Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо очите ни лъжат

Ключови думи:
Оптическите илюзии често ни карат да виждаме доста странни неща –

снимка на старица, която за част от секундата ни изглежда като млада красавица, еднакви линии, които ни изглеждат различни по-дължина и дебелина или пък прави линии, които ни изглеждат криви.

На него виждате много цветове и един черен знак плюс в центъра. Когато се фокусирате върху него, всички цветове изчезват. Ако се разконцентрирате обаче, цветовете се появяват отново.

Не, картинката не се променя, просто зрението ви работи така, както е програмирано по природа.

Този „трик“ всъщност е познат на човека от векове и се нарича Ефектът на Трокслер. Феноменът е открит през 1804 г. от швейцарският лекар и философ Игнац Трокслер, откъдето идва и името му.

Тази картинка не е единствената, върху която можем да наблюдаваме Ефекта на Трокслер. Невинаги изчезват цветове, понякога фигури от фона се променят. Когато се съсредоточим върху определена точка, мозъкът ни решава, че всичко останало около нея е излишно и ние спираме да го забелязваме.

Заобикалящият ни свят е пренаситен със стимули за сетивата, затова през годините мозъкът ни се е научил да избира върху какво да се съсредоточи и какво да изключи.

Замислете се – само няколко минути, след като се напръскаме с парфюм, вече спираме да усещаме миризмата му. Веднага след като сутрин облечем чорапите върху краката си, спираме да усещаме допира им върху кожата си.

Мозъкът ни просто заглушава стимулите, които не се променят. Защо да се затормозява допълнително?

В случая с картинката, ние умишлено се съсредоточаваме в точката в средата и цветовете изчезват. В реалния живот обаче често много неща убягват от погледа ни, защото очите ни се движат за част от секундата, изпращат сигнал до мозъка и той пресява важната информация.

„Илюзиите са част от това, което сме. Те са част от нервната ни система.“, разяснява пред Verge Сузана Мартинез-Конде, професор към нюйоркския академичен медицински център "SUNY Downstate".

И въпреки че тези илюзии са част от нашата същност, няма нищо лошо в това понякога да проверяваме реалността.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Тръмп представи любопитна "златна карта" Визираната представлява билет за безсрочен престой в САЩ Земетресение от 4,3 по Рихтер разлюля... Тайван
Голям протест в Плевен Граждани се бунтуват след трагичната смърт на Сияна Огнен ад край София, камион се запали Временно движението в аварийната и активната лента в посока Варна се ограничава
Делото "Цалапица": 15 години затвор при строг режим за Бизюрев Той беше признат за виновен, че умишлено е умъртвил 24-годишния Димитър Малинов Пловдивчанка показа голяма смелост в "Стани богат" Тя игра силно, но спечели само 2 бона
Дърво се стовари върху бус с арестанти В София Получи огромно признание Ще свири мач на Роналдо
Всяка събота задължително правя за закуска македонска комат баница Рецептата е елементарна, а само от уханието мигом огладняваш, пък опиташ ли - няма спиране Ученик си поръча голямо количество вейпове от Полша, полицията го хвана с пратката (СНИМКА) Направената химична експертиза показва, че течността във вейповете е с основно съдържание на никотин
Сексапилната Тоби и Владов – нова любов се заражда в Хелс китчън? Готвачът от Норвегия стартира с едва 10% шанс за сърцето на красавицата, но помогна много в отбора на червените и акците му скочиха Ето защо слагам фолио във вряща вода Ще ми благодарите за този трик