Украйна и Молдова могат да загубят половината си население до края на века
Девет от страните, които са пред сериозен риск да загубят голяма част от населението си през следващите десетилетия, са от Източна Европа, чиито млади поколения се преселват на Запад, за да си намерят работа, пише в доклад на "Блумбърг", съставен на базата на данни от ООН, предава турското електронно издание Daily Sabah.
Цитирайки информация от Службата на ООН за икономически и социални проблеми, в доклада се отбелязва, че от страните от бившия Източен блок изтича младото работоспособно население, което бърза на запад по начин, който наподобява индустриалната революция.
Например, само Латвия е загубила 25% от населението си през последните 27 години и се очаквала през 2100 година то да е намаляло с 41% (спрямо 1989 година). Очаква се Естония да е загубила 32% от населението си за същия период, а за Литва процентите са 41.
В доклада се отбелязва, че ситуациите в Украйна и Молдова са дори по-лоши. ООН предвижда, че те ще загубят съответно 36 и 51 процента от своите населения до края на века.
Сред факторите, които допринасят за обезлюдяването на региона са силните анти-имигрантски настроения, според мнението на Bloomberg, ниските доходи и недостатъчния растеж. В доклада се посочва, че средният годишен доход в ЕС през 2015 година е бил 24 183 евро, докато в Латвия, през същата година, е бил 6814 евро.
Много млади хора от Изток се изселват, за да започнат неквалифицирана работа в Нидерландия, Франция, Обединеното кралство и Ирландия заради икономическото положение в страните си, се отбелязва в доклада, като се добавя, че оставащото население в тези страни застарява.
Още един въпрос, който се засяга от Bloomberg, е анти-имигрантският сантимент в Източноевропейските страни, където правителствата отказват да приемат бежанци, които са задължени да приютят.
За спиране на процеса на обезлюдяване е нужен икономически растеж, а за да се постигне растеж, страните трябва да обяснят на чуждестранните инвеститори какво смятат да правят относно намаляващото население, заяви бившият министър на икономиката на Латвия Вячеславс Добровскис пред „Блумбърг“. Добави Коментар