Милион и половина българи си мерят грешно кръвното
Всяко мускулно напрежение води до повишаване на стойностите на кръвното, затова човек трябва да си даде поне 5 минути покой преди и по време на измерването. Няма да е реално отчитането и след тежки упражнения или физически труд, ако човек наскоро е пил кафе или е пушил. За точно отчитане на артериалното налягане е важна и позата - човек трябва да е легнал или да е седнал с крака, опрени на пода и облегнат гръб. Най-добър вариант е измерването на мишницата. За предпочитане е маншетът да се поставя на голо, плътно прилегнал, 2-3 см над лакътната сгъвката - горе-долу на нивото на сърцето.
За по-точно отчитане стремежът е маркучите да минават през средата на ямката. Първият чут тон по време на „изпускането“ на въздуха от маншета е систолното (горното) налягане, а когато след това тоновете станат недоловими, се отчита диастолното (долното) налягане. Първото е натискът от кръвта в артериите, докато сърцето се свива, за да я изпомпва. По-ниското число отразява налягането в съда, докато сърцето „почива“ между 2 усилия. Единично измерване на/над 140/90 не означава автоматично хипертония, за проблем се говори, когато се потвърди при многократни измервания на една и съща ръка, при повтарящи се измервания с един и същи апарат, уточняват кардиолози. Стойностите може да се проследят с апарат холтер в рамките на денонощието или вкъщи чрез многократно обикновено измерване в различните часове и състояния.
Наред с пулса, дишането и телесната температура кръвното налягане е основен жизнен показател. Затова е особено важно при измерването да бъдат избегнати факторите за фалшиво повишено артериално налягане. Колкото и да е странно, такъв риск може да е меренето на кръвното в лекарския кабинет. В много проучвания и в реалната медицинска практика е доказано, че самото ходене на лекар и очакването да чуем „присъдата“ болни ли сме повишава кръвното ни. За това има и специален термин - хипертония от бялата престилка. Това е причината да се препоръчва мониториране вкъщи, но е важно да се спазват описаните основни правила. Кръвното се повишава от много фактори - натрупване на плаки в съдовете, стрес, страх, вълнение и др. Точното отчитане е от значение, тъй като хипертонията дълго може да не дава симптоми и да бъде открита постфактум при тежък инцидент като инфаркт или инсулт. Добави Коментар