Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Внимавайте! Най-опасна за здравето е първата топлинна вълна

При високи температури, трябва да се мине на облекчен режим на работа, обясни д-р Вергиния Цанова
Ключови думи: удар, топлинен, цанова, вергиния, лято, здравословно, бургас, флагман
28 градуса – критичната линия, над която не бива да се качва живакът на термометрите в офиса през лятото, напомнят от Регионалната здравна инспекция в Бургас. Фагман.БГ припомня, че мерките, които шефовете трябва да вземат в жегите, са заложени в Наредба № РД-07-3 от 18.07.2014 г. за минималните изисквания за микроклимата на работните места. Според нормативните изисквания и лекарските препоръки, при работа на открито при високи температури, трябва да се мине на облекчен режим на работа, обясняват специалисти. Във връзка с настъпващите летни жеги и превенцията, свързана с тях, Флагман.БГ потърси за разговор д-р Вергиния Цанова, зам.-директор на РЗИ-Бургас.

-Д-р Цанова, нашите читатели питат кои групи хора са най-уязвими през горещите месеци?

- В жегите най-застрашените групи хора са над 75-годишна възраст, както и децата до 2-4 години, при които лесно настъпва дехидратация на организма.

Хората с хронични заболявания или остро възникнали в този период също са уязвими по време на горещините. Лесно податливи на топлите вълни през лятото са и тези със злокачествени заболявания, с диабет и с някои ендокринни болести.

Горещите вълни увеличават и броя на трудовите злополуки сред хората, които работят на открито. Това се отнася за строителните и селскостопанските работници. Работодателите са длъжни да съобразят работата им с температурните условия на външната среда.

Изследвания на учени в САЩ доказват, че физическият стрес за организма по време на жегите винаги е придружен с психически стрес и поведенчески разстройства, които често водят до различни реакции. Резултатите показват, че по време на горещините настъпва и бум на агресивните прояви в обществото.

- Кои са първите симптоми на топлинния удар? Какви превантивни мерки трябва да се предприемат при високи температури, за да се избегнат нежелани инциденти? 

- Много опасни са първите горещини, а именно първата ударна вълна. Хората са неподготвени за нея и обикновено се касае за високи температури, които настъпват след определен период, в който времето е било прохладно. Тогава много лесно се стига до топлинен удар.

Симптомите на един топлинен удар са свързани с гадене, повръщане, световъртеж и слабост. Не е изключено и получаването на крампи по крайниците, сърцебиене, учестено дишане и пулс, спадане на кръвното налягане и ред други. 

Съветвам хората да се обличат в светли дрехи, за да могат да отразяват слънчевата светлина. Задължително е паралелно с това да приемат много течности, като вода, плодови сокове и айрян. Разбира се трябва да се консумират в достатъчни количества, които да надхвърлят два литра в месеците от юни до август. Задължително е да се прекарва в прохладни помещения минимум два-три часа дневно.

Ако хората имат прояви на физически дискомфорт, могат да поставят краката си в хладка вода или да си направят хладък душ, или вана, а може и да обтрият тялото си със студени компреси.

Изключително опасни са тропическите нощи, при които температурата надхвърля 20 градуса след полунощ. Те също предизвикват дискомфорт и е желателно жилищата да са хладни, като прозорците, които се намират от слънчевата страна трябва да се затварят през деня, което е обратно на приетата практика, че трябва да се проветрява. Вентилаторите не вършат работа над 35 градусова температура.

Бъдете особено внимателни, когато пътувате!

Не оставяйте децата си в затворен автомобил, в който не работи климатик за продължително време. Смъртоносно е! Такъв тип затворено пространство се нагрява много бързо, температурата на въздуха се повишава и дехидратацията настъпва мигновено.

Важен симптом на топлинния удар е, че независимо, че човек може да повиши температурата си до 40 градуса, липсва изпотяване. В това е съществената разлика между слънчевия и топлинния удар.
Тежкото прегряване на организма води до сериозни и необратими нарушения в мозъчните функции и често до смъртен изход

- Каква е тенденцията, какви са мерките, които се предприемат в световен мащаб, имайки предвид глобалното затопляне, което неизменно води до повишаване на температурата в околната среда?

- В цял свят се предприемат мерки по отношение на градоустройствените планове и изготвянето на инфраструктурите, които в крайна сметка намаляват топлинното насищане и влиянието на горещите вълни върху самите сгради.

Прилагат се най-различни мерки по отношение на цветовете на билдингите, на ширината на улиците, защото е доказано, че тесните улички задържат по-малко горещия въздух. По тази причина средиземноморските острови (напр. о-в Санторини) с техните тесни улички и светли цветове влияят благоприятно върху градската среда и температурата на въздуха.

- По какъв начин РЗИ-Бургас ще информира гражданите и гостите на града за опасностите, които крият идните летни месеци?

- До средата на тази седмица ще разпратим предупредителен информационен бюлетин до градската управа и всички големи работодатели на тема „Слънцето - ползи и вреди”. През следващата седмица ще излезе от печат превантивен флаер. Наши сътрудници ще го разпространяват между  жители и гости града с информационна цел, за да се запознаят хората с рисковете, които крие горещото време и мерките, които те трябва да предприемат.

Искам да обърна внимание на гражданите, че най- топлата част от деня настъпва след 14.00 часа. Тогава е най-високата температура на въздуха в градски условия. Най-добре в тези часове хората, които имат възможност, да стоят на закрито.

Когато се почувстват зле, независимо в какво се изразява дискомфортът, трябва да потърсят личния си лекар. При по-тежки състояния да се обръщат и към центъра за Спешна медицинска помощ, защото много често правят колапси, губят съзнание, при което е най-добре да бъдат потърсени спешните екипи.
4
Коментара по темата
4.
Силви
14.06.2018 04:49:16
В Бургас вече няма нито едно дърво по улиците за сянка. Пустинен пейзаж. Особено главните улици. УжасНо ще е през лятото
3.
дса
13.06.2018 16:50:48
тая и тя вечна
2.
Бургазлия премествач
13.06.2018 15:03:01
Искам да го преместя в устата на тази докторица и завчас да му свали температурата!
1.
Бургас
13.06.2018 14:06:22
Кажете ги на ония които са на по 12 часа навън или нон стоп в движение на тия темп. Да спре да функционира обществтото ли бе хора.a
  Добави Коментар
Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар
Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ
Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни
Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма
Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин" Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати Цените вече са нагоре
Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава Бараж от ракети беше изстрелян срещу различни части на Украйна Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени, след като горяха три седмици В началото на януари в района на Лос Анджелис избухнаха множество горски пожари, подхранвани от силните ветрове и изключително сухото време