Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо очите ни лъжат

Ключови думи:
Оптическите илюзии често ни карат да виждаме доста странни неща –

снимка на старица, която за част от секундата ни изглежда като млада красавица, еднакви линии, които ни изглеждат различни по-дължина и дебелина или пък прави линии, които ни изглеждат криви.

На него виждате много цветове и един черен знак плюс в центъра. Когато се фокусирате върху него, всички цветове изчезват. Ако се разконцентрирате обаче, цветовете се появяват отново.

Не, картинката не се променя, просто зрението ви работи така, както е програмирано по природа.

Този „трик“ всъщност е познат на човека от векове и се нарича Ефектът на Трокслер. Феноменът е открит през 1804 г. от швейцарският лекар и философ Игнац Трокслер, откъдето идва и името му.

Тази картинка не е единствената, върху която можем да наблюдаваме Ефекта на Трокслер. Невинаги изчезват цветове, понякога фигури от фона се променят. Когато се съсредоточим върху определена точка, мозъкът ни решава, че всичко останало около нея е излишно и ние спираме да го забелязваме.

Заобикалящият ни свят е пренаситен със стимули за сетивата, затова през годините мозъкът ни се е научил да избира върху какво да се съсредоточи и какво да изключи.

Замислете се – само няколко минути, след като се напръскаме с парфюм, вече спираме да усещаме миризмата му. Веднага след като сутрин облечем чорапите върху краката си, спираме да усещаме допира им върху кожата си.

Мозъкът ни просто заглушава стимулите, които не се променят. Защо да се затормозява допълнително?

В случая с картинката, ние умишлено се съсредоточаваме в точката в средата и цветовете изчезват. В реалния живот обаче често много неща убягват от погледа ни, защото очите ни се движат за част от секундата, изпращат сигнал до мозъка и той пресява важната информация.

„Илюзиите са част от това, което сме. Те са част от нервната ни система.“, разяснява пред Verge Сузана Мартинез-Конде, професор към нюйоркския академичен медицински център "SUNY Downstate".

И въпреки че тези илюзии са част от нашата същност, няма нищо лошо в това понякога да проверяваме реалността.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Отиде си една от най-големите актриси на всички времена Актрисата Силвия Пинал, звезда на телевизията и театъра, смятана за последната дива на мексиканското кино, почина на 93-годишна възраст, съобщи Министерството на културата Беглецът финансист Стоян Мавродиев зарязан? Засега само той от тримата обвинени за кредита от 150 милиона успява да се изплъзне от родното правосъдие
Мъж се набута с 48 000 лева заради приложение на телефона си Той последвал реклама за доходност от инвестиции във фейсбук Емрах Стораро се търкаля на легло от пачки във валута Мнозина изобщо не повярваха, че парите са истински, а напечатани салфетки
7 вълшебни идеи за персонализиран подарък за Коледа Край! Окончателно забраниха достъпа до социалните мрежи за деца под 16-г. в тази страна Бързото приемане на новото законодателство в парламента предизвика критики от страна на компании и на депутати
Андрей на финала: Еми кара тежка бременност, няма да присъствам на раждането Известния тв продуцент и водещ Андрей Арнаудов ще става баща за втори път до броени дни Валентин Златев продаде "Къщата с ягодите" Сградата в стил сецесион е придобита от основателите на SiteGround Тенко Николов и Иво Ценов
Откриха татуировки на 5 000 години Те не са направени с игли, а чрез фини разрези, в които е втриван въглен на прах  Драмата в Народното събрание е пълна Почивка след почивката
Ще вдигат заплатите? Високият растеж на компенсацията на един нает ще доведе и до силно нарастване на разходите за труд на единица продукция – с 12% Фрашкан е с пари Виктор е красавец, но и добър бизнесмен, твърди се, че прави страшни пари месечно