Разследване на Флагман: Таксата за предучилищна в детската градина е незаконна и противоконстутиционна
На 1 юни – Денят на детето започва кампания за отпадане на таксите във всички детски градини в страната за децата от предучилищната група – за 5 и 6-годишните деца.
С кампанията се заема омбудсманът Мая Манолова.
Таксата за детска градина в предучилищна група се определя от Общинските съвети и във всеки град е различна.
По закон обаче училищното образование е безплатно, както и учебниците за първи клас. Безплатни са и учебниците за децата в предучилищна група, таксата за нея обаче се плаща.
Тя е различна според решението на Общинския съвет.
Ако родител реши да запише детето си в предучилищна група в училище – то няма да заплаща такса, но ако остане в детската градина – такса се плаща.
Тук идва и сблъсъкът, тъй като родителите, които са взели решение детето да остане в детската градина, са ощетени, тъй като плащат такса цяла година за безплатно образование.
Според новия Закон за училищното и предучилищно образование, който влезе в сила от август 2016 г.,такса за предучилищно образование не трябва да се плаща.
Уредбата е заложена в Раздел ІV Право на образование. Задължително предучилищно и училищно образование Чл. 9. (1) Задължителното предучилищно и училищно образование в държавните и в общинските детски градини и училища е безплатно за децата и учениците.
Пред Флагман от Министерство на образованието и науката коментираха, че решението дали да се плаща такса или не зависи от Общинския съвет.
В момента между Мая Манолова и общините тече разговор по тази тема.
От там смятат, че вероятно общините действат по стария закон, докато се нагодят към новия.
На конференция в Софийския университет, посветена на правата на детето, Манолова вчера посочи, че таксите са препятствие за включване в образователната система. "Смятам, че е несправедливо и незаконно да се плащат такси за посещение на детска забавачка. Общинските съвети, които определят подобни такси за родителите, са в противоречие със закона за предучилищното образование. Освен това, ако искаме всички деца да бъдат обхванати в училище, да не отпадат, най-сигурният начин е преди това да са посещавали предучилищни форми", коментира тя.
Таксата за детска градина в София, например, е 30 лв., като отделно се плащат 30 лв. за храна на месец. Тя важи за всички групи, включително и предучилищна. В Бургас – също се плаща - 18 лв. такса и 2.34 лв. на ден за храна.
Според закона тази такса трябва да отпадне и родителите на децата трябва да заплащат само храната на децата.
5
Коментара по темата
5.
Бургас
29.05.2018 21:18:54
Детските градини лятото трябва да работят само за децата на тези,които също работят
4.
1
29.05.2018 16:13:59
А сега се сетихте. Три писма сме изпратили на Ананиева а тя чинно ги подхвърля в кръглата папка. Такса не се дължи, но аки си платил доброволно това е личен избор. Храната също не трябва да се заплаща защото имаме задължителна посещаемост цял дел/полуден. Ама е по-лесно да правиш градинки и да храниш циганския електорат че пак ще дойдат избори. Изводите си остават за вас.
3.
Бг
29.05.2018 15:42:49
Бюджет за безкрайни отпуски има, но за децата не!
2.
Веса
29.05.2018 15:00:48
Делегираните бюджети не издържат децата да посещават цяло лято ДГ.....в повечето градове всички затварят за 1 месец през лятото.
1.
Хм
29.05.2018 14:02:40
А защо след 1 юни, децата които отиват в първи клас плащат такса 100 лв за месец?Ние нямаме отпуски като държавните служители по 2 месеца, за да си гледаме децата.Хем не искат големите лятото, но и малките лъжат да почнат септември, а не от юни, за да им е леко.Далаверки да има.