Пламен Георгиев: Пеевски е или най-чистият човек в държавата, или има добри счетоводители
Във вторник комисията, създадената в началото на тази година, се отчете за първите пет месеца от дейността си, а темата за Пеевски зае основна част от пресконференцията. Седмица по-рано депутатът от ДПС чрез медиите си разпореди на комисията да обяви резултатите от проверката срещу него.
Срещу него са били подадени два сигнала. Единият е за доходите му и за незаконно прекратяване на прокурорските проверки срещу него, а другият - заради внесените от него предложения за промени в Закона за задължително депозиране на печатни издания, без да декларира конфликт на интереси, при положение че публично се афишира като издател.
Проверката на антикорупционната комисия на Пеевски се е състояла основно в събирането на информация от други институции и преповтаряне на изводите в тях.
КПКОНПИ е изискала от прокуратурата цялата налична информация за Делян Пеевски, от която стана ясно, че за него е имало заведени общо пет преписки, които или са били прекратени, или са завършили с отказ за образуване на досъдебно производство. Всички постановления са били потвърдени от горестоящите прокуратури.
От НАП е постъпила информация, че данъчните са проверили доходите и разходите на Делян Пеевски, който е бил обект на постоянни провери от януари 2003 до декември 2017 г. и всички те са завършили със заключение, че няма несъответствие. Единственото действие, което КПКОНПИ е извършила на собствен ход, е било да изиска от Пеевски първичните документи за приходите му, които той предоставил, но не били открити разлики с декларираното.
Пламен Георгиев отказа да каже от кой момент Пеевски е станал най-големият данъкоплатец, като стана ясно, че се е разбрал с директорката на НАП Галя Димитрова да не споменава числа и периоди.
По втория сигнал комисията не е открила конфликт на интереси, като мотивът за това е прелюбопитен - от мотивите и внесените от Пеевски предложения за задължително деклариране на приходите на медии ставало ясно, че проектът е в обществен интерес и цели прозрачност, което означавало, че няма как да има конфликт интереси. Пламен Георгиев не коментира факта, че проектът на Делян Пеевски и другите депутати от ДПС въвежда изключения при декларирането на финансирането на медии, като изключва банковите заеми и приходите от обичайна дейност.
С това становище КПКОНПИ на практика изключи възможността депутат да осъществи конфликт на интереси със законодателна дейност, тъй като по дефиниция всеки законопроект е в обществен интерес.
От пресконференцията стана ясно, че от януари т.г. са били подадени 213 сигнала за корупция, като 68 от тях са били "отработени".
В отговор на журналистически въпрос Пламен Георгиев заяви, че в края на миналата година най-накрая е започнала проверка за незаконно имущество срещу Евелин Банев-Брендо, който през юни 2017 г. беше осъден окончателно на 10 г. затвор в Румъния, а през септември 2017 г. - на 20 г. в Италия. Въпреки че за обвиненията срещу Банев в двете държави се знае от поне четири години, Георгиев обясни, че когато през юни 2017 г. са се обърнали към Министерството на правосъдието, Върховната касационна прокуратура и Националната следствена служба с питане дали имат информация за повдигнатите обвинения, оттам отговорили, че не знаят.
ИЗТОЧНИК: Вестник КАПИТАЛ
Добави Коментар