Общинските съвети вече ще приемат по-лесно решения при гласувания „на кантар”
Народното събрание одобри нови правила за законността на заседанията и на гласуванията в общинските съвети.
Вносители на предложенията са депутати от всички парламентарни групи.
Измененията се налагат заради неясно тълкуване от страна на съдилища и контролни органи на правилата за наличие на кворум и за приемане на решения.
В мотивите на законопроекта се посочва следният пример за спорно тълкуване от съд. Ако общинският съвет се състои от 11 члена, то половината е 5,5. Числото не е цяло. След като половината от общинските съветници е нецялото число 5,5, то е необходим още един глас, т.е. се получава числото 6,5. То пък след закръгляне става 7. Т.е. според съответния състав на съда е било необходимо решенията да се вземат със 7 гласа „за”, а не с 6, както е прието от общинския съвет.
На тази база областни управители и прокурори протестирали редовността на решенията в общинските съвети. Подобна практика създава несигурност в стабилитета на актовете на местните парламенти, аргументират се вносителите на поправките.
Според промените, решенията в общинските съвети вече ще се считат за приети, когато броят на гласувалите „за” е по-голям от останалата част от присъстващите на заседанието.
Аналогичен текст регламентира новото правило и когато се изисква мнозинство от общия брой съветници (а не само от присъстващите).
За да е законно заседанието пък ще е необходимо броят на присъстващите общински съветници да е по-голям от останалата част от общия брой на съветниците.
Така депутатите на практика улесняват провеждането на заседания и приемането на решения, когато положението е „на кантар”.
При горепосочения пример ще са нужни 6, а не 7 гласа за вземане на решение при 11-членен общински съвет.
Парламентът прие промените в Закона за местното самоуправление и местната администрация на първо четене с 92 гласа „за” и 5 „въздържал се”. Дебат на практика нямаше. Поправките защити единствено Искрен Веселинов от „Обединени патриоти”, който заяви, че те се правят по искане на представителите на местните власти.
Стана ясно, че на второ четене може да има допълнителни корекции на приетите текстове. Добави Коментар