Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Слабинните хернии са по-чести при момчетата, но при момичетата са по-опасни

Д-р Георги Мигаров
Ключови думи:

Д-р Георги Мигаров е един от малкото детски хирурзи в Бургас, с повече от 34 години стаж. Завършил е медицина във ВМА Варна, специализирал в "Пирогов". Запалил се е по хирургията
в Кръжока по хирургия, който посещавал като студент. След завършването си е бил по т.нар. разпределение в Сунгурларе, откъдето продължават да идват в кабинета му благодарни пациенти.
Дългогодишен завеждащ Първо отделение по хирургия в УМБАЛ Бургас. Избран е за общински съветник, но се отказва от политиката и напуска общинския съвет с думите: „Тази работа не е за мен. Връщам се в операционната“. На д-р Мигаров и неговия екип дължат живота си хиляди бебета и малки деца. Освен като завеждащ Първа хирургия, работи по Здравна каса в поликлиника „Ел Масри“.


- Д-р Мигаров, как решихте да станете лекар?

- Вуйчо ми беше лекар и може би покрай него. Бях млад, кой ли мисли много на тези години... Започнах работа през 84-та година, а в Хирургията в болницата постъпих през 87-ма. Тогава завеждащ отделението беше д-р Добринов, който е основоположник на детската хирургия в Бургас през 70-те години на миналия век. Оперираха се много деца, беше ми много интересно. Затова реших да специализирам детска хирургия. Бях ученик на д-р Георги Маджуров, д-р Янко Сербезов. За съжаление, когато защитих специалност „Детска хирургия“ в Клиниката по детска хирургия в Пирогов пред проф. Боянов, доц. Панов, доц. Бранков и доц. Чаталбашев, д-р Добринов се пенсионира. Това беше през 1998-ма година. Д-р Сербезов емигрира в САЩ. От 1999 г. съм началник на Първо хирургично отделение, където се оперират деца и възрастни.

- За тези 20 години в практиката си сте оперирали повече от 2500 деца. Кой е най-тежкият случай, който си спомняте?

- От 1998-ма година със съдействието на колеги от Първо хирургично отделение, където винаги се е намирал детският сектор, имахме по 110-120 операции на деца годишно. Помня едно дете, което беше на 4 години и върху него беше паднала секция. Черният му дроб беше раздробен. Отваряхме го три пъти за 24 часа. Успяхме да го спасим – сега вече е голям мъж, скоро пак ни беше пациент. Най-тежките ни случаи са свързани и с вродени аномалии – напр. комбинирани малформации, които се оперират часове след раждането – големи дефекти на коремната стена, непроходимост на дванадесетопръстник или частичното му или пълно недоразвитие, първична операция при деца с болест на Хиршпрунг и тежки травми на коремни органи, като тези операции тук се извършват рутинно от 70-те години на миналия век. Една от последните ми пациентки – 8-годишна, беше глътнала 2 лв. Да я питаш защо.

- Какви са най-честите причини за операциите на деца?

- Най-чести са херниите. В Детския сектор към отделението, което завеждам, имаме рутинна и дългогодишна практика в операциите на хернии – пъпни и слабинни (ингвинални) хернии, хидроцеле, т.нар. скрит тестис. Тези операции се извършват за 1 ден в рамките на еднодневната хирургия – децата се оперират сутринта и вечерта са си вкъщи. Съветвам родителите винаги да търсят второ мнение при диагноза херния и да проучат добре възможностите, които Първа хирургия на УМБАЛ предлага, защото съм се сблъсквал с недобри практики от страна на общопрактикуващи лекари. Вродените диафрагмални хернии са 4 вида, има тежки – напр. най-тежката форма е херния на Бохдалек, която се проявява непосредствено след раждането. Изявява се с тежък задух и сърдечна симптоматика, защото най-често засяга левия диафрагмален купол и притиска директно белия дроб и сърцето. Операцията се извършва веднага следраждането и поставянето на диагнозата се извършва с най-обикновена рентгенова снимка. Хернията на Ларей, която наскоро бе оперирана от наши колеги тук при 4-месечно бебе, е много рядка, но протича клинично много по-леко. При нея се засяга дясната част на диафрагмата и частично навлиза дебелото черво.


- Има ли симптоми, които да подскажат на родителите, че нещо не е наред? Кога те трябва да се консултират с детски хирург?

- Вродените малформации се откриват още по време на бременността, при т.нар. фетална морфология – ехографско изследване на плода. Навремето тук в болницата имаше генетичен кабинет, който също установяваше тези аномалии, но и сега има достатъчно профилактични възможности, от които бременните жени могат да се възползват. Когато малформациите се открият след раждането и ситуацията е спешна, децата се оперират веднага. Херниите при бебетата и малките деца са различни групи, ако няма нещо видимо – напр. при скрития тестис, добре е родителите да се консултират с детски хирург, ако нещо ги притеснява. Най-често срещани са слабинните и пъпните хернии. Слабинните (ингвиналните) хернии при момчетата са значително по-разпространени, от 5 до 7 пъти в сравнение с момичетата. Но пък при момичетата тези хернии са много опасни, защото могат да заклещят яйчник. Трябва да бъдат оперирани веднага. Симптомите, които могат да насочат родителите са болки, подуване в слабинната област, плач.

- Има ли разлика между операцията на дете и възрастен? При децата използват ли се съвременните безкръвни методи?

- Не, лапароскопските методи не се прилагат при деца. Но има други щадящи техники – напр. при децата не се правят шевове, използва се лепило. За да не остава белег и за да не се махат после конци, което е травмиращо за децата. Новорожденската хирургия е най-тежката хирургия и за всичко, което съм извършил като операции в УМБАЛ Бургас, съм благодарен на професионалистите от Първо детско отделение,Второ детско отделение, Отделението по анестезиология и реанимация и най-вече на Отделението по неонатология в лицето на д-р Димитрова, д-р Коларова, д-р Томова, където протичаше тежкият следоперативен период.

- Съпругата Ви също е лекар. Ще наследят ли Вашата професия децата Ви?

- За съжаление не. Много искахме, насърчавахме ги, казахме, че ще им помагаме, ще ги учим, но напрежението и стресът в нашата професия,на който бяха свидетели, ги отказа. „Какво - да стана лекар, да ме вдигат посред нощ?“ това им беше реакцията. Синовете ни завършиха Военноморската академия във Варна, имат добри професии с добро заплащане. Разбирам ги, защото нашата професия си има негативите и не е за всеки.


4 съвета за дълъг секс Внимавайте да не се обезводните... Пламъците в Лос Анджелис погълнаха сгради, има жертви, но Панагюрско златно съкровище било защитено За да проправят път за пожарникарите, се налага булдозери да разбутват изоставените в паниката коли
Шок в бургаската морга! Близките на загиналите 17-годишни младежи разпознаха телата им Роднините на Ахмед Самра и Ахмед Исмаил АлАунд искат да ги погребат в Египет,  в Средец им казали как намерили труповете им в Странджа Масов протест срещу високите цени на тока  А от нулевия ДДС печелят само зърнопроизводителите, коментира Васил Велев и попита на тях ли трябва да се помага
Средната пенсия в Русия е... Около 250 долара Била е близо до смъртта Твърди, че мъж се опитал да я убие в самолет
Притеснителна новина за София Ето какво се случва  Разтърсващо твърдение за Путин Не вдигал телефона на Асад
Много му върви Верстапен е 4 пъти шампион на Формула 1 Разказа за Рен Гонзо с малшанс в чужбина
Замърсяването на въздухът в София е два пъти над нормата, а от СЗО заговориха за мор на българите Кметът Васил Терзиев призна за проблема и сподели, че се надява да има траен напредък в справянето с него Отиде си сценаристът на „Вчера“, Владимир Даверов издъхна след мъчително боледуване Погребението на големия български писател, който е и продуцент на филми които „Дунав мост“ и „Хайка за вълци", ще бъде в тесен семеен кръг