Отстраниха бъбрек по лапароскопски метод в университетска болница „Дева Мария“
В Клиниката по урология от тази година започна въвеждане на лапароскопски оперативни техники за лечение на някои от най-честите заболявания в специалността. В началото на годината за първи път бе направена лапароскопска операция при варикоцеле (разширение на вените, разположени около тестиса и скротума), а преди дни се извърши и лапароскопско премахване на бъбрек с туморно образувание.
66-годишен пациент с карцином на бъбрека постъпва в университетска болница „Дева Мария“ за радикална нефректомия. След подробно запознаване със случая и оценка на общото състояние на пациента, екипът от Клиниката по урология взима решение да отстрани бъбрека и тумора по възможно най-щадящия начин- чрез лапароскопски метод.
В операцията участие взимат варненските уролози доц. д-р Тошо Ганев, ръководител на катедрата по урология на университетска болница „Света Анна“, д-р Тони Стателов и специалистите от Клиниката на университетска болница „Дева Мария“- д-р Ангел Киров и началникът на клиниката д-р Дичо Калоянов. Четиримата уролози успешно премахват заболелия орган и само няколко дни по-късно пациентът е напълно възстановен.
„Нашата цел е да наложим лапароскопската хирургия в урологията като рутинна практика в болницата и „безкръвните“, както ги наричат хората, операции да бъдат прилагани винаги, когато има възможност. Лапароскопската техника вече е достатъчно доказала се като метод и ползите за пациента са неоспорими. Тя позволява през малки отвори на коремната стена да се извършват ендоскопски операции с минимална инвазивност и травма. Планираме постепенно всички радикални урологични операции в нашата болница- бъбрек, простата, пикочен мехур- да се оперират рутинно лапароскопски.“ коментира началникът на Клиниката по урология в университетска болница „Дева Мария“- д-р Дичо Калоянов.
Онкозаболяванията на пикочо-половата система при мъжете са често срещани, а мъжете след 50-60 годишна възраст попадат във високорискова група. Тези карциноми често се развиват безсимптомно и се откриват случайно при профилактичен преглед или в момента, в който започне да се появява кръв в урината. Световната практика в лечението им е то да се извършва миниинвазивно, но пациентът трябва да бъде в общо добро състояние. За съжаление, често болните търсят помощ в много напреднал стадий, когато оперативното лечение вече не е възможен.
Специалистите съветват след навършване на 50 години, веднъж годишно да се извършва профилактичен урологичен преглед.