Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Днес е Черешова задушница. Задължително се спазват древни обичаи, а поверията гласят...

Свързва се най-вече с поверието, че на този ден се прибират душите на всички починали, които са останали на свобода след Велики четвъртък
Ключови думи:
Черешова задушница, известна още като Спасовска задушница, е една от трите големи задушници в Българския православен календар.

Тя се пада винаги в събота преди Петдесетница, един от големите ни храмови празници. Тази година Черешова задушница е на 26 май.

Тя се различава от другите задушници по това, че на нея в подавките се раздават и първите за сезона череши, откъдето идва името.  Тя се свързва най-вече с поверието, че на този ден се прибират душите на всички починали, които са останали на свобода след Велики четвъртък. 

На този ден се отслужва специално богослужение във всички църкви и храмове в памет на мъртвите. По този начин живите измолват прошка от Бог за скъпите им хора, които вече не са сред нас.

На Черешова задушница, както на всяка друга Задушница, близките на починалите ходят на гробищата, за да почетат паметта им. Важно е да се знае, че на гроба се ходи от предния ден, преди Задушница, след което и в самата събота рано сутринта. Там опечалените палят свещи и кандила, след което преливат гроба с вино - символ на Христовата кръв.

Оставят се също свежи цветя и се носи коливо - варено жито, което е приготвено от предишния ден и което е символ на Възкресението. Разчупва се и хляб, който символизира тялото Христово.

Освен подавки, свещи и вино на Черешова задушница на гробищата се носят и орехови листа. Смята се, че този обичай е свързан с настъпващата на следващия ден Петдесетница, когато всички православни църкви и храмове се украсяват с шума от орехово дърво. 

Неговата символика не е случайна и носи дълбок смисъл. От древни времена се вярва, че орехът е посредник между двата свята - този на живите и този на мъртвите. Освен това на Черешова задушница, както на всяка друга Задушница, се слагат общи трапези като задължително първата глътка и хапка се оставят на земята, за да „хапнат“ и „пийнат“ и мъртвите. 

Старо поверие гласи, че ако прелети пеперуда, докато хората на общата трапеза се хранят, значи душата на мъртвия си е дошла за кратко на земята, за да навести близките си. 
2
Коментара по темата
2.
baihui
27.05.2018 21:29:38
Бих изтрепал всички протестанти и евреи!
1.
до Любомир ПЕТРОВ шеф на АП-Бургас
26.05.2018 09:47:40
Защо и вие не се включите в ПРИКРИВАНЕТО на ИМОТНИТЕ ИЗМАМИ С НАСЛЕДСТВЕНИ ИМОТИ при нотариус Бисер ДЕМИРЕВ 324
  Добави Коментар
Огромен скандал в ресторант, жена откри в чинията си... Плъх в обедно меню Блести в Италия Николов с фурор във волейбола
БФС с много дискусионно решение Финалът за Купата няма да е през почивен ден Дръзка кражба в... Казанлък
Председателят на Европейския съвет идва в България Антонио Коща ще проведе срещи с президента и премиера Сърцето му се къса Камата скърби за Йохан Кройф
Мощно земетресение до... Еквадор Жените, които са майсторки в прикриването Не можеш да я хванеш в изневяра, защото винаги ще „замаже“ положението
Те никога няма да изхвърлят любимото си мече на боклука Топ 3 на най-верните мъже в зодиака Топ 3 на мъжете, които винаги ще ви изневерят! Близнаците са №1 и ако могат, те поддържат връзка поне с 5 жени
Стефан Георгиев е новият председател на Бургаската регионална туристическа камара В момента Георгиев управлява собствен семеен хотел Румен Радев с цял "мач" на емблематичен стадион в България Държавният глава и кметът на Перник показаха топли отношения