятото на 2010 г. като дружество с нестопанска цел, което основава и ръководи български училища зад граница.
През 2014 г. училището получава акредитация от ISBE /Министерство на образованието в щата Илинойс/ за признаване на българския език като кредитен в американските средни училища. Основна сграда за обучение в съботните дни е гимназията в Елк Гроув вилидж, където е съсредоточена и най-голямата част от българската общност в района на Чикаго.
4
Коментара по темата
4.
Греков
19.06.2018 22:30:17
Да не ги застигнаха санкциите на Тръмп? Покрай тарамбуките взеха да чистят и българопитеци..
3.
запознат
19.06.2018 18:21:01
важно е фотоси да има ,а дугото е.......м/у дугото.
2.
Антонио
19.06.2018 17:56:29
Неграмотни олигофрени, оправете си заглавието!
1.
Vzvzvz
19.06.2018 17:22:41
Върната са дяцата