Ваксинирането на ромските общности ще повиши колективния имунитет
Преди дни в Бургас бе проведен форум „Ваксини и здраве“, който събра депутати, управители на здравни институции и болници в Бургас.
Сред гостите бе и управителят на университетска болница „Дева Мария“- д-р Даниела Георгиева, в качеството си на един от най-добрите епидемиолози на инфекциозните болести в България.
Три основни насоки, по които да се работи за увеличаване на колективния имунитет, очерта д-р Георгиева по време на срещата. Самата тя, като дългогодишен директор на дирекцията за надзор на заразните болести, е ръководила и управлявала много и различни епидемии в региона. Едно от най-големите ѝ постижения е последната епидемия от морбили в България, при която в област Бургас заболяват едва 998 човека.
Благодарение на отличното управление от страна на д-р Георгиева, което включва максимално бърза реакция при определяне на огнището, изолирането и лечението на болните и наблюдението на техните контакти, болестта в Бургаско взима само 2 жертви. Епидемията традиционно се е развила в ромска общност и според д-р Георгиева това е една от посоките, в които трябва да се работи.
„Докато активно упражнявах професията си, често обикалях ромските махали. Но не такива, каквито повечето хора си представят, а със землянки, палатки- условия, немислими за живот. Тези хора нямат личен лекар, няма кой да им каже за ваксините, тръгне ли заразно заболяване в тяхната общност- няма спиране. Трябва да им се помогне- дали с избора на лекар или с ваксиниране направо в махалата. Важно е да се знае, че част от тези роми, дори и при заболяване, не търсят лекарска помощ, а лекуват децата си по свои начини. Предлагам да се направят кампании с цел увеличаване информираността на тази общност, както и да бъдат подпомогнати в избора им на личен лекар. Тези хора трябва да се образоват, за да осъзнаят, че ще имат само полза, ако се имунизират, а при заболяване трябва да търсят медицинска помощ.“ разказа д-р Георгиева.
„Работата в ромските махали трябва да бъде комплексна. Ромските медиатори са много добра идея и наистина работи, но тук трябва да се включат и ромските лидери, и пасторите, които са в църквите в махалите. Ромите хранят голямо уважение към пастора и лидера си и затова през тези фигури достъпът и влиянието върху общността е най-голямо. Трябва да има ръководител в махалата! Моите успехи в 15-годишната ми работа се дължаха именно на тази моя организация- да работя с ромския лидер и ромския пастор.“ сподели още от опита си още известния епидемиолог.
Не бе подминат и проблемът с мигрантите, които влизат нелегално и пребивават в България. „Основната група от хора идва от Сирия, а тя е на една граница с Йордания, където има полиомиелит.“ обяснява д-р Георгиева. „Това е един от начините да се вкара опасното заболяване у нас. Задължително трябва да се работи с бежанците! Иначе рискуваме заради нас Европа да загуби своята сертификация за зона, свободна от полиомиелит .“
По време на срещата д-р Даниела Георгиева застъпи и идеята за сериозна информационна интернет кампания, която да потуши страховете, насадени от антиваксиналните общества. Все още циркулира информация, че във ваксините се влагат вредни добавки, което е абсолютно невярно. Ваксините в България идват от най-добрите западноевропейски лаборатории, произвеждат се под строг контрол и няма съмнение за тяхната безвредност. Техните ползи, обаче, са безценни за обществото в превенцията на инфекциозните болести, както и в борбата му с епидемиите.