Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Новата здравна карта ще изключи пациентите от системата, очаквам огромен проблем за Бургаска област

Ще има дълги листи на чакащи пациенти, които се борят за всяко свободно легло, предрече д-р Цветков
Ключови думи: Национална здравна карта, легла, активно лечение, болнично, д-р Цветомир Цветков, председател, БЛС, Бургас, Флагман
Д-р Цветомир Цветков е новият председател на Бургаската лекарска колегия. През май той пое поста от анестезиологът д-р Антон Григоров. Д-р Цветков е известен, като специалист по хирургия и управител до 2015 година на МБАЛ- Поморие. Към момента д-р Цветков работи в частна бургаска болница по придобитата си хирургична специалност.  Професионалният му опит започва през 1987 година, след като се дипломира в Медицински университет – София.

Флагман.БГ потърси за разговор Ц. Цветков във връзка с изтичащия на 23 май  срок за приемане на становища и предложения по проект на решение, на Министерския съвет за утвърждаване на Национална здравна карта на Република България. Съвсем скоро Националната здравна картата трябва да влезе в сила. Утвърждаването и ще ликвидира 6 000 легла в национален мащаб.



-Д-р Цветков, какви ще бъдат последствията за област Бургас от чувствително намаления брой на болничните легла, в случай че бъде приета  Националната здравна карта (НЗК)?

-Най-общо всяко орязване води до влошаване. В конкретния случай то ще бъде на достъпа на пациента до съответните специалисти  по специалностите  хирургия, гинекология и педиатрия и в частност до лечението на болестите към тях, които са сред най-масово представените в болничното лечение. Редуцирането  на леглата за активно лечение ще води до проблемно достигане до болнична помощ, както е предвидено в сегашния вид на горещо дебатираната Национална здравна карта.

-От думите Ви става ясно, че при така съставения от Министерството на здравеопазването стратегически здравен документ дефицитът е неизбежен.  Какви проблеми ще отключи той  за потребителите на здравни услуги в областта?

-Първо дефицитът ще доведе до пренасочване на пациентите към „свободни легла” в други области,  което от своя страна вече затруднява  достъпа до болнична помощ. Второ той води  след себе си и листите на чакащите, които от една страна ще се „борят” за свободното легло, а от друга с ежемесечните лимити на Здравната каса, определящи обема на дейностите. В този ред някои от нуждаещите се ще бъдат изцяло изхвърлени от здравната  помощ. Листата на чакащите ще приклещи пациента от  търсенето на легло до неизчерпан лимит по съответната дейност  в някоя област, в  страната. Няма как пациентът да не остане с неприятното усещане, че е изцяло изключен от здравната система, че никой не се съобразява с неговите нужди и състояние.

-Как област  Бургас, която е на четвърто място по брой население спрямо останалите и на първо място по площ в страната се оказа в такава неблагоприятна ситуация? Д-р Цветков, можем ли да говорим за дискриминация или други рестрикции при изработването на НЗК?

-Не мога да кажа как, но няма логика, а още по-малко методика  да е така, тъй като принципът е осредненият коефициент според броя на  жителите, на дадената област. В новата здравна карта е определен коефициент от 3,6 промила за област Бургас. Това изобщо не корелира с броя на пациентите в областта, а още по-малко е  във връзка с разположението на територията до големи лечебни заведения.

Нямам експертно или логично обяснение как се е стигнало до разпределението, след като ние сме изработили и изпратили към МЗ областната здравна карта със заложени различни от дискутираните  параметри, които отчитат всички специфики на региона.  Не намирам и обяснение  за област като Пазарджик, за която са предвидени 4,6 промила.  Броят  на населението там в никакъв случай не е повече от жителите  на Бургаска област (ВИЖ ТУК).

Според разчетите в Националната здравна карта 3,6 легла ще се падат на 1000 жители в Бургаско. Коефициентът  не е съобразен дори с летния сезон, когато само град Бургас  увеличава населението си близо два пъти. На практика това означава, че почиващите през лятото  туристи от страната, които са здравноосигурени български граждани в случай на нужда няма да има къде да бъдат приети.
Не мога да не припомня че съвсем скоро в Бургас ще отвори врати и  Медицински факултет, който също не се вижда от разчетите на така формулираната нова карта.  Проектът, който изработихме за Областната здравна карта и изпратихме в МЗ изобщо не отговаря на моделът  НЗК, който ни предложиха за обсъждане отттам.

-Как ще коментирате изключването на пет лечебни заведения от областта от НЗК, сред които и Комплексния онкологичен център в Бургас?

-Не мога да го коментирам, не подлежи на никакъв коментар. Не познавам такава нормална логика, не казвам здрава. Нека ви обясня ситуацията - здравната карта има за цел да отразява настоящото положение, разпределено към нуждите на областта, а изключва съществуващи лечебни заведения. Това е пълен абсурд! За мен или някой е гледал в тавана и е моделирал въпросната карта, или е пропуск, който говори за непрофесионализъм. В крайна сметка това е силно обезпокоително.

-Преди дни на среща на Българския лекарски съюз  обсъдихте промяна в начина на обслужване на пациентите. Разкажете малко повече за мерките, които набелязахте с тази посока.

-Крайно време е здравеопазването да приоритизира  доболничната помощ.  Ние от съсловната организация настояваме  15% от бюджета на Националната здравноосигурителна каса всяка година да се заделят за специализираната извънболнична медицинска помощ, за да не рухне системата. Подготвихме комплекс от краткосрочни и дългосрочни  мерки в тази насока, сред които и срочното въвеждане на електронното здравеопазване, обвързване на потребителската такса за посещение при лекар с минималната работна заплата, изнасяне на дейности от  болничната в извънболничната помощ,  осигуряване на  минимум 6.9% от БВП за здравеопазване, съгласно европейските стандарти и др.

Разработената комплексна стратегия , ще бъде изпратена до здрвания министър Кирил Ананиев, председателя на парламентарната Комисия по здравеопазване д-р Даниела Дариткова и управителя на НЗОК проф. Камен Плочев.
2
Коментара по темата
2.
Гаро
23.05.2018 09:25:22
Този лекар ..оправи ..поморийската болница,сега цялата област ще ..оправя..!
1.
Axaxa
22.05.2018 21:23:49
Партия ГРОБ вече изключи нормалните българи от здравеопазването. Талони за преглед няма с месеци. Ехографи, доплери, скенери и прочие изследвания с апаратура са платени. Плаща се такса при джипи и лекар. Само съдират кожата на тъпите работяги, а ще получат един среден пръст от Гробаджиите. ГРОБ иска да заличи останалите около 3 милиона българи в тази държава, защото другите 3 милиона са цигани и помаци. При ТАТО бяха 7 милиона българи и 1 милион бигани с помаци, а при Разбойковците ще има българи само в учебници по история
  Добави Коментар
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година