Владимир Тодоров: Коланът може да спаси 200 човешки живота на година (ВИДЕО)
Триточковият колан е едно от десетте най-велики изобретения на миналия век. Той е спасил десетки милиони души, но незнайно защо в България това много се подценява. Коланът обаче може да спаси 200 човешки живота на година у нас. Това каза в „Денят започва“ по БНТ председателят на Асоциацията на пострадалите при катастрофи Владимир Тодоров.
„Когато човек е в градска среда и се вози с 50 км/час, но няма колан, при катастрофа нараняванията се равняват за човешкото тяло на падане от петия етаж. Ние много внимаваме дали има парапет и стоим настрани, за да не паднем, но съвсем безразсъдно влизаме в автомобила и забравяме да сложим колан“, добави Тодоров.
70% от загиналите деца в България са убити като пътници от своите родители, подчерта той.
„Когато има инцидент с автобус, хората загиват заради това, че превозното средство се обръща на една страна. Тъй като са без колан, те падат на земята, след което автобусът ги премазва. Ако са с колан, те просто ще увиснат на една страна, но няма да загинат“, обясни експертът.
При обръщането на автомобила, хората, които са без колан, изхвърчат от превозното средство и много често биват премазани от колата, добави той.
Глобата е 50 лева за пътниците без колан, но е несъбираема, уточнява водещият Иво Никодимов. Това според Тодоров трябва да се промени.
Председателят на Асоциацията на пострадалите при катастрофи съобщи в ефира на националната телевизия, че днес от 11 часа на централната автогара в София доброволци ще раздават брошури на пътниците по автобусите и ще ги призоват да използват колани.