Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Цените на Северното Черноморие се сринаха, когато руснаците си тръгнаха*

Пазарът на ваканционните имоти на Северното Черноморие се срина, след като руснаците се оттеглиха
Ключови думи:
Повече от пет години търговията с ваканционни имоти на север от Бяла е застинала на кота нула според няколко от най-големите агенции за търговия с недвижима собственост. Цените на жилищата в апартаментните комплекси продължават да падат, а търсене на строителни терени няма. Защитниците на степите в Калиакра и птиците по крайбрежието отдавна не са чували по-добри новини. Но жителите на крайморските градове и села никога не са предполагали, че ще дочакат толкова лоши.

Ефектът на сринатата рубла

"В района на Шабла и Каварна от няколко години няма никакви сделки, малкото сключени са единствено край Балчик", казва, Наталия Барбарошие, брокер в агенция "Явлена". Основните купувачи бяха руснаци, а те изчезнаха от пазара и по всичко изглежда, че скоро няма да се върнат."

Според Галин Гаврилов от "Адрес" причина за това освен визовия режим, който усложнява достъпа на руснаци до страни от Европейския съюз, е най-вече сривът на рублата.

"За руските инвеститори стана неизгодно да купуват имоти в България. От 40 рубли за едно евро през 2014 г. сега курсът е 80 – 100 рубли за евро, а това обезсмисля сделките. Малкото български купувачи търсят имоти с цени под 400 евро на кв.м, което е под себестойността на завършен и обзаведен имот", казва той.

На този фон идеите за развитието на три нови зони за строителство на туристическа инфраструктура, които трябва да бъдат обособени според проекта за Общ устройствен план Шабла, поне на пръв поглед изглеждат лишени от логика.

Големите мечти на малкия град

В обхвата на проекта попадат части от осем защитени зони за опазване на дивите птици, природните местообитания и дивата флора и фауна. Това са "Шабленски езерен комплекс", "Дуранкулашко езеро", "Калиакра" и "Било", както и "Езеро Дуранкулак", "Езеро Шабла-Езерец", "Комплекс Калиакра" и "Крайморска Добруджа".

Граждански и екологични организации предупредиха, че приемането на промените в предложения вариант ще доведе до небалансирано инфраструктурно развитие на територията на общината и до създаването на нови мащабни урбанизирани територии в близост до крайбрежието.

Има и паралелен пазар - на общински и държавни терени, но условията по сделките остават скрити
.
От Българското дружество за защита на птиците изчислиха, че проектът за Общ устройствен план на Шабла предвижда над 46% от бреговата ивица между Тюленово и границата с Румъния да бъде застроена.

"Общият устройствен план не е съобразен с нормативните изисквания за опазването на влажните зони, застрашените и уязвими видове и природни местообитания, произтичащи от националното и международното законодателство", се казва в становище на дружеството, публикувано още през януари.

Според него териториите, предвидени за курортно строителство, се намират в 500-метровата зона със специфична защита около Дуранкулашкото езеро и Шабленската тузла, а това е в нарушение на действащите в момента норми.

Независимо от възраженията обаче Общият устройствен план на Шабла предвижда почти двойно нарастване на застроените терени по крайбрежието. Така от 5,6% от територия на общината в момента през следващите години те могат да достигнат почти 10%. С други 66 хка е планирано да нараснат и жилищните територии в района на Шабла.

Проекти с отпаднала актуалност

В същото време сравнителните данни на агенциите за недвижими имоти показват, че търсене на готови ваканционни имоти, както и на строителни терени, няма нито в района на Шабла, нито край Каварна.

Сигнал за тенденцията към оттегляне на инвестициите от този район първи дадоха две дружества, свързани със собствениците на "Химимпорт" и "Централна кооперативна банка" - "Рост инвест" и "Бългериън голф съсайъти". С тях преди години местната администрация в Шабла влезе в съдружие за строителството на голф комплекси и яхтено пристанище върху апортирани терени.

По време на обсъждането на проекта за ОУП на Шабла обаче стана ясно, че проектите не са отразени в него, тъй като вече не са актуални. Тази новина беше изненадваща, като се има предвид, че проектът е разработен от дружеството "Модул студио 2 8 и партньори", в което 50% от дяловете са собственост на друга компания, свързвана със собствениците на "Химимпорт" - "ТПО - Варна - център за проектиране, проучване и бизнес осигуряване".

През 2009 г. Шабла апортира 1200 дка терени в съдружието си с компанията "Литекс България голф клуб Шабла" на Гриша Ганчев за изграждането на голф игрище в землището на с. Езерец. Но този проект също пропадна.

Залезът на Каварна

След бума от 2009 г. 2013 големите инвеститори си тръгнаха и от Каварна. Една от красноречивите илюстрации на оттеглянето е офертата за продажба на парцел от почти 6 хил. кв.м на първа линия до морето край града. Тя е публикувана преди около пет години в сайта на една от големите агенции за недвижими имоти, но според брокерите й интерес няма, въпреки че за имота е разработен идеен проект за строителството на апарт хотел с разгънатата застроената площ 10.5 хил. кв.м.

"Тази ситуация доведе до срив в цените", казва Ивета Андреева, главен брокер в агенцията за недвижими имоти "Мирела". По думите й в момента най-много терени край Каварна се предлагат в землището на някогашния хит в търговията с парцели за ваканционно строителство - с. Топола. "Сега цените там са паднали до 30–40 евро на кв.м при около 100 евро преди години. Въпреки това купувачи няма."

Според търговците на имоти обаче съществува и друг, паралелен, пазар. На него се търгуват общински и държавни терени, но условията и цените на сделките в по-голямата част от случаите остават скрити. За подготовката им може да се гадае по внезапните и привидно лишени от логика решения на държавата и местната администрация, когато става дума за територии в режим на защита.

За "по-европейски вид"

В началото на т.г. кметът на Каварна Нина Ставрева поиска от министерството на околната среда да извади от територията на резерват "Калиакра" плажа Болата и прилежащата му инфраструктура. Започналата веднага след това процедура се отнася за терени в землищата на селата Българево и Св. Никола.

Подготвяните промени бяха предшествани от противоречиви действия на екологичното ведомство. В края на май 2016 г. пътят към плажа Болата внезапно беше блокиран с бетонни прегради, но след няколко бурни протеста на жителите на близкото с. Българево загражденията бяха премахнати и достъпът до плажа е напълно неконтролиран и днес.

Жители на с. Българево твърдят, че причина за случилото са бизнес интереси на близки до бивш депутат от ГЕРБ. Според тях плажът е малък и единствен интерес там представлява заведението, изградено на самия пясък. По-скоро ставало дума за намерения, свързани с терени в непосредствена близост до морето и крепостта на нос Калиакра.

Тези подозрения получиха основание и в обяснението, което Нина Ставрева даде за поисканите промени в обхвата на резервата. "Надявам се след това за плажа да се намери стопанин, който да го поддържа и да изгради там малко заведение", каза тя. Планове имало и за паркинга пред носа. Той можел да бъде обособен като търговска зона с преместваеми обекти, "за да придобие мястото по-европейски вид".

Според природозащитниците обаче скритият мотив е друг. Предприетата процедура по изваждането на плажа Болата от територията на резервата "Калиакра" ще позволи строителството на обекти върху пясъка на "Болата" и в непосредствена близост до него при много по-облекчени процедури, отколкото в момента.

Лошото е, че когато говорим за природните дадености в България, прогнозите на песимистите най-често се сбъдват. При това положение единственият шанс Северното Черноморие да избегне съдбата на Южното може да се окаже неочаквано добрата комбинация от кратко лято, студено море и северен вятър.

*Разработката е на колегите от вестник "Капитал", заглавието е на Флагман.бг
10
Коментара по темата
10.
Тъй де
29.04.2018 18:04:23
Пазар за 1ва линия винаги има и гнусните БГ мутри искат да застроят всичката 1ва линия, като така запушат всички други на 2ра и 3та линия. С нашите пари ще направят инфраструктурата, а долнопробните мурти само ще си изакат големите комплекси на плажа. Шмърт за всички кметове, общинари, чиновници, министри, депутати, бизнесмени , ккано и да техниту семейства и роднини. Ако зивиси от мен, нямаше като комунистите да избивам само главатаря, а и цялата му гнусна рода, белкем нищо не остане от това гнусно семе
9.
аз ot Burgas s adidas
29.04.2018 16:37:21
И след, като преди 2-3 дена имаше пак във Флагман статия, че цените на имотите в Бургас "щели" да се вдигат, а сделките на брокерите нарастнали с не знам си колко процента, аз и други пишещи тук ( с изключение на 2 - ма със замазано мислене)споделихме, че това "твърдение" не почива на истината. Напротив, балонът в Бургас е до критичния максимум, в който следва звучно спукване. Вчера в една друга статия на медия, с която флагманите се заиграват поместиха една статия на икономисти, които буквално написаха: "не купувайте жилища в момента, след година - две - ще ни благодарите. Точно те отчетоха факта, че много жилища вече се продават от руснаците ( вижте и в Ало - Бургас и в Хоумс.бг). Реалната цена на жилищата е така надута, че от нея в момента да печелят само строителите и банките чрез завишените си цени от препиране на крадени от нас средства и ипотечни/потребителски заеми, чиято лихва започва плавно, но сигурно да расте. И обърнете внимание кой строи сега. Според икономистите - строят хора със средства и без да използват чужд банков ресурс за това. С оглед, че точно преди 4 години бяхме колосално ограбени чрез КТБ, мнозина ( в това число ) и аз прозираме, че днес тези фирми препират краденото чрез подставени лица. Ами вижте и разгледайте търговските регистри и се опитайте в незнанието си да свържете свързаните фирми с днешните ни политици и олигарси. Ще се учудите кой остана на пазара днес. Ще се учудите, ако си направите труда да разберете, колко готови и ново-построени жилища са без собственици на фона на разпродаващите имотите си в Бургас руснаци и българи. И на малките е ясно, че по-печеливши пари от препираните такива - няма.
8.
007
29.04.2018 15:42:20
"Цените на Северното Черноморие се сринаха, когато руснаците си тръгнаха"

Да си тръгват и изобщо да не се връщат! Голяма грешка е да се смята, че нещо "се е сринало". Просто нещата отиват по местата си. И тоя балон се спука или забравихте вече голямото търсене от западняци (със заеми-менте) и последвалата банкова и пр. криза. Така стоят нещата и с "другарите освободители". Всъщност тия кога са имали пари - никога! По-голямата част от парите в Русия традиционно отиват за оръжие. Затова на руснаците им казват бели цигани - пари нямат! Париците с които изпонакупиха имотец у нас ( и около нас) са от наеми и подобни дейности около пребиваването на западни фирми в Русия при разработването на добива на суровини - нефт, газ и пр. След като Пуся си повярва сам и започна да помпа мускули, западняците се отдръпнаха, защото не са сигурни за капиталовложенията си. Отделно им се наложиха и санкции. И наемите и пр. за белите цигани намаляха драстично. Започнаха да продават имотеца, защото ги "подгони Мурджо" т.е. гладът. Така че на имотния пазар нищо му няма, просто нещата отиват на естественото си място.
7.
Левски иска резултати
29.04.2018 15:32:56
Сега пък ние може да си купуваме тяхните апартаменти но никога няма да се излъжем хахахаха
6.
Истината
29.04.2018 15:31:56
Глупости очаквам още поне 3-4 милиона бледи да почнат да си местят семействата от ледника на Русия.
5.
Бургазлия
29.04.2018 14:14:48
Цената на имота по черноморието се определя от позицията а не от строителните материали нито то стойността на труда.
Но над всичко стои ПАЗАРА, така че търсенето предлагането и зора на предлагащия определя в края на краищата цената.
4.
Да
29.04.2018 14:10:26
на юг пък е един бум на продажбите .
само платени статий
3.
Балона
29.04.2018 13:19:37
Балона на спекулата с недвижими имоти се спука.Надутите цени от прекомерното търсене и съответно строене ще влезе в нормалните си граници.400 евро не са под себестойност на апартаменти при които земята е купена за жълти стотинки и се строи с второ качество материали.300-400 евро е реалната цена на един квадрат.С амплитуда от 100 евро плюс или минус според местоположение и самия имот до колко е атрактивен.
2.
градинар
29.04.2018 12:55:20
А при ГЕРБ - доматите ги ручаме с колците....
1.
Където БСП е на власт
29.04.2018 12:36:56
Там цари разруха!
  Добави Коментар
Южното Черноморие най-изгодно за британците Сравнявани са както цените на 7-дневни ол инклузив пакети, така и едноседмични стандартни пакетни почивки, при които вариантите са от хотелски нощувки без храна, до нощувка със закуска или полупансион. Включени са и самолетните билети Национален екофонд набиране предложения за финансиране по Инвестиционна програма „Минерални води“ НДЕФ предоставя средства под формата на безвъзмездно финансиране в размер до 50% от стойността на реално изпълнените СМР
Тя е новата шефка на НДК и е специалист по...отваряне на чакри Този високотехнологичен метод позволява ранно откриване на здравословни проблеми и анализ на генетични и поведенчески предразположения Шапката изпраща силно послание "Когато създавах шапката в ръцете си, беше обикновена шапка. Беше скромена, беше класическа, каза дизайнерът
Автобус и тир се удариха на "Хемус" Движението в района се регулира от екипи на "Пътна полиция" Почина тв легенда Опелото ще се извърши на 22 януари в 14:00 часа в църквата на Централните софийски гробища
Путин унищожава Русия, като не сключва сделка, Зеленски е готов за мирно споразумение, обяви Тръмп Мисля, че Русия има големи проблеми. Погледнете само инфлацията в Русия... Надявам се, че той иска да сключи сделка, добави американският президент "Червените" с ново ръководство в парламента Ето кой ще оглави групата
Почина култов музикант Той бе част от легендарна рок група Тази тайна съставка ви спасява косата Розмаринова вода е естествено решение за здрава и гъста коса
Опасен ли е новият китайски вирус Властите потвърдиха увеличение на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) – вирус, наподобяващ грип, особено разпространен сред деца Масови сигнали за бомби в училища в страната... Какво се случва в България?