Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо очите ни лъжат

Ключови думи:
Оптическите илюзии често ни карат да виждаме доста странни неща –

снимка на старица, която за част от секундата ни изглежда като млада красавица, еднакви линии, които ни изглеждат различни по-дължина и дебелина или пък прави линии, които ни изглеждат криви.

На него виждате много цветове и един черен знак плюс в центъра. Когато се фокусирате върху него, всички цветове изчезват. Ако се разконцентрирате обаче, цветовете се появяват отново.

Не, картинката не се променя, просто зрението ви работи така, както е програмирано по природа.

Този „трик“ всъщност е познат на човека от векове и се нарича Ефектът на Трокслер. Феноменът е открит през 1804 г. от швейцарският лекар и философ Игнац Трокслер, откъдето идва и името му.

Тази картинка не е единствената, върху която можем да наблюдаваме Ефекта на Трокслер. Невинаги изчезват цветове, понякога фигури от фона се променят. Когато се съсредоточим върху определена точка, мозъкът ни решава, че всичко останало около нея е излишно и ние спираме да го забелязваме.

Заобикалящият ни свят е пренаситен със стимули за сетивата, затова през годините мозъкът ни се е научил да избира върху какво да се съсредоточи и какво да изключи.

Замислете се – само няколко минути, след като се напръскаме с парфюм, вече спираме да усещаме миризмата му. Веднага след като сутрин облечем чорапите върху краката си, спираме да усещаме допира им върху кожата си.

Мозъкът ни просто заглушава стимулите, които не се променят. Защо да се затормозява допълнително?

В случая с картинката, ние умишлено се съсредоточаваме в точката в средата и цветовете изчезват. В реалния живот обаче често много неща убягват от погледа ни, защото очите ни се движат за част от секундата, изпращат сигнал до мозъка и той пресява важната информация.

„Илюзиите са част от това, което сме. Те са част от нервната ни система.“, разяснява пред Verge Сузана Мартинез-Конде, професор към нюйоркския академичен медицински център "SUNY Downstate".

И въпреки че тези илюзии са част от нашата същност, няма нищо лошо в това понякога да проверяваме реалността.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Пазете се, дами: Тези 3 типа мъже ще ви разкажат играта Ето кои са те  5 доказани факта, които гарантират щастлива връзка За добрата и пълноценна комуникация не се изисква само да говорите често с половинката си, но да я изслушвате внимателно и да я разбирате
3 зодии, които прекалено бързо заживяват с половинкатa Те прибързват с тази важна крачка Сложете тази подправка в картофената салата и ще я прави наистина вълшебна Ако търсите начин да придадете уникалност на вашата картофена салата, не пропускайте да добавите риган – подправката, която превръща обикновените картофи в истински кулинарен шедьовър
Поставете тези неща в гардероба си и дрехите ви ще миришат хубаво Контролирайте влажността на шкафа Лекари обясниха защо жените напълняват с възрастта Спадът в нивата на естроген е една от основните причини
Ердоган дописва турската азбука с 5 нови букви Целта е всички тюркски страни да имат обща азбука В никакъв случай не хвърляйте стария хляб, а го превърнете във вкусна лазаня Ето как да го превърнеш в уникална вкусотия за нула време
Вижда ли му се краят? Ето го мирния план на Тръмп за Украйна! Новият американски президент възнамерява да изсипе всички проблеми на главата на европейците Изял порция с ориз и няколко бургера наведнъж Димитър от "Игри на волята" разказа за престоя си на Блатото
Радва се на къдравия Джанго Актрисата има нов четириног приятел Показа любимото си коте Деян Донков има симпатичен домашен любимец