Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Първата страница от "Върви, народе възродени" пазят в Елена (ВИДЕО)

Стоян Михайловски написал "Върви, народе възродени" без да подозира, че точно тези думи 10 години по-късно ще се превърнат в химн на българската писменост и култура
Ключови думи: Стоян Михайловски, Елена, Върви, народе възродени, Любомир Пипков,

Първата страница на химна "Върви, народе възродени", който и до днес звучи на всеки празник във всяко българско училище, се пази в Елена - родния град на автора Стоян Михайловски, съобщава БНТ.
В родната му къща в центъра на града са запазени негови лични вещи, сред които писалището му.
Стоян Михайловски е роден в балканския град Елена, където завършва и първото класно училище. Племенник е на Иларион Макриополски, което също допринася самият той да бъде сочен като един от най-видните възрожденски общественици.
„Стоян Михайловски завършва френския лицей в Цариград, а по–късно и юридически науки в южната част на Франция. В различните години е бил и адвокат, и съдия, и преподавател по френски език“, каза пред камерата на националната телевизия екскурзоводът в Музея на Възраждането в Елена Иван Стойков.
След като са оженил, Стоян Михайловски заживял в Русе, където преподавал френски език в мъжката гимназия и именно там, на 15 май 1892, написва възрожденското стихотворение "Химн на Св. св. Кирил и Методий" с първи стих "Върви, народе възродени", без да подозира, че точно тези думи 10 години по-късно ще се превърнат в химн на българската писменост и култура, ще вдъхновяват поколения българи и ще се пеят векове.
„През 1901 година, в час по музика, в град Ловеч, е композиран от преподавателя по музика Панайот Пипков и става българският всеучилищен химн и на следващата година 1902 година този химн започва да се пее в цяла България и вече над 115 години на 24-ти този химн оглася всички училища и площади“, добавя Иван Стойков.
И до днес за потомците на поета остава необяснимо как думите написани преди повече от век продължават да вълнуват по-същия начин десетки поколения.
„По време на час по музика Любомир Пипков вижда едно дете, което чете. Любопитства какво е. Вижда, че всъщност това е това стихотворение и то става основа. После вече се пише музиката. Надявам се, че и на децата ми ще харесва след години“, споделя Елена Аврамова.
Днес в родната къща на поета могат да бъдат разгледани част от личните му вещи, а преди няколко години в музея "Даскалоливница" била върната оригиналната първа страница на химна.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Мъж е убит, а двама полицаи са ранени при нападение с нож във Франция За пръв път Макрон нарече случай от този тип с истинското му име - ислямски терористичен акт  Ето как ни лъжат с филтриращите кани за вода Рекламираното пречистване на чешмяната вода от всички замърсители с тяхна помощ се оказва невярно
Задължителните документи за автомобила, ако ще пътувате с него зад граница Всички европейски граждани имаме право на престой в друга страна от Европейския съюз до 90 дни без да се налага да изваждаме виза или други документи Свали връхните дрехи Андреа показа отлична кондиция
Арестуваха го Проблеми за Ерик Мабиус Шокираща смърт в Русия Известна жена почина по много нелеп начин
Ваксина ще спира рака, преди да се развие в тялото Учените искат да обучат имунната система да разпознава и унищожава опасните клетки Какъв е характерът ви според кръвната група Хората имат различен характер и кръвната им група играе важна роля за това
Изяли сме 13 000 тона фалшиво сирене Количеството е по-голямо от произведеното през 2023 г. Трагедия във Франция Във френските Алпи
Неприятна новина за феновете на "Спайдърмен" Премиерата се отлага, но с малко... Провал за България В старт на биатлона