Симулация на катастрофа: Ето как коланът спасява животи
„Нашата цел е да накараме хората да сложат колана не защото ще бъдат глобени, а защото са убедени в неговата полза”, коментира автомобилният състезател Димитър Илиев, който е автор на инициативата.
Коланът трябва да бъде поставен правилно, така че да сме плътно прилепени към седалката. Ако в долната част на тялото оставим разстояние, при удар тя продължава надолу, а коланът увисва на врата, поясни той.
В ефира на bTV беше направена симулация на челен удар на пътник на седалка, която се движи само със 7 км/час, но въпреки това ударът е тежък.
„Никога не караме толкова бавно. Когато се удряме, го правим с по-висока скорост”, отбеляза Илиев. Същото беше повторено и с чучело, на което не е поставен колан, което при сблъсъка изпадна от седалката.
В специално подготвен автомобил пък желаещите могат да усетят какво е чувството в преобръщаща се кола. В такива ситуации отново коланът е този, който те задържа на място. Ако хората са без колан, могат да излетят от прозореца и колата да премине през тях, предупреди Димитър Илиев.
3
Коментара по темата
3.
w
20.04.2018 13:06:04
Инструктора показва на група обучаващи се симулация на катастрофа в бетонена стена.
- В ляво колеги, е кола с манекени разбили се в стената, без колани.... на кайма, на кйма.
- А в дясно, колеги, манекените са били с колани...... като живи, като живи.
- В ляво колеги, е кола с манекени разбили се в стената, без колани.... на кайма, на кйма.
- А в дясно, колеги, манекените са били с колани...... като живи, като живи.
2.
Я
20.04.2018 12:06:53
От сводка на МВР:Пътника без колан беше мъртъв, а този с колан също като жив
1.
t4
20.04.2018 10:12:40
супер видео...