Разпоредиха строги мерки за предотвратяване на заболяване по животните в Бургаско
Мерките, които комисията разпореди, са забрана за провеждането на пазари и изложби на едри преживни животни (ЕПЖ) в общините на територията на областта. В тринадесетте общини също ще бъдат проведени общинските епизоотични комисии, а кметовете и кметските наместници трябва да уведомят собствениците на животновъдни обекти, в които се отглеждат ЕПЖ, за възникналото заболяване.
В обектите, намиращи се в 20-километровата гранична зона с Република Турция, животните следва да се третират с инсектицидни препарати с репелентно действие. Всички собственици на едри преживни животни трябва незабавно да информират обслужващия обекта ветеринарен лекар и официалния ветеринарен лекар на съответната община при съмнение за болестта. Предприетите мерки предвиждат и засилен контрол по извършваната дезинфекция на транспортните средства, които влизат от Турция.
Заболяването започва с треска, последвана от появата на възли по кожата (кожни лезии) с диаметър от 1 до 5-7 см, засягащи всички слоеве на кожата в областта на главата, шията, вимето, гениталиите, перинеума и краката. Характерно за болестта е и уголемяване на повърхностните лимфни възли и отоци по крайниците на животните.
„След доклада на Областна дирекция по безопасност на храните в Бургас стана ясно, че заболяването не се предава на хората.”, коментира заместник областният управител Севдалина Турманова.
Възприемчиви към заболяването са говеда и биволи, като смъртността е сравнително ниска. Болестта води до загуби, свързани с понижената млечна продукция, аборти, безплодие, увреждане на кожите и загуба на тегло при животните за угояване. Пренася се чрез пряк контакт между възприемчиви животни и чрез вектори (кръвосмучещи насекоми). Добави Коментар