Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Какво е ресинхронизираща терапия и имплантируем сърдечен дефибрилатор?

Ключови думи:
За немедицинско лице тези думи вероятно звучат непознато и страшно, но всъщност спасяват животи.  За какво става дума?

Когато пациентът е преживял миокарден инфаркт или пък миокардит, сърцето може да се увреди  необратимо.  Това води до намалена помпена сила на мускула и намалено количество кръв, което се изпомпва. При болния човек това се изявява като лесна умора, задъхване и понякога сърцебиене. Може да се появи и тежест в областта на черния дроб, както и подуване на краката. Всички тези симптоми са проява на сърдечна недостатъчност. Когато помпената функция на сърцето намалее наполовина, се повишава рискът от опасни аритмии. Аритмиите не са безобидни- всъщност, те са толкова опасни, че могат да доведат до внезапна сърдечна смърт. Практика е в такива случаи да се започва прием на медикаменти, а единственият  начин да се предотврати нещо фатално, е да се постави висок клас кардиостимулатор.

Тези кардиостимулатори са познати като имплантируеми сърдечни  дефибрилатори. Те могат да разпознаят опасния ритъм и да го прекъснат с електроенергия, освободена вътре в мускула на сърцето. Размерът им  е малко по-голям от стандартен пейсмейкър, но за сметка на това електрониката е от най-висок клас. Процедурата по поставянето е с местна анестезия и е с нисък риск от усложнения.

Друго устройство със сложното име система за ресинхронизираща терапия или CRT е също кардиостимулатор, но с повече електроди. Целта му е да накара сърцето да се съкращава по-правилно и по този начин да се повиши количеството изтласкана кръв. Не всички пациенти, обаче, са подходящи за този вид висок клас лечение. Те трябва да отговарят на специални изисквания, а дали са подходящи се определя след прецизен преглед. В университетска болница „Дева Мария“ в Бургас тези високоспециализирани консултации извършва лично началникът на отделението по  кардиология д-р Иванета Йончева.

В сектора по кардиостимулация към отделението, оглавявано от д-р Йончева, се проследяват по договор с НЗОК освен обичайните кардиостимулатори, така и дефибрилатори и ресинхронизиращи устройства. Ангажимент за проследяване на пейсмейкърите има д-р Денислав Бисеров, а дефибрилаторите и ресинхронизиращите устройства се наблюдават от д-р Йончева. Към момента проследяване се осъществява на устройства с марка Medtronic и St. Jude Medical, а съвсем скоро в университетска болница „Дева Мария“ ще могат да се профилактират и такива с марките Boston и Biotronik.

Проверката или телеметрията на кардиостимулатора се извършва със специален компютър- програматор и е изключително важна за проследяване на функцията и изправността на електрониката. Навременно проведен преглед може да предотврати нежелано неприятно събитие, свързано с електродите и самия стимулатор.
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година