Защо агентите от Антикорупционния орган си крият лицата
Депутатите приеха поредно изменение в чисто новия Антикорупционен закон, който парламентът прие само преди няколко месеца.
С новите промени се удължава срокът за подаване на декларация за имущество и интереси за 2017 година до 8 юни. Попълването на декларацията е утвърдено от Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) на 8 май, със срок до 15 май.
Предложението срокът да се удължи до 8 юни беше на депутати от ГЕРБ, Обединени патриоти и ДПС. Мотивът им е, че първоначално утвърденият срок е прекалено кратък с оглед на големия брой обстоятелства, които трябва да се декларират. Промяната влиза в сила от 14 май.
Това е второто изменение на Антикорупционния закон след като февруари беше даден гратисен срок на общинските съветници до 2019 година да декларират несъвместимост. Първоначално на общинските съветници беше забранено да участват в управата на търговски дружества с общинско участие.
Поредната поправка на закона коментира депутатът от БСП Красимир Янков, който каза, че председателят на правната комисия, която е водеща по промените в закона – Данаил Кирилов, трябва да подаде оставка.
А мотивът му, че Антикорупционният закон е пример за лошо законодателство, а отговорността за това се поема с оставка.
„Оставка заради грешки в закона и заради самия закон“, категоричен беше Янков.
По думите му законодатеството на ГЕРБ е репресия на изпълнителната власт, а калпавата законодателна дейност отблъсква "чуждестранните инвеститори".
Красимир Янков коментира и първата акция на новия Антикорупционен орган – а именно ареста на кметицата на Младост Десислава Иванчева, като посочи, че „в него има агенти, които не могат да си покажат лицата“, визирайки, че агентите на Антикорупцията бяха с маски по време на ареста.
Йордан Цонев от ДПС също критикува, че се поправя закон, който не е имало необходимост да бъде приеман.
Данаил Кирилов отговори на критикита само с контраатака на думите на президента Румен Радев, че „всичко е тъмно“: „Трябва да има светлина. Гьоте го е казал“.
Със 154 гласа „за“ законът бе приет на първо четене, въздържаха се 3-ма депутати.
Поправката в закона бе гласувана директно и на второ четене единодушно. Добави Коментар