Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Овцевъд: Нито вълната ни изкупуват, нито млякото

Като работех в ТКЗС-то, 12 лева беше килото вълната, а сега – 60 стотинки за руно, каза овцевъдът Чавдар Богутев
Ключови думи: овцевъд, мляко, вълна, овцевъд,

Нито вълната ни изкупуват, нито млякото ни вземат, а само едни агнета имаме. Това каза пред камерата на БНТ овцевъдът Чавдар Богутев от Златарица. Фермерът, който се грижи за 60 овце и кози денонощно и не помни от кога не е почивал, споделя, че е на път да се откаже да отглежда животни.
Браншът продължава да има нерешени проблеми, и все още е от най- тежките в животновъдството. За 30 години овцете у нас са намалели 10 пъти и в момента са около 1 милион. Фермерите отглеждат животните само за месо, тъй като мандрите почти не изкупуват овче мляко, а вълната направо изхвърлят, защото килограм от нея струва стотинки. Наскоро от браншовата организация на овцевъдите поискаха от земеделското министерство промяна в стандартите за месо и организираното изкупуване и преработка на мляко.
„48 лева субсидии ни дават за една глава, което е нищо работа! Мандрите не вземат млякото. Правим си сирене домашно и така приключваме - до личния сектор“, разказва Богутев.
От години вече вълната не се изкупува за нуждите на текстилната индустрия.
„Като работех в ТКЗС-то, 12 лева беше килото вълната, а сега – 60 стотинки за руно! Ние сме принудени да ги хвърляме руната, няма какво да ги правим“, добавя овцевъдът.
От Националната асоциация за развитие на млечната овца преди 2 седмици отново потърсиха Министерството на земеделието за решаване на проблемите на сектора.
„Входирахме писма за промяна на БДС, с искане за организираното събиране на сурово мляко и неговата продажба на регионално ниво от регистрирани производители!“, каза председателят на НАРМОБ Симеон Караколев.
Вносното агнешко месо продължава да притеснява производители и потребители заради съмнителното качество.
„Най- важното е да се промени БДС, евентуално за месото ще се опитаме да изработим браншови стандарт, който купувайки го потребителят, виждайки печат - да може да бъде сигурен, че месото е с произход България“, добавя Караколев.
Овцевъдите очакват подкрепа от държавата не само под формата на субсидии, но и като законодателни инициативи. Единствената добра новина е, че по Великден и Гергьовден сънародниците ни предпочитат агнешкото месо от българските стада.
3
Коментара по темата
3.
другоселец
07.05.2018 14:26:58
за да продаваш е необходимо борса за месо ,арабските емирства търсят месо ,сдружавайте се производителите и продавайте общо
2.
Юда
07.05.2018 10:17:13
Време е да почвате да ходите на семинари и конференции защото ако не може да се оправяте НИЩО няма да направите.
НИЩО няма да ви капне щото навремето ви изкопували глупостите.
Иска се мозък!!
1.
Истината
07.05.2018 10:15:37
Пич време е да почнете да използвате интернет и да мислите. Ако не ти купуват продукта това е защото има много от него и няма търсене. Почвай тогава да садиш и да правиш неща за които има търсене.
Не разбива ли че със извинения няма резултат?
мисли повече!
Миналото не съществува!!!!
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила