Бургаският електромобил се класира за състезанието с коли на бъдещето
Зад проекта стоят Велин Георгиев, Атанас Христов, Антон Стойчев и Младен Георгиев, ученици в 10-ти клас, специалност "Промишлена Електроника" и преподавателят им инж. Красимир Кънчев. Децата проектират и работят над колата на бъдещето над 4 месеца.
Бургаската кола се състезава в категория "Прототипи", задвижвани с електрическа батерия. Основен спонсор на отбора на ПГМЕЕ, който представя морския град в надпреварата, е Община Бургас.
"Изключително сме доволни от постигнатия успех във Франция. Преминахме успешно техническата инспекция и тази за безопасност на технологията, и впечатлихме всички участници със сигурността и иновациите си, най-сериозната от които са разработените и монтирани дискови спирачки на външната ос. Нашият електромобил измина по време на състезанието 160 км. само с 1 kW електроенергия", сподели капитанът на бургаския тим инж. Красимир Кънчев.
Бургаският "Mehano" бе единственият български тандем, който тази година взе участие в Shell Eco-marathon Challenger Event и един от двата отбора, съставени от ученици. Всички останали коли на бъдещето, участвали в състезанието, са разработвани от студенти.
Shell Eco-marathon Challenger Event е отделна надпревара, по време на която отборите, заявили участие за първи път, тестват и правят подобрения по своите превозни средства, преди да станат част от голямото състезание догодина.
Днес, бургаският "Batkomobil" ще бъде представен пред зала "Арена Армеец" в София, заедно с останалите български отбори, които ще участват догодина в надпреварата Shell Eco-marathon Европа в Лондон.
Shell Eco-marathon е уникално състезание, което предизвиква студенти и ученици от целия свят да проектират, конструират и се състезават с най-енергийно ефективните автомобили. Трите локации в Европа, Америка и Азия отвеждат студентите на пистата, за да разберат кой ще измине най-голямо разстояние с най-малко количество гориво или енергия. За да постигнат екстремни нива на енергийна ефективност на пътя, те трябва да използват комбинация от креативност и авангардни технологии.
В Европа състезанието се провежда от 1985 г., а днес в него взимат участие над 3000 студенти от 30 страни на Стария континент пред публика от над 40 000 души. Добави Коментар