Мая Манолова: Държавата трябва да инвестира 30 млн. лева, за да отпаднат таксите за храна на децата (ВИДЕО)
Държавата трябва да инвестира 30 млн. лева, за да отпаднат таксите за храна на децата от предучилищна възраст. Това каза в „Денят започва“ по БНТ омбудсманът Мая Манолова.
„Предучилищното образование е задължително. То е за пет и шестгодишните деца и според закона трябва да са безплатни. Не се дават пари като се изключи храненето на децата, което в различните общини варира между 0 и 60 лева. В 25 общини тази такса е премахната“, добави тя.
„Най-важното за равния старт на децата в училище, за доброто им представяне, за завършването на средно и по-високо образование е свързано с предучилищната подготовка. Държавата трябва да го подкрепи с инвестиция. Всяко пето дете не ходи на детска градина заради таксите или заради недостатъчното места в детските заведения в големите градове“, уточни омбудсманът.
„Единствено депутатите от Обединени патриоти ме подкрепиха за сирачетата. Те обещаха да внесат законопроект, с който децата без един или двама родители да получат помощи от държавата“, добави тя.
Манолова сподели, че очаква да набележи мерки съвместно с миньорите, чрез които те да бъдат подкрепени при предстоящото съкращение в рудник "Бобов дол". По думите ѝ трябва да се търсят възможности за пренасочване към друг рудник или ангажиране на Агенцията по заетостта, за да може тези хора да бъдат преквалифицирани.
„Това ще бъде тежка драма за Бобов дол, готова съм да прекарам колкото време е необходимо, за да помогнем на тези хора да вземат живота си в ръце. Ще има огромен проблем с тяхното пенсиониране през следващата 1 година“, добави омбудсманът.
За родителите на деца с увреждания пък тя каза, че те са герои, защото се грижат за малчуганите с минимална подкрепа от институциите в България и въпреки това не се отказват.
„2 години моят екип работи заедно с тях за приемане на Закон за личната помощ, който да регламентира по справедлив начин асистентската грижа. Ние сме изработили законопроект, работим по него повече от 1 година. Основните положения са свързани с необходимостта на един човек с увреждания от лична помощ да се преценява след индивидуална оценка“, заяви Манолова.
„В момента парите се раздават на калпак. Да се прекрати проектния принцип в асистентската грижа, тъй като няма устойчивост. Човекът с увреждане сам трябва да може сам да избере своя асистент, както и да посочи от какво точно съдействие има нужда“, каза още тя.