Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Истинската история на празника на светите братя Кирил и Методий

Страницата от труда на г-н Орманджиян
Ключови думи: светите братя кирил и методий, Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост, флагман, 24 май, празник, св. св. кирил и методий

През 1981 г.един неизвестен тогава български арменец – Агоп Орманджиян - попада на древен документ във Венеция, който звучи сензационноза нас. Там пише, че българите в Шумен празнуват празника на Светите братя Кирил и Методий още през 1813 г. Нещо повече – от текста се подразбира, че празненството не се случва за първи път, а е традиционно!

Да, но 1813 е почти 40 г. преди датата и мястото, посочена в нашите читанки и в академичните истории – 1851 г. в Пловдив!

Агоп Орманджиян, снимка: www.agbuvoice.com

И още нещо: освен Пловдив, основание да ревнува има и град Враца. Там, според официалната ни историография, през 1824 г. са се състояли първите възрожденски конфликти между българи и гърци.
А в документа, открит от г-н Орманджиян, се подразбираза такава конфронтация в Шумен поне десетилетие по-рано.

Нашите историци посрещат сензационната новина с високомерно мълчание. И така – около 30 години.

Агоп Орманджиян в Шумен през 2013 г. по време на разгорещените обсъждания

След многогодишни дискусии българската историография прие кога и къде се е състояло първото честване на празника в българските земи. Това наистина се е случило през 1813 г. в град Шумен, близо 40 г. преди признатото (и познатото) в Пловдив. Сведенията за това се съдържат в писмо на арменския интелектуалец Минас Пъжъшкян от същата година, публикувано от г-н Агоп Орманджиян в „Арменски пътеписи за Балканите ХVІІ – ХІХ в. С., 1984.“

Всичко това е (косвено) свързано с Бургас. Няколко са свързващите неща:

1. С нескрита гордост ще припомним, че Агоп Орманджиян е консултантът по арменски извори на „История на Бургас“, което сме отбелязали на почетното място в началото на книгата.

2. Същият пътешественик и интелектуалец Минас Пъжъшкян, документирал събитието в Шумен, два пъти е бил и в Бургас и е оставил безценни сведения за града преди два века. А това е период (началото на XIX век, т.н. „кърджалийско време“), в който другите исторически сведения никак не са обилни.

Макар и след доста дискусии и съмнения, историческата истина победи. Агоп Орманджиян стоически издържа недоверието (в продължение на десетилетия!) и нито веднъж не се оплака.

История на Бургас с вложка от титула с името на Орманджиян

А имаше моменти, в които беше подложена на съмнение дори професионалната компетентност на превода му...Господи, прости им, те не са знаели какво вършат!

Г-н Орманджиян харесваше Бургас. През 2005 г. го посрещнах тук, пред Арменската църква, разбира се. После седнахме на по ракия и го запитах:

„Но защо не афишираш този страхотен исторически факт по-гръмко?“

Той колебливо отговори:

„Е, публикувано е, чу се в научните среди...“

„Хм, знаеш ли“, - казах му аз. –„Това ми напомня твърдението на друг наш приятел – д-р Магърдич Мелконян, че

„Нашите арменци са научени понякога да замълчават, но винаги да бъдат благодарни на Майка България!“

Той само кимна.

Агоп Орманджиян си отиде тихо от този свят на 08.09.2016 г. Неговата (нашата) истина, че Светите братя Кирил и Методий се честват още от (преди) 1813 г. беше възтържествувала.

Нека този кратък текст е в памет на благородния български изследовател, и за вечна слава на Светите създатели на първата българска азбука!

Скулптурата на Светите братя в Бургас

3
Коментара по темата
3.
*********
26.05.2018 09:00:37
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
2.
Наум
23.05.2018 13:44:44
Проблемѝ е, както ти , неграмотнико , си написал, че това е една българска идентичност, която ни е запазила да сме българи през 700 години робство!
Ако твоята грамотност и тъпанарското ти изказване трябва да бъдат анализ на интелекта ти, почеши се по бирения си шкембак, още сега, по пладне!
Когато човек е ощетен, да го кажа, по-добре да си премълчи за това, което не му е по багажа...
1.
ot buroto na Robert lord
23.05.2018 12:27:27
Абе хора какво толкова голяма работа станала.
Двама братя взели десетте цифри и измислили нов начин да се пишат а не с арабски цифри.
И какво?
Това по голямо постижение ли е от това да си лекар и да помагаш на хората всеки ден?
Ако не бяха ги измислили сега щяхме да си пишем на латиница или гръцки както всички други хора.
Какъв е проблема?
Ако не бяхме българи щяхме да сме американци или италианци. Какъв е проблема!!
Има къде по важни неща!
Разбирам да имате милиарди долари и най дорите технилогии че да видим как това ви е подобрило а вие сте най бедните.
Дори имам съмнение че може би тази азбука най отдалечава хората от пазарите и ги прави диваци.
Няма достатъчно преводачи, няма достатъчно четящи хора. Не се думкайте в корема ами работете!!!!!!
  Добави Коментар
Следващата седмица е повратна точка за 4 от зодиите От 17 до 23 февруари ни очаква период, изпълнен с позитивна енергия и вълнуващи възможности Санторини: Повишена деформация на земната повърхност Сеизмичната последователност в морския район на Анидро, между Санторини и Аморгос, е в относителен спад
Мъжете имат повече мераци към Виктор от "Ергенът", отколкото жените Със старта на новия сезон на "Ергенът" името на Виктор Русинов се оказа едно от най-често споменаваните в родния ефир Пенсията да стане поне 1000 лева За това настояват пенсионери 
Получи 1100 лева сметка за вода В стопанския двор до тях имало авария, която навъртяла рекордната сметка Вегани погнаха нова водеща на бТВ заради тази снимка Заради заклано прасе, мнозина я намразиха 
Има ново гадже, но го крие Това подсказва най-новата песен на певицата – „Сините ти очи“ Тази турска звезда заведе семейството си на скъпа почивка Плащат по 500 долара на вечер на Малдивите, ще останат там поне до март
Риалити звезди станаха родители Неделчо записва подкаст, докато Ния ражда Тази кифла от Ергенът е новата на милионера Гущеров Високата блондинка и милионерският син повече от два часа се забавляваха в заведение на малка уличка, успоредна до булевард Витоша
Спешни мерки след този бой ММС осъди хулиганските прояви Новият сезон на това предаване започна с разтърсваща история Първата мисия за сезона ги отведе в монтанското село Горна Вереница, където един 8-годишен герой и неговият всеотдаен дядо оцеляваха в стара, рушаща се къща