Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кърлежите и заболяванията, които те пренасят

Д-р Татяна Николова (в ляво) обяснява кои са изследванията при доказване на Лаймска болест и Марсилска треска
Ключови думи: ЛИНА лаборатория, Бургас, мастна обмяна, метаболитен скрининг, фитнес старт
Лаймска болест е заболяване, което се характеризира с хронично, циклично протичане, с кожни, ставни, неврологични, сърдечни и др. органни увреждания. Пренася се чрез ухапване от кърлеж /трансмисивно /. Причинител е Borrelia Burgdorferi. Този причинител е способен да се „изплъзва“ от имунната система и да взаимодейства директно с клетките от съдовата стена и във възпалителните огнища.

Наименованието на болестта произтича от гр. Lyme, САЩ, където през 1975-77 год. били наблюдавани малки епидемии от артрити, кожни и неврологични заболявания, след ухапване от кърлеж.
Лаймската борелиоза е антропоноза. Естествен резервоар на инфекцията са дивите и домашни животни. Основен преносител /вектор/ са кърлежите. Тяхната активност определя пролетно – лятната сезонност на заболяването.

Природните огнища са разположени в умерените климатични зони – с висока влажност и надморска височена до 2000 м.

Според съвременните проучвания лаймската болест не съществува без ухапване от кърлеж, въпреки че само 20-50% от заболелите си спомнят за подобен инцидент.
Инкубацианният период на Лаймската болест е от 3 дни до 4 седмици.

Заболяването протича в три стадия. Първоначалните признаци може да настъпят във всеки един период.

Най– широко приложение намират серологичните методи на изследване.  Серологичната диагностика е подходяща през трите стадия на заболяването- ELISA, Хемилуминесцентен имуноензимен тест /CLIA/, Western blott, имунофлуорисценция.

В лаборатория „ЛИНА” се извършват два вида имуноензимни изследвания – за откриване на антитела от двата класа IgM и IgG.

Лаймската болест IgM /Borrelia Burgdorferi/, чрез имуноензимен тест за качествено определяне на специфични антитела от клас IgM. В теста са включени 2 антигена – а) като специфичен антиген повърхностния протеин OspC, който е имунодоминантен за IgM, отговаря за ранната фаза на заболяването; б) Borrelia VisE /външен повърхностен липопротеин/- който играе главна роля в имунния отговор при Лаймска болест. Отрицателният резултат показва, че лицето не е било заразено, но е възможно инфекцията да е в много ранен стадий и да няма още имунен отговор. Препоръчително е да се вземе втора проба след 1-2 седмици. Положителният резултат показва инфектираност с причинителя на Лаймската болест-остра инфекция.

Лаймската болест /Borrelia Burgdorferi/ IgG изследване с имуноензимен тест– включва Borrelia Vis E /външен повърхностен липопротеин/, който играе главна роля в имунния отговор при Лаймска болест. Положителният резултат показва или активна инфекция или минала инфекция с персистиращи антитела.

Марсилската треска или средиземноморска петниста треска е eдно от най-разпространените заболявания, предавани чрез кърлежи. Тя е разпространена предимно в Южна България и по Черноморието.

Заразяването става чрез ухапване от кучешки кърлеж и по-рядко при попадане на телесното съдържимо на кърлежа през конюнктивата на окото и при размачкването му с пръсти.
Преките причинители на заболяването са рикетсии Rickettsia conorii, а резервоар /преносител/ на заразата са специфични кърлежи. Сред кърлежовопреносимите инфекции заболеваемостта от марсилска треска в България е най-висока.

Основни фактори, които определят динамиката на това заболяване, са нарасналата популация на скитащи кучета, обезкърлежаването на домашни животни и начинът на тяхното отглеждане в малките ферми.

В повечето случаи на мястото на кърлежовото ухапване се развива т. нар. “първичен афект” – тъмно петно, което представлява малко уплътняване на кожния участък, покрит с неболезнена твърда коричка.

Инкубационният период на марсилската треска е от 6 до 10 дни. Заболяването започва с втрисане, висока температура до 39 - 40 градуса, силно главоболие, болки по ставите и мускулите, особено по долните крайници, до невъзможност за движение, отпадналост, гадене, изразена интоксикация.
От третия до петия ден от началото на заболяването се появява характерен петнист обрив, който започва от крайниците и постепенно се разпространява по тялото. Обривните единици са розови, но могат да придобият кръвенист характер. Триадата- температура, обрив и черно петно е характерен за марсилската треска и подпомага клиничната диагноза, но е необходимо и лабораторно потвърждение. За доказване на специфичните антитела се изследват две серумни проби: една – в началото на заболяването и втора – 15 дни по-късно.

В Медицинска лаборатория „ЛИНА”  се извършват два вида имуноензимни изследвания – за откриване на антитела от двата класа  IgM и IgG.
Марсилска треска IgM ( R. conorii IgM)
Марсилска треска IgG ( R. conorii IgG)
Струва 170 бона Някои котета са само за богаташи Сложи край на любовна приказка 27-годишната Синди е сама
Не отиде на погребението на бившата си жена Дейвид Хаселхоф може би не се разбира с близки на Памела Бах Разплака се, защото... Трябваше да снима неприятна за нея сцена
Направи скандално признание Чаровна дама си има приятели с екстри  Медведев се подигра със Зеленски и Фон дер Лайен Твърди, че европейските елити "избират смъртта"
PR експерт: Тандемът Борисов-Пеевски ще реши колко дълго да ни управлява кабинета „Желязков” Трябва да изминем пътя към еврозоната, за да затворим тази врата към големия съветски брат, който ни чака оттатък Черно море, каза Диана Дамянова Твърди, че е била опипвана от... Полицайка
Прави сензационен ход? Роналдо се завръща в Реал? Неочаквано високи температури в... Англия
Почина млад футболист Трагедия до България Неприятна случка с Гришо Димитров е любимец на много фенове по света, но има и недоброжелатели