Научна среща, посветена на християнството в Странджа и Одринска Тракия, ще се проведе в Ахтопол
Тя ще се състои от 11 до 13 май 2018 в хотел „Невен” в Ахтопол под патронажа на г-н Вълчо Чолаков, областен управител на Бургас. На нея се поставя и трудната задача да се подскажат нови възможности за развитието на Странджа.
В програмата на периодичния форум се търси не само съхранението на българската идентичност, а и развитие на консолидираща сила на обществото каквато е християнската религия.
Изборът на Ахтопол, един от големите християнски центрове на Източна Тракия не е случаен. Благодарение на усилията на Управителния съвет на сдружение „Черноморска Странджа” (председател инж. Петър Кънев), интегриращата дейност на Обществения му съвет (председател Пламен Крайски) и интердисциплинарната роля на Научния съвет (председател д-р Атанас Орачев) Ахтопол уверено възстановява своята духовна роля.
Показателна е програмата на предстоящата среща в южния ни град. По време на нея ще бъдат изнесени следните доклади: „Наблюдения върху състоянието на църковната мрежа от двете страни на българо-турската граница в Странджа около края на XIX – началото на XX в.” от доц. Ангел Николов, СУ „Климент Охридски”; „Документи за българските църкви и църковни общини в Лозенград, съхранявани в ЦДА” от Дарина Билярска, държавен експерт в Централния държавен архив, ДА „Архиви”; „Хърватите и българското униатство в Странджа и Одринска Тракия 1878-1913 г.” от проф. дин Светозар Елдъров, Институт за балканистика с център по тракология към БАН; „Християнският културен пласт в топонимията на Източна Тракия” от Стоян Райчевски, Тракийски научен институт; „Давид Дисипат – едно голямо име от манастира на св. Григорий Синаит в Парория” от Венцислав Каравълчев от Богословския факултет на СУ „Климент Охридски”; „Херменевтичен анализ на няколко текста от ръкописите на Архимандрит Рафаил (Вълчанов)” от Горан Стефанов, Исторически музей „Проф. Александър Фол”, гр. Малко Търново; „Странджанските вотиви и християнската цървка” от д-р Иглика Мишкова, Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН; „Икони в храма на ... на музите” от Иванка Делева, главен уредник в РИМ – Бургас.
Нов акцент на програмата в Ахтопол е представянето на изложбата „Созопол – вечния град на България” и осъществената по инициатива на Община Созопол съвременна едромащабна туристическа карта на черноморската община.
Поредицата от ахтополски срещи на сдружение „Черноморска Странджа” не само задълбочено анализират демографската картина, културно-историческото наследство, икономическия живот и условията за туризъм в Източна Тракия. Те разкриват нови възможности за проспериране и пътища за тяхното пълноценно използване в условията на европейско развитие на България.
Добави Коментар